“Geri dönüşüm” muhteşem olacak

 “Geri dönüşüm” muhteşem olacak

Gelecek yılın başlarında Kuzey Amerika ve Avrupa’da satışa çıkacak olan yeni Focus’ta, iç mekan sessizliği için kullanılan döşeme kaplamaları ve ses emici malzemeler gibi alanlarda geri dönüştürülmüş giysilerden sağlanan pamuklara yer veriliyor. Geri dönüştürülmüş giysiler gibi çevre dostu malzemelerin kullanımı, Ford’un kapsamlı çevre stratejisinin bir parçası. Sürekli olarak daha çevreci alternatifler arayışında olan Ford’un en önemli hedeflerinden biri, performans ve dayanıklılıktan ödün vermeden daha çok geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir malzeme kullanmak. Böylece geri dönüştürülmüş içeriğin değerlendirilmesiyle bir yandan atıkların çöp sahalarına gitmesi önlenirken diğer taraftan da işlenmemiş malzeme kullanımı da azaltılmış oluyor.

Ford, çevreye verilen zararı azaltmak amaçlı global sürdürülebilirlik stratejisinin bir parçası olan “Az kullan, yeniden kullan ve geri dönüştür” sözünün bir yansıması olarak gelişmiş yakıt verimli otomobil teknolojileri geliştirilmesine yönelik çalışmalarını dünya çapında hızlandırdı. Bu sürecin devamında Ford son yıllarda yastık minderlerinde soyadan üretilmiş sünger, gövde altı sistemlerinde geri dönüştürülmüş reçine, koltuk döşemelerinde geri dönüştürülmüş iplikler ve iç mekan parçalarında doğal-fiber plastik gibi metal olmayan biyolojik bazlı malzemeler kullanmaya başladı.

Yaratıcı, çevre dostu çözümler

Ford otomobilleri yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak her geçen gün daha çevre dostu oluyorlar. Örneğin yeni nesil Focus’ta kullanılan malzemelerden biri, geri dönüştürülmüş kot pantolonlardan sağlanan geri dönüştürülmüş pamuk. Bu tercihle kot pantolonları çöplüğe terk etmek yerine değerlendirmek, ihtiyaç duyulan işlenmemiş pamuğu elde etmek için gereksiz su, gübre ve toprak kullanımının önüne geçilmesini sağlıyor. Ford, geri dönüştürülmüş malzeme kullanmanın daha uygun maliyetli ve gezegenimiz için daha iyi olduğunun bilincinde ve tüm otomobiller için aradığı sürdürülebilir sonuçlar. Bir otomobilde kullanılan geri dönüşümlü kot pantolon miktarı bir çift orta beden kot pantolona denk iken, öte yandan bir kot pantolon üretmek için kilolarca pamuğun kullanıldığı kumaşa ihtiyaç duyuluyor. Otomobilin çevreye verdiği zararı azaltma konusunda Ford’un önceliği yakıt tüketiminin azaltılması. Ancak bunu gerçekleştirirken diğer yandan çevreye olan zararı azaltacak malzemelerin de araştırılmasına devam ediliyor. Geri dönüştürülmüş giysiler bunlardan biri; ama insanların attığı ve otomobillerde kullanılabilecek başka şeyler de olabilir?
Ford’un dünya çapında en iyi mühendis ve tasarımcılarını biraraya getiren global ürün geliştirme programının sonucu olan ileri teknolojiye sahip düşük yakıt tüketim değeri sunan Yeni Focus; Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki Ford fabrikalarında üretilecek.