Yeni 208

Ford Focus HB 1.5 TDCi ST Line

 Ford Focus HB 1.5 TDCi ST Line

Dördüncü nesil Focus’un hatchback versiyonu gelişmiş geometrisi, dinamik sürüş özellikleri ve 1.5 litrelik motorunun çekiş ve tüketim karakteriyle alkışı hak ediyor. Escort’un yerini aldığı 1998’den bu yana üretine ilk üç jenerasyonda kompakt sınıfın en güçlü modellerinden olan Focus, geçen sene dördüncü kuşağa geçmişti. İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda neredeyse hiç bir yeni modeli yollarımızda bolca göremiyoruz gerçi ama, yeni Focus da bu durumdan en çok zarar gören modellerden biri olmak üzere. Çok güzel bir otomobil olması kolay ulaşılmasına yetmiyor, yetmeyecek ne yazık ki… Oysa ki Focus’un en gelişmiş özelliklere sahip jenerasyonuyla karşı karşıyayız. Umarız ekonomik mucizeler peşpeşe gelir, bütün yeni modellerin ve sektörün yüzü güler.

Focus hatlarıyla kendini belli eden bir model olmayı başaralı çok oluyor. Marka tasarımcıları artık mücevheri işliyor gibi rötuşlarla ilerliyorlar. Bu kez biraz daha kas yapmış olarak karşımıza çıktı Focus. Kaput üzerindeki dalgalanma, tampondaki havayı yaracakmışcasına tasarlanmış sert kıvrımlar, kapılardaki sert girinti ve tabii önden arkaya uzanan omuz çizgisi, son yılların en original tasarımlarından birini ortaya çıkarmış. Hatchback versiyon, eş zamanlı tanıtılan sedan kardeşinden 27 cm daha kısa. Bagaj formundan kaynaklanan bu fark sanki iki versiyonu farklı sınıflara dahil ediyor gibi hissettiriyor. Sanki kocaman sedan, sınıfından daha yukarılara aitmiş gibi dururken hatchback ise kompakt sınıfın tanımı adeta. Seçilen lansman renginin çekiciliğiyle de üç nesildir gözümün alıştığı Focus’tan daha çekici görünen yeni temsilci, geçtiği yerlerde de dikkatleri üzerine toplamayı başarıyordu.

Sportif ST Line donanım paketinin tahrik edici petek desenli ön ızgara yapısı, enteresan jant tasarımı ve marşbiyeleri gibi sportif karakteri yansıtan donanımlar, arka kısımda da tavan spoyleri ve tamponun altında siyah difüzör ile tamamlanıyor. Oluşturulan dinamik kompozisyon çift egzoz çıkışıyla desteklendiğinden, görenler kaputun altındaki motoru bilmeden sportif karakterli bir araçla karşılaştıklarını düşünebilir. Aslında çok da yanılmış sayılmazlar, sportif karakteri motor gücünden ibaret saymamalı, mütevazı hacimli dizel motor 300 Nm’lik torkla baş döndürücü çekiş sağlarken otomobilin süpansiyon geometrisi de rakiplere tutunmaya dair ders vermeye devam ediyor. Yeni Ford Focus’ta sürüşte ilk dikkat çeken, performans, güvenlik ya da konfor değil güçlü tutunma karakteri oluyor. 1998’de isimsiz olarak tanıtılan ilk Focus’tan itibaren otomobilin elinin en güçlü olduğu özelliğiyle yol tutus karakteri. Markanın bütün modellerinde giderek daha da sahiplendiği sportif imajını destekleyen keskin direksiyon tepkileri, yol tutuş karakteri ve net frenlemesiyle dinamik sürücüleri fazlasıyla tatmin edecek.

Yumuşak dokunuşlu plastikten üretilmiş kokpitin yerleşimi ilk Focus’un New Edges tasarımı gibi kendine özgü değil ama göze hoş geliyor. Otomobilin konfor özellikleriyse süspansiyon yapısından gelecek gibi değil. 18 inçlik 45 yanaklı lastiklerle donatılan test otomobilimizin yaylanma özellikleri dirinin ötesinde sert, hatta gergin yapıdaydı. Konfor denilince temel özelliği 8 kademeli otomatik şanzımanı. Gerçi performanslı imaja sahip otomobilde çevirmeli otomatik vites imajı biraz sırıtmış ama neyse ki direksiyon üzerinde de vites değiştirmek için elcikler yer alıyor.

Kırmızı dikişli ve altı düz direksiyonun üzerinde modern otomobillerin trendi bol düğme Focus’ta da kendisini gösteriyor. Düğmeler küçük ve alışana kadar pek de kullanışlı sayılmaz. SYNC3 infotainment sistemiyle donatılan Focus ST Line Apple CarPlay ve Android Auto™ ile de uyumlu. Bluetooth & Sesli Kontrol Sistemi’nin yanı sıra birçok fonksiyon 8 inçlik renkli ve dokunmatik ekranda toplanmış. Bu ekran sayesinde fazla düğme kalabalığı kalmamış. Fiesta’ta da kullanılan Bang&Olufsen ses sistemi, kullanıcıların, FordPass Connect veya akıllı telefon cihazları aracılığıyla çaldığı dijital müziği kabine taşıyor.

Koltuklar yine sportif diriliğe sahip. Kabinde konfora yönelik neredeyse eksik yok. Güncel teknolojik donanımlar, dokunmatik infotainment ekranı, modern güvenlik donanımları şerit takip sistemi, şeritte kalma yardımcısı, çapraz trafik uyarı sistemi, hız sabitleme sistemi, aktif şehir içi frenleme sistemi, geri görüş kamerası sürücünün konfor ve güvenliğinden sorumlu.

Vites konsolunda 8 ileri vitesli şanzımanın dairesel kumandasının arkasına kış, sportif ve ekonomik sürüş seçimini yapmak için bir buton yerleştirilmiş. Aynı düğme grubunda ülkemiz koşullarında hiç bir kullanışlılığı bulunmayan otomatik park özelliği de yer alıyor. Gergin trafiğimizdeki sabırsızları tahrik etmek yerine hızla otomobil park etmeyi öğrenmek daha mantıklı geliyor.

 

Yine motor özelliklerine gelince, yeni 1.5 litrelik turbo dizel TDCi motor, gerek tüketim gerek performans olarak eski 1.6 litrelik kökenli motorla kıyaslanamayacak kadar üstün özelliklere sahip. Zaten 300 Nm’lik tork çıkışı eski motorun 270 Nm’lerde kalan çekiş birimine göre oldukça ciddi fark yaratıyor.

Otomobilin en önemli kozlarından biri de sessizliği olacak. Bazoı markalar sessiz dizel reklamı yapadursun, gerçek sessizliğie yakalayan Ford olmuş. Yüksek hızlarda yan aynalardan biraz rüzgar sesi geliyor ama o rüzgarın yönüyle de ilgili olabilir.

Otomobil belki göründüğü kadar sporcu değil, biraz aksesuarlarının biraz da renginin avantajlarıyla dikkat çekiyor ama feragat ettikleriyle de belirgin tüketim bonusu sağlıyor. Var olan trafik koşulları ve akaryakıt fiyatlarında buna kimsenin itiraz edeceğini düşünmüyorum. Geride bıraktığı yirmi yılda Avrupa’da 7, tüm dünyada 16 milyon adet satılan Focus, tasarımcısının dediği gibi “sürücüsünü kendisine aşık edecek” bir otomobil olmuş, net. En azından ben oldum.

+ Sürüş keyfi

+ Yol tutus kararlılığı

+ Yakıt ekonomisi

+ Malzeme ve işçilik kalitesi

+ Zengin donanım

– Direksiyon üzerinde kumanda bolluğu

– Sportif imaja ters dairesel vites seçici

– Aynalarda rüzgar sesi

 

Yakıt tipi: Dizel

Motor hacmi (cc): 1498

Motor gücü (HP/d/d): 120@3600

Maksimum tork (Nm/d/d): 300@1750-2250

Vites kutusu: 8 ileri otomatik

Maksimum hız (km/s): 196

0-100 km/s hızlanma (sn): 10.0

Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 4.0/3.4/3.6

Ağırlık (kg): 1288

U/G/Y (mm): 4378/1825/1452

Aks mesafesi (mm): 2700

Bagaj hacmi (lt): 341/1320