Güçler elektrik için birleşti

 Güçler elektrik için birleşti

BMW Group ve PSA Peugeot Citroen, BMW Peugeot Citroen Electrification adında yüzde 50-50 paya sahip oldukları bir girişim ortaklığı oluşturmak için anlaştı. İmzaların atıldığı anlaşma, 1 Şubat’ta BMW AG’nin Yönetim Kurulu Başkanı Norbert Reithofer ve PSA Peugeot Citroen Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Varin tarafından imzalandı. Ekim 2010’da iki şirket mevcut işbirliklerini hibrid sistemlere genişletmeyi amaçlayan bir mutabakat anlaşması imzalamışlardı.
BMW Peugeot Citroen Electrification, akü paketleri, e-makineler, jenaratörler, güç elektroniği ve şarj cihazları dahil hibrid bileşenleri geliştirme, üretme ve aynı zamanda hibrid sistemler için yazılım geliştirme üzerine odaklanacak. Ortak araştırma ve geliştirme, üretim ve bileşen tedariki, iki şirket için de ölçek ekonomilerini güçlendirecek.
BMW Group ve PSA Citroen’in bu adımı, bir ilk olarak kendi modelllerinin elektrikle çalışması için standart hibrid bileşenler geliştirmeyi hedefliyor. Amacı bu teknolojiler üzerine açık bir Avrupa platformu oluşturarak Avrupa endüstrisinin hibridleşme alanında kendini yapılandırmasına yardımcı olmak olarak açıklanan ortaklık, geliştirme işini taşerona vererek hem tedarikçileri birleştirecek hem de iki hissedarı haricinde diğere şirketlere de hibrid bileşenleri satacak.
Bu girişim ortaklığının 2011’in ikinci çeyreğinde operasyonlarını başlatması bekleniyor. Yeni hibrid bileşenler 2014’ten itibaren iki ortağın ürettiği otomobilleri donatmaya başlayacak.