Ford’dan CEBIT’te teknoloji gösterisi

 Ford’dan CEBIT’te teknoloji gösterisi

Ford artık sadece bir otomobil şirketi değil, teknoloji şirketi olduğunun altını da özellikle çiziyor. Sürücü ve yolcuları için hayatı kolaylaştıran ve yüksek güvenlik teknolojileri geliştiren Ford, teknoloji anlamında da yeni bir dönemi başlatıyor. Teknolojileri ulaşılabilir kılan Ford, geliştirdiği Ford SYNC ile güvenlik ve iletişimi üst bir noktaya taşıyor. Bildik sesli komutların ötesinde internete bağlanmaktan acil yardım çağrısında bulunmaya kadar özellikler sunan Ford SYNCTM, CeBIT fuarında Ford standında olacak.
Ford, Türkiye’de CeBIT gibi önemli bir teknoloji ve bilişim fuarına katılarak, teknolojide de iddiasını sergiliyor. Günümüz iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeleri otomotiv sektörüne aktaran Ford, araç içi iletişim teknolojilerinde önemli mesafeler kat etmeyi sürdürüyor. SYNCTM sistemi ile bir otomobildeki neredeyse tüm kumandaları sesli komut sistemine entegre eden Ford, sürücü ve yolcuların otomobile hükmedebilmelerini sağlıyor.

Ford SYNC™ ile acil yardım çağrısı
Otomotivde ileri teknoloji uygulamalarını bir adım daha ileriye taşıyan Ford ayrıca SYNC™ sistemine entegre ettiği acil yardım çağrı özelliğiyle Avrupalı Ford kullanıcılarına çok önemli bir konuda daha destek oluyor. Sahip olduğu özellikleri geliştirilen Ford SYNC™, otomobilin kaza yapması durumunda bulunduğu ülke ve konum fark etmeksizin kendi kendine acil yardım çağrısı yapıyor. Emergency Assistance, kaza anında havayastığından birinin açılması veya acil yakıt kesme sisteminin devreye girmesiyle aktif hale gelerek GPS ünitesinin harita bilgileri yardımıyla araç sahibinin cep telefonu üzerinden bulunduğu bölgedeki acil yardım numarasını arayarak ilgili bölgenin dilinde kazayı bildirip, yardım çağrısında bulunuyor.
Benzer sistemlerden farklı olarak aracın kendisinin direkt olarak ilgili mercie başvurması, otomotivde bir ilk niteliği taşıyor. Böylece sürücü ve yolcular, dilini bilmedikleri bir ülkede acil yardım için çok daha hızlı bir şekilde iletişime geçebiliyorlar.

Ford SYNC™ ile Ford’unuza hükmedeceksiniz
MyFord Touch’ın kullanıldığı Ford SYNC™, sürücü ve yolcunun sözlü emirlerle aracın temel fonksiyonlarını kumanda etmesini sağlayan, sesle aktive olan bir araç-içi bağlantı platformu. Sistem sayesinde radyonun çalıştırılmasından klimanın ayarlanmasına kadar pek çok işlevi yerine getirilebiliyor. Microsoft ile birlikte geliştirilen MyFord Touch’lı Ford SYNC™, çağımızın iletişim platformlarını da barındırdığından, sosyal ağlardan mail takibine birçok online ortamla bağlantınız sürdürülebiliyor. Araç içerisinde bulunan kişisel WiFi ağından sürücü olduğu kadar yolcu da faydalanıp online kalabiliyor. SYNC ile araç kendi kendine WiFi özelliği taşıyor. Mevcut internet ağı sayesinde farklı müzik ve video platformlarıyla da köprü kuran Ford SYNC™, burada seçilen müzik veya videoların da aracın müzik sistemi üzerinden takip edilmesine olanak veriyor.

Akıllı teknolojiler
Yeni Focus’un sahip olduğu ve aslında genellikle daha büyük ve lüks sınıf otomobillerle özdeşleştirilen ileri teknoloji özellikleri arasında yer alan Ford Power Anahtarsız Çalıştırma Sistemi, Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi, Dinamik Tork Kontrolü, Otomatik Park Sistemi yer alıyor. Ürettiği teknolojiyle Ford fark yaratan, rekabetçi ve verimli bir şirket olduğunun altını çiziyor. 2012 yılında Türkiye’de Ford ürün gamında sunulmaya başlanacak olan SYNC™ sistemi, CeBIT teknoloji fuarında görülebilir.