Hibrid Honda’lar 1 milyonu aştı

 Hibrid Honda’lar 1 milyonu aştı


Honda, 1999 yılının Kasım ayında Japonya’da birinci neslini satışa sunduğu ve seri üretim benzinli araçlar arasındaki en ekonomik araçtan (35km/litre) daha ekonomik olduğunu kanıtlayan Insight’ın piyasaya sürülmesinden 12 yıl 11 ay sonra, hibrid modellerinin dünya çapındaki toplam satışının 1 milyon adede ulaştığını duyurdu. Hafif ve kompakt olma özellikleri ile öne çıkan IMA (Integrated Motor Asist) hibrid sisteminin katkısıyla hibrid araç serisini geliştiren Honda, bugün dünyanın yaklaşık 50 ülkesinde sekiz hibrid modeli tüketicilerin beğenisine sunuyor.

Honda, hibrid modellerinin Japonya dışındaki bölgelerdeki üretimine, bu yılın Mayıs ayında Acura ILX Hybrid ile ABD’de, ve ardından bu yılın Temmuz ayında Jazz Hybrid ile Tayland’da başladı. Bunlara ek olarak Honda 2012’de, gelecekte yakıt ekonomisi sağlayan araçlara talebin artacağı düşünülen Asya’daki müşterilerine hızlı, ekonomik ve düşük karbondioksit emisyonlu araç sağlamak için Malzeya’da Jazz Hybrid’in üretimine başlamayı planlıyor.

Japon üretici daha da gelişen mevcut IMA hibrid sistemi ile donanımlı hibrid model olanaklarına ek olarak, orta büyüklükte modeller için iki-motor hibrid sistem donanımlı yeni hibrid araçlarını tanıtacak. Ayrıca; mükemmel sürüş keyfi arayışı için; yüksek verimli ve yüksek çıkışlı üç-motorlu hibrid sistem olan, ve hem yüksek derecede sportif yol tutuşu hem de yakıt ekonomisi sağlayan Spor Hibrid SH-AWD, NSX’e, Acura RLX’e ve bunlarla birlikte Legend’ın mirasçısı olacak, Japonya’da tanıtılacak yeni bir modele monte edilecek. Honda, “Blue Skies For Our Children” global çevresel sloganının ışığı altında, hibrid araçların düşük karbon ortaklığını oluşturmak amacıyla satışa sunulması için çalışmalarına devam edecek.

Honda’nın Hibrid Modellerinin Tarihçesi
1999 Kasım: Birinci Nesil Insight
2001 Aralık: Civic Hibrid
2004 Aralık: Accord Hibrid (Sadece Kuzey Amerika)
2005 Nisan: 100.000 adet
2007 Mayıs: 200.000 adet
2009 Şubat: İkinci Nesil Insight Ağustos: 400.000 adet
2010 Şubat: CR-Z Ekim: Fit Hibrid Aralık: 600.000 adet
2011 Haziran: Fit Shuttle Hibrid (Sadece Japonya)
Ekim: Freed Hibrid (Sadece Japonya)
Freed Spike Hibrid (Sadece Japonya) Aralık: 800.000 adet
2012 Mayıs: Acura ILX Hibrit (Sadece ABD, Kanada) Eylül: 1.000.000 adet