Hedef müşteri değişimi!

 Hedef müşteri değişimi!

Bütün segmentlerde önemli bir atılım içinde bulunan Hyundai, Japon üreticilerin deprem ve tsunami ile düştükleri sıkıntılı durumu lehine kullanacak hamleler yapıyor. Güney Koreli üreticinin kompakt sedanı Accent, sınıf atlayarak yenilendi, iddialı bir fiyat ve iddialı bir donanımla 33.900 TL’den başlayan fiyatlarla yerli tüketicilere sunuldu. Hyundai’nin modern premium anlayışının ve 5 Yıl Üçlü Bakım uygulamasının ilk modeli olan Accent Blue, segmentinin standartlarını yeniden oluşturmak iddiasında. İlk kez 1976 yılında Pony adıyla üretilen ve geride kalan 35 yılda markanın en çok satılan modeli olan Accent, 7. neslinde Accent Blue adıyla model başarısını yükseltmek amacında.

Accent Blue, ilk etapta 109 PS maksimum güç üreten 1.4 litre hacimli benzinli motor seçeneğiyle ithal edilecek. Bu motorla birlikte 5 ileri manuel ve 4 kademeli otomatik şanzıman seçeneklerine sahip olan Accent Blue’da, Mode ve Prime olmak üzere iki farklı donanım seviyesi arasından seçim yapılabilecek. Accent Blue’nun 128 HP gücündeki 1.6 litre dizel motor seçeneği ise yılın ikinci yarısından itibaren sunulmaya başlayacak.
Accent Era’dan 70 mm daha uzun olarak 2570 mm’lik bir dingil mesafesine sahip Accent Blue, 1112 mm’lik iz açıklığıyla da ön ve arkadaki yolculara daha geniş bir yaşam alanı sunuyor. Accent Era’dan 5 mm daha geniş ve 90 mm daha uzun olan Yeni Accent Blue, 1700 mm genişliğe 4370 mm uzunluğa sahip. Yüksekliği 13 mm azaltılarak kompakt sedan çizgileri desteklenen Accent Blue, bu sayede aerodinamik olarak da iyileşme kaydetti ve yakıt tüketiminde olumlu sonuçlar elde edildi. Accent Blue’nun iç mekan yüksekliği azalsa da baş mesafesi Accent Era kadar geniş. Accent Blue, 465 litre ile bagaj hacmi konusunda ise sınıfının liderliğini elinde bulunduruyor.

Modern tasarım
Hyundai’nin son modellerinde uygulanmaya başlanan akıcı tasarım felsefesi için Hyundai tasarımcıları doğadaki uyumdan ilham aldıklarını belirtiyor. Bunun temelinde, Accent Blue’nun hem iç hem de dış tasarımına damgasını vuran, “Dinamizmde Sadelik” anlayışı yer alıyor. Dış görünümdeki Coupe tarzı Sedan tasarımı, Accent Blue’nun hatlarını şekillendiriyor. Son dönemdeki modellerde karakteristikleşen Hyundai çizgileri Accent Blue’nun iç mekanında da kendini gösteriyor. Y formundaki ön konsol sürücüye denge hissi sağlarken, iç mekanda kullanılan yeni tip gösterge paneli, parlak siyah ve metalik renkler, otomobile yenilikçi ve teknolojik bir görünüm kazandırıyor.

Neden Blue?
Hyundai mühendisleri, Accent Blue geliştirilirken günümüz dünyasında çevreyle dost özellikleri, yakıt tüketimini ve yüksek performansı öncelikli olarak göz önünde bulundurmuş. Bu doğrultuda 1.4 CVVT motor için önemli çalışmalar gerçekleştirilmiş. Hyundai’nin Blue Drive isimli ekonomik ve çevre dostu programı kapsamında yer alan ürün ve teknolojilerinin uygulandığı motorda, binen yükü azaltmak amacıyla alternatör yönetim sistemi kullanılarak aküye giden güç kontrol ediliyor. Böylece araç yavaşlarken ve rölantide çalışırken yakıt tüketimiyle emisyonlar düşürülüp hızlanma sırasında da performans artırılmış oluyor. Bu sistemle birlikte sürtünmeyi azaltıp daha iyi yol tutuş sunan silika lastikler kullanılıyor ve ön tampondaki ağızlık ile arka deflektör sayesinde sürtünme katsayısı düşürülüyor. Uygulanan tüm özellikler sayesinde de aracın yakıt tüketimi ve emisyon değerleri düşürülüp performansı artırılıyor. Accent Blue 1.4 CVVT, bu sayede 100 km’de ortalama 5.9 litre yakıt tüketip 137 gr/km CO2 açığa çıkarıyor.

Zengin donanım

Accent Blue’nun Mode paketinde sürücü ve ön yolcu havayastıkları, BAS ve EBD destekli ABS frenler, ESP ve VSM, kaza anında otomatik açılan kapı kilitleri, aktif gergili ve yükseklik ayarlı ön emniyet kemerleri, immobilizer, önde soğutmalı arkada normal fren diskleri, uzaktan kumandalı merkezi kilit, elektrik kumandalı ön ve arka kapı camları, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, direksiyondan kumandalı radyo/CD/MP3 çalar ve USB-Aux-iPod bağlantısı, manuel klima, 60/40 oranında katlanabilen arka koltuklar, dijital bilgi ekranı ve saat, vites değiştirme göstergesi, aktif eko sürüş kontrolü, elektrikli yan aynalar, gövde rengi tampon, kapı kolları ve yan aynalar, 14 inç ebadında jantlar ve ön sis farları gibi birçok özellik standart sunuluyor. Prime paketindeyse tüm bu özelliklere ek olarak yan ve perde havayastıkları, park sensörü, Supervision gösterge paneli, deri kaplı direksiyon simidi ve vites topuzu, parlak siyah görünümlü orta konsol, bluetooth ses sistemi, elektronik kontrollü klima ve arka kabin havalandırma kanalı, sürücü kol dayama, ön koltuk arkası cep, 16 inçlik alüminyum jantlar, sinyalli yan aynalar ve arkada krom kaplı çıta alınabiliyor.

İzlenimler
Ortaköy Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleştirilen Accent Blue lansmanında Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan’ın Pazarlama Müdürü Murat Gümüş’ün tanıttıkları otomobilin manuel ve otomatik vitesli versiyonlarını kısa süre de olsa deneme imkanı bulabildik. Konfor algısı, malzeme kalitesi, dinamik ve modern tasarımı ile olumlu izlenimler bırakan otomobil, fiyat/donanım dengesiyle kompakt sedanlar arasında dikkat çekecek gibi görünüyor. Otomatik vitesli versiyonda manuel de kullanılabilen gelişmiş sistem, kimi “otomatikleştirilmiş” rakiplerin huzurunu kaçırabilir. Şimdilik sadece ithal edilecek otomobilde özellikle yıl sonunda geleceği açıklanan dizel versiyonun çok ilgi göreceği şüphe taşımıyor.