“Her şey itinayla tasarlanır” imza: Peugeot

 “Her şey itinayla tasarlanır” imza: Peugeot


200 yıllık sınaî tasarım ve 120 yıllık otomobil tasarımından güç alan Peugeot, otomobil dışındaki farklı sektörlere yönelik olarak global tasarım stüdyosu Peugeot Design Lab’ı hizmete aldı. Peugeot Design Lab, müşterilerinin değerlerini, kodlarını ve kimliğini güçlendirmek amacıyla güçlü ve uyumlu bir marka stratejisi geliştirmeyi hedefleyen bir Global Brand Design (Global Marka Tasarımı) stüdyosu olarak tanımlanıyor. Stüdyonun ana görevi de bütün faaliyet sektörlerinde ürün, hizmet ve deneyimler tasarlamak.
Peugeot Design Lab’ın yer aldığı Peugeot Tasarım Merkezi’nin teknik olanakları ve insan kaynakları Peugeot Design Lab’a üç kıtada, Paris, Shanghai ve Sao Paolo şehirlerinde bu alanda benzersiz bir güç kazandırıyor.

Peugeot Design Lab 2010 yılında yeni marka kimliğinin itici gücü altında doğdu. Markanın otomobil dışındaki ürünlerinin tasarımına adanmış olan bir ekip bu faaliyet alanını geliştirme hedefi ile kuruldu. Bu hedef gelen yoğun dış taleplerin ardından hızla somutlaştı. Otomobilden kaynaklanan bilgi birikimini hizmete sunma arzusu bu şekilde bu yenilikçi yaklaşımın ana fikri olarak ortaya çıktı. Günümüzde otomobil tasarım anlamında karmaşık, fakat aynı zamanda en gelişmiş ve başarılı ürünlerden biri durumunda.

Peugeot Tasarım Direktörü Gilles Vidal’ın altını çizdiği gibi, “Otomobil tasarımcılarının başarıyla geçmeleri gereken sınav oldukça zor: Bir yandan yenilikçi, çekici ve farklılaştırıcı bir tarzla bir adım ilersini hazırlarken, aynı zamanda kalite, güvenlik, içerikle ilgili her zaman daha yüksek standartların önüne geçmek gerekiyor”. Zengin bir sanayi geçmişinin varisi ve otomobil tasarımı alanındaki bilgi ve beceri birikiminden güç alan Peugeot böylece tüm deneyimini farklı ufuklardan gelen müşterilerin hizmetine sunuyor.


Uzmanlık : Global Brand Design
Global Brand Design fonksiyonu Peugeot Design Lab’ın kuruluş temelini oluşturuyor. Global Brand Design, müşterilerine sunduğu ürünleri, deneyim ve iletişimi ile doğrudan veya dolaylı olarak bir markanın oluşturduğu imajın tüm unsurlarına hakim olmak anlamı taşıyor. Daha global ve rekabetçi bir dünyada Peugeot Design Lab müşterileri için, bir markanın algılanması, başarısı ve sürekliliği için temel önemi olan, tek, güçlü ve homojen bir marka kimliği tanımlıyor.

Peugeot Design Lab farklı alanlarda faaliyet gösteriyor:
– Brand-Imaging : Bir vizyon, bir tasarım felsefesi ve bir biçimsel dil tanımlanmasıyla marka stratejisinin analizi ve geliştirilmesi.
– Tasarım : Bir veya birkaç ürün ve hizmetin yaratılmasıyla marka kimliğinin bütünleştirilmesi. Ürün ve hizmetlerin ötesinde, bu çalışma malzemeler, renkler ve grafik şartnamesi doğrultusunda hayata geçiriliyor.
– Geliştirme: Kullanılan sıkı metotlar ile tasarıma bağlı yaratıcılığı bir araya getiren 2D & 3D tasarım arayışı ile ürün tasarımı üzerinde yapılan çalışma.
– Sanayileştirme: Teknik ve sanayileştirme zorunluluklarını içeren ürün veya hizmet tasarımı, model ve prototip geliştirme.
– İletişim : Nihai iletişim düzeyinde ürünlerin daha iyi değerlendirilmesi için bütün görsel & etkinlik ortamlarında faaliyet gösterme.

Marka İmajı
Her marka tektir. Kendisine özgü sanal bir imaja gönderme yapan bir DNA’sı, tarihi, değerleri, hedefi vardır. Peugeot Design Lab’ın rolü markanın vizyonu ile bu vizyonu taşıyacak olan marka imajını tanımlamaya ve resimlemeye yardım etmektir.

Peugeot Design Lab bu verileri güçlü ve global bir kimlik oluşturmak amacıyla görsel bir imza içine yansıtıyor. Bunun için, Peugeot Design Lab, ürünleri aracılığı ile marka değerlerini ve kimliğini doğal olarak aktaran, güçlü ve ayırt edici bir biçimsel dil ile birleşen bir tasarım felsefesi saptıyor. Bu felsefe aynı zamanda malzemeler, renkler ve grafik şartname üzerinden hayata geçiriliyor.

Yaratıcılık
Peugeot Genel Müdürü Vincent Rambaud “Bir otomobilin yaratılması için aranan disiplin ve etkinlik ile birlikte tasarımcılarımızın hayal gücünü ve yaratıcılığını dünyanın her yerindeki müşterilerimize ürün ve hizmetlerini yaratma amacıyla sunuyoruz” diyor. Peugeot tasarım merkezi bünyesinde yer alan Peugeot Design Lab’ın bu işe adanmış özel biri ekibi var ve Paris, Shanghai ve Sao Paulo’da yerleşik farklı tasarım merkezlerinin kaynaklarına ve know-howlarına daha geniş şekilde erişim olanağına sahip.

Ürünlerin tasarımıyla ilgili çalışma markanın tasarım kimliğinin uzantısında yer alıyor. Bu etap, gelecekteki yenilikçi kavramlarla çekici ve tutarlı estetik fikir ve tasarımları hayal ve tasavvur etmek amacıyla, serbest ve grafik bir arayış ile saf yaratıcılık unsurlarından oluşuyor.

Geliştirme
En güzel fikirler tek başlarına bir projenin başarılı olmasını garanti etmez. Farklı teknik ve sınaî zorunlulukları içeren tasarım fazı, sD tasarım uzmanları ve deneyimli mühendisler tarafından gerçekleştiriliyor. Modelleştirme de sürece tamamen dahil olan bir aşama : Dijital çalışma ile freze ve fotogrametrik rölöve cihazları sayesinde fiziki geliştirme arasında birçok kez tekrarlama, deneme-yanılma yoluyla gerçekleştiriliyor. Fiziki gerçekleştirme nesneyi gerçekten kavramak için vazgeçilmez bir süreç oluşturuyor. Böylece, en basitinden en radikaline kadar prototip tasarımı ve gerçekleştirilmesi mümkün oluyor.

Stüdyonun lansmanı anısına Peugeot Design Lab farklı ürünlerle ilgili vizyonunu yansıtan bir portfolyo tasarladı: Bir yelkenli yat, bir powerboat, bir uçak ve bir saat. Stüdyo aynı zamanda halen satışta olan iki tasarımını sunuyor, DL121 ve DL122 bisikletler.


Konsept Yat
Bu 30 metrelik tek gövdeli yelkenli tekne konsepti yepyeni bir mimari ile sunuluyor; bu mimaride çatı bir salona yaraşan sıra dışı bir doğal iç aydınlık oluşturacak şekilde, eş düzeydeki uzun camlı yüzeyler şeklinde teknenin gövdesi ile mükemmel şekilde bütünleşiyor. Kabin alanları ahşap kaplı güverte altında konumlanıyor. Güverte altına yerleştirilen halatlar ve palamarlar, tekne üzerinde tamamen serbest ve güvenli bir dolaşım sağlamak üzere geniş açık alanların oluşturulmasına olanak veriyor. Otomatik bocurgatlar halatların stoklanmasını sağlarken, elektrikli vinçler tekne donanımının kolayca kontrol edilmesini sağlıyor. Büyük kullanım ve kumanda kolaylığı, performans ve estetikten ödün vermeden teknede yaşam rahatlığına ve güvenliğe öncelik veriyor.

Konsept Power boat
Bu benzersiz ve lüks iki kişilik power boat konsepti de ödünsüz bir tasarım ürünü. Upuzun boyutları ve safkan profili ile güç ve yüksek performans çağrışımı yapıyor. Düz ve ince pruva bodoslaması ve uzun gövdesi dalgaları kolayca yarmasını ve olağanüstü bir denge ve hıza ulaşmasını sağlıyor. Özel kaplamalarla donatılan gövdesi gri lake cilalı ve güvertesi ise dinamik ve seçkin görünüşlü, açık renkli doğal ahşap kaplı. Arka bölüm ile mükemmel şekilde bütünleşen bir merdiven rıhtıma erişimi kolaylaştıran yüzen bir platform ile birleşiyor.
Botun iç tasarımı lüks otomobil dünyasını çağrıştırıyor ve bu dünyanın bütün özel niteliklerini devralıyor. Kabin içindeki her parça aynı biçimsel uyum ve ayrıntı kaygısıyla tasarlandı. Ayrıca, çok işlevli dokunmatik ekran gibi en ileri teknolojili donanımlarla teçhiz edildi.


Konsept Jet
Bu özel jet konsepti kavram model HX1 dünyasından esinleniyor. Lüks, ileri teknoloji ve ayrıcalıklı bir lüks seyahat vizyonu sunuyor. Tasarımı, teknolojik yeniliklerini ön plana çıkaran güçlü bir biçimsel kimliğe sahip. Bu kimlik, bir savaş jetinde olduğu gibi, reaktörlerle bütünleşen mükemmel çizimli karoseri ile kendini gösteriyor. Aynı anlayışla, dümeni bu tür uçaklarda benzeri olmayan bir kimliğe imza atan iki yönlendirici kanat şeklinde tasarlandı. Ön kanatların ön kenarlarında son derece teknolojik ışıklar yer alıyor. Uçağın içi lüks, ergonomik etkinlik ve hafifletme arayışını çağrıştıran bir anlayışla tasarlandı. Modüler tasarımlı kabinde gizlenebilen koltuk sistemiyle 8 kişilikten 14 kişilik konfigürasyona geçmek mümkün oluyor.


TP001 çok sportif bir kullanıma dönük ultra düz bir teknik saat. Yarı mat siyah titanyum kutusu ağırlığının minimize edilmesi amacıyla mekanik gruba en yakın şekilde biçimlendirildi. Geniş yüzeyli butonlar ekstrem kullanımlar düşünülerek takviye edildi. Özel ve ergonomik saat yüksek performans ve estetiği bir araya getiriyor.

DL121 bisiklet
DL121 tam bir grafik kimlik, renk ve malzeme arayışı çalışmasının ürünü olarak doğdu. Sınırlı seri olarak üretilen bisiklet kullanıma bağlı amaçlarla estetikten kesinlikle ödün vermiyor: Bisiklet ve sanat dünyaları arasında sınırda yer alıyor. Bu konsept bike kontrast arayışı ile üretilen bir düşünce sonucunda ortaya çıktı:
– Fonksiyon ve tasarım arasındaki kontrast, seçkin bir renk ve malzeme tercihini esaslı bir nesne üzerinde bir araya getiriyor.
– Görünüş kontrastı, yalın ve net bir kupanın grafik teması üzerinde ifadesini buluyor: Ön tekerlek canlı bakır rengiyle derin bir görünüş sunarken, bisikletin arkasına yalın ve net bir tasarım kazandıran, mat beyaz renk hakim.
Bunun dışında, konsept bisiklet DL121 lüks valiz tasarımından esinlenen yenilikçi bir döşeme ile sunuluyor. Kadroyla bütünleşen selesi zengin bir şekilde giydirildi. Bir çift fermuar iç hacme erişimi ve örneğin bir dijital tablet gibi kompakt nesnelerin bagaja yerleştirilmesini sağlıyor.

DL122 bisiklet
DL122 yeni kent içi ulaşım ve sürdürülebilir gelişme hedefi doğrultusunda yeni beklentileri karşılamak üzere tasarlandı. Bu amaçla, konsept bisiklet DL122 son derece çevik, hafif, kompakt ve pratik. Segmentinde yepyeni işlevsellikler sunuyor. Geniş eşya yerleştirme bölümüne bir lab-top çantası konabiliyor. Son kuşak katlanabilir bir kilit pratik bir şekilde bisiklete dahil edildi. Dizaynı saf ve dinamik. Malzemelerin işlenmesi hem şık ve hem de rahat bir görünüş sunuyor. Doğal ahşap şık ve modern. Renkli dokunuşlar göze batmayan şekilde genç bir hava kazandırıyor. Sele, tutma kolları ve bisiklet için özel olarak tasarlanan çantadan oluşan döşeme grubu konsept otomobillerimizi giydiren döşemeciler tarafından aynı kalite ve aynı tasarım titizliği ile elde imal edildi.