Fiat’ın ödül koleksiyonu genişliyor

 Fiat’ın ödül koleksiyonu genişliyor
Reklam

Fiat 500 www.e-motoring.com
İtalyan otomobil üreticisi Fiat’ın ikonik modelleri 500 ve 500C, 85 HP gücündeki 0.9 litre TwinAir Turbo motor, Duologic şanzıman ve Start&Stop özellikleri sayesinde sahip olduğu en düşük karbon salınımı özelliğiyle, İtalya’nın Çevre, Altyapı ve Ulaşım ile Ekonomik Gelişme Bakanlıkları tarafından hazırlanan “Yakıt Tasarrufu Rehberi”nde, ülkenin en çevreci benzinli otomobilleri listesinde ilk sırada yer alıyor. Fiat’ın efsanevi modeli, kilometre başına sadece 90 gr’lık değeriyle, bir yandan karbon salınımı ve yakıt tüketimi açısından en çevreci otomobiller sıralamasını domine eden hibrid modellerle rekabet ederken, Fiat’ın geniş kitlelere çevreci ve ekonomik fayda sağlayan sağlam ve erişilebilir çözümler sunma stratejisini de pekiştiriyor. TwinAir Turbo motor ayrıca, teknolojinin, yakıt tüketimi ve CO2 salınımının uygun maliyetlerle nasıl azaltılabileceğine güzel bir örnek teşkil ediyor.

reklam
Skoda Superb

Fiat’ın TwinAir Turbo motoru sahip olduğu özellikleriyle, genel tüketici tercihlerine ek olarak, en önemli uluslararası jüriler tarafından da kabul gördü. Fiat’ın 0.9 litrelik TwinAir Turbo motoru lansmanından hemen sonra, 2011 yılındaki Uluslararası Yılın Motoru Ödülleri değerlendirmesinde, “1.0 Litre Altındaki Yılın Motoru”, “Yılın En İyi Yeni Motoru”, “Yılın En Yeşil Motoru” kategorileriyle büyük ödül olan “2011 Uluslararası Yılın En İyi Motoru” ödüllerine layık görüldü.

reklam

Fiat 500 www.e-motoring.com
Diğer taraftan Fiat, otomotiv sektöründe danışmanlık ve araştırma alanında dünya lideri olan JATO Dynamics tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, ortalama 119,8 gr/km’lik CO2 salınım değeriyle, Avrupa’nın en çok satan otomotiv markaları arasında, 2012 yılının en çevreci markası unvanını da elde etti. Bu önemli unvanı üst üste altı yıl elde etme başarısı gösteren Fiat, sürdürülebilir mobiliteye olan bağlılığını da gösterdi.

Fiat, çevre dostu yaklaşımında sürdürebilirlik ilkesini benimserken, otomobillerini çevreye en zararsız şekilde tasarlayan uygulamalara yer veriyor. Fiat son 6 yılda, ürettiği otomobillerin ortalama CO2 salınım değerini 137,3 gr/km’den 119,8 gr/km’ye indirerek %13 oranında azaltmayı başardı. Fiat ayrıca, Avrupa Birliği’nin 2015 yılı için belirlediği 130 gr/km’lik salınım değeri hedefinin de şimdiden çok daha altına inerek farkını ortaya koydu ve bu şekilde, İtalya’da sera gazı salınımının iyileştirilmesinde önemli katkı sağladı.