Global model 4008 yolda, geliyor!

 Global model 4008 yolda, geliyor!

Peugeot’nun model gamında yükselme ve büyüme stratejisi ile uyumlu olarak, 4008’in lansmanı ilk etapta satışlarının % 70’ini oluşturacak uluslararası pazarlarda yapılacak. Kendine has asil ve zarif görünümü ve SUV 4×4 özellikleri ile 4008, hızla büyüyen bir segmentte 4×4 araç müşterilerinin beklentilerini karşılıyor.

Uluslararası lansman
4×4 SUV dünya pazarı 2005’ten beri hızla büyüyor. Rusya’da, arazi araçlarının tarihsel bir üstünlüğü var. Bugün pazarın beşte birini çoğunluğu kompakt SUV sınıfından olan bu tür araçlar oluşturuyor. Çin ve Batı Avrupa’da, SUV’ların payı %10’a ulaşıyor ama farklı beklentileri kapsıyor. Avrupa’da, C ve D sınıflarındaki SUV’ların payı E sınıfı SUV’ların aleyhine büyüyor. Çin’de, aracın statü sağlayan cazibesi talep ediliyor. Avrupa’da ise arayış binek araçlar ile karşılaştırılabilir emisyon değerleriyle çok işlevli, kompakt araçlar üzerinde yoğunlaşıyor. Buna göre, 4008 bu pazarların değişimine mükemmel şekilde ayak uyduruyor. Markanın uluslararası hedefine uygun olarak, yeni pazarlar kazanmayı amaçlayan bir araç.
2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk dünya gösterimi ile tanıtımı yapılacak olan 4008, 2012 ilkbaharından itibaren ilk etapta Avrupa dışında uluslararası pazarlarda satışa sunulacak.

Eksiksiz 4×4 araç gamı
Bu yeni 4X4 SUV ile, Peugeot 4×4 müşterilerinin farklı beklentilerine uygun araç arzını tamamlıyor. 408 güçlü kişiliği ile uluslararası pazarlarda, hem önceden her zemine uygun bir araca sahip olan müşterileri hem de binek veya tek hacimli araçlara alternatif oluşturacak, eğlence ile eşanlamlı olan bir araç arayışında olan kitleleri hedefliyor. Avrupa’da ise araç özellikle çok işlevli kullanıma uygun büyüklük ve hesaplı yakıt tüketimi ile sağlam ve dinamik görünüşe duyarlı müşterileri hedefliyor. 4007 ve 3008’e ve geçtiğimiz günlerde piyasaya sunulan HYbrid4 versiyonuna ek olarak 4008, kompakt SUV segmentleri hızla büyüyen pazarların farklı beklentilerine cevap veriyor.

Kendine özgü tarz
PSA – Mitsubishi işbirliğinin meyvesi olan 4008, Peugeot markasının yeni tasarım kodları ön ızgara veya LED görsel imzalı farların özgün çiziminde görüldüğü gibi akıllıca uygulanmış. Önde, LED’li gündüz farları çizgisi farları üstten sararken, üç kırmızı pençe arka lambaları biçimliyor. Izgara tasarımı, kasa altı korumalar ve jantların sofistike çizimi ile göze çarpan büyük lastikleri içine alan geniş çamurluk kapakları ile aracın maceracı kişiliği vurgulanıyor.
Ön kaput ve arka çamurluğa kadar uzanan ve burada stop bloğundan gezerek aşağı doğru inen kasa çizgisi, 4008’in hem sağlam hem de dinamik görünümünü vurguluyor.

İşlevselik ve Ürün Gamında Yükselme
Ekip çalışması sırasında en ufak detaylara gösterilen özen, 4008’e pazar konumlanmasına eşdeğer prestijli bir şıklık kazandırıyor. Dış görünüş diğer unsurların yanı sıra krom parçalarla süslenirken, gösterge panelinin köpüklü dokusundan gösterge panelinin siperliğine veya orta konsolun siyah lake dekoruna kadar malzeme seçimi ile iç ambiyansa değer kazandırılmış. Cam panoramik tavan kabine büyük bir aydınlık getiriyor ve yan LED’ler sayesinde yolculara hoş bir gece aydınlatması sunuyor. Özgün, sağlam ve seçkin tarzı ile 4008 kompakt SUV’lar dünyasına ait olduğunu hemen ortaya koyuyor. Eller serbest sistemi, 18” inçlik alüminyum jantları, dokunmatik ekran navigasyon sistemi ve geri görüş kamerası gibi özellikleri ve ekipmanları 4×4 aracın modern ve prestijli vizyonunu yansıtıyor.

Çok yönlü ve ferah SUV
Kısmen 4007’den alınan 4008’in platformunun uzunluğu, ön ve arka dingil çıkıntılarının azaltılması ile (-30cm) kısaltılmış. Büyük aks mesafesi ve geniş lastik izleri ön ve arka koltuklarda oturma alanı genişliğini garantilemek üzere korunmuş.
Özellikleri ve 1,63 metre yükseklik ile 4,34m uzunluk, 1,80 metre genişlik sağlayan dış boyutları 4008’i özellikle çok yönlü kılıyor. Gerçek manevra kabiliyeti sağlayan kompaktlığı ve ferahlığı onu şehir içinde günlük kullanım dahil, özellikle tatil ve hobi amaçlı kullanımlara uygun bir araç haline getiriyor.

Elektronik kontrollü 4×4 aktarma sistemi
Aracın 4×4 versiyonunda, sürücü üç aktarma sistemi arasından seçim yapabiliyor: “2WD” iki tekerlekten çekişli, “4WD” dört tekerlekten çekişli ve “LOCK” 4×4 kilitleme sistemleri. 4WD ve LOCK dört tekerlekten çekiş sistemlerinde, torkun ön ve arka arasındaki dağıtımı elektronik olarak kontrol ediliyor. LOCK modunda dört tekerlekten çekiş sistemi torkun arka lastiklere daha fazla dağıtılması ile sürekli hale geliyor. 4×4 aktarma türü 4008 satışlarının % 80’inden fazlasını oluşturacak. Hatta Peugeot’nun yeni 4×4 SUV’u Avrupa dahil bazı bölgelerde sadece 4×4 versiyonuyla müşterinin beğenisine sunulacak.

Yüksek performanslı motor gamı
Dört motor seçeneği bulunacak;
Benzinli: 1.6l 85 kW (116hp) / 152 Nm 5 ileri manuel
2.0l 113 kW (150hp) / 198 Nm 5 ileri manuel veya CVT
Dizel HDi :
1.6l HDi FAP 82 kW (112hp) / 270-280 Nm overboost ile 6 ileri manuel
1.8l HDi FAP 110 kW (150hp) / 300 Nm 6 ileri manuel

Avrupa’da 4008 iki dizel HDi motor seçeneği ile sunulacak. Diğer ülkelerde, araç daha uyumlu motor şanzıman grupları ile satışa sunulacak.
1.6l benzinli ve dizel HDi motor seçenekleri ile 4008 sınıfının en iyi performanslarından birini sergiliyor. Böylelikle 4008 modern SUV statüsünü ve şehirlerimizin kalbindeki binek araçlara özgü konumunu hak ediyor.

1 Yorum

  • Galiba Mıtsubishi ASX modelini Peugeot yapmışlar. Hoş hem küçük hacimli dizel motorlar da var ama içi boş. Peugeot gibi markaya yakışmıyor. İnşallah iç mekanı Mıtsubishi tarzında değildir. Zira 4007 modeli iç mekanıyla alışılagelmiş Peugeot tarzına tam bir tezattı.

Bu yazı yorumlara kapalıdır.