Honda CR-V 1.6 Executive

 Honda CR-V 1.6 Executive

Honda CR-V 1.6 Executive
1997’de Civic bazında yüksek bir station gibi ortaya çıkan CR-V, crossover ismi koyulmadan önce bu sınıfı yaratmış modellerden biri. Üç yılın ardından burun tasarımı yenilenen, farlarına gündüz farları eklenen dördüncü kuşak CR-V’de iç mekan özellikleri de geliştirilirken motor ve vites kutusunda önemli bir yenilenme sağlandı. Artık gövdeler daha az değişiyor, ideal limitlere ulaşmış otomobiller teknolojik olarak update ediliyor.

Honda CR-V 1.6 Executive
Tazelenmiş çizgileriyle eskisinden güçlü görünen crossover’ın kabininde daha kaliteli hissettiren malzemeler kullanılmış. Yumuşak dokunuşlu kokpit ve kapı panelleri kalite efektini artırıyor. Kabin yalıtımındaki başarı ve tıkırdamayan aksamlar bir Honda klasiğini sergiliyor. Yüksek oturma pozisyonu sayesinde yola ve trafiğe hakimiyet üst seviyede. Kompakt crossoverlara biraz tepeden bakan CR-V, boyutları ve iç hacmiyle de Qashqai, Tucson gibi popüler modellerin üzerinde. Kokpit üzerindeki kumandalar kolay kullanım için en uygun yerlere konumlandırılmış. Hemen her şey zahmetsiz kullanılıyor ama infotainment ekranının küçük düğmeleri, benzerleriyle kıyaslanmayacak kadar sıkıntılı. Zaten motoru çalıştırınca radyo çalışıyor bile olsa ekran kapalı olarak başlıyor, sürüş sırasında küçük düğmeleri kullanmak da bir dert. Burada bir aksaklık olduğu belli.

Honda CR-V 1.6 Executive
CR-V’nin çok zengin güvenlik özellikleri daha emniyet kemerini taktığınız anda kendini gösteriyor. Tokasını takınca emniyet kemeri Mercedes’in Pre-Safe konseptindeki gibi otomatik olarak geriliyor, yolcularını boşta bırakmıyor, güvende hissettiriyor. Buradan başlayıp şehir içi aktif fren sistemine, önde aktif kafalıklara, kör nokta uyarı sisteminden şerit takip uyarısına, trafik işareti tanıma sisteminden çekici denge kontrol sistemine birçok ünite CR-V yolcularının güvenliği için iş başında. Yalnız aktif fren sistemi tıpkı kazalar gibi hiç beklenmedik anlarda çok sert fren yaptığı için tepkilerine alışmakta yarar var.

Honda CR-V 1.6 Executive Honda CR-V 1.6 Executive
Geçmiş yıllarda Jazz ve Civic’te uygulamaya koyulan arka kısımdaki düz zemin fikri, CR-V’de de devam ediyor. Ortada yüksek şaft tünelinin olmaması, zaten geniş olan bu bölümü daha da geniş gösteriyor. Oturma alanı, diz mesafesi, ayak/kafa boşluklarını düşününce beş yolcu için konfor garanti!
Yeni geliştirilen ve Civic’te de kullanılan 1.6 litrelik dizel motor, sessizliği kadar çok yüksek torkuyla da göz kamaştırıyor. 350 Nm’lik tork, henüz 2000 d/d’den itibaren devreye giriyor ve cüsseli crossover etkileyici şekilde hızlanmaya başlıyor. Böyle yüksek bir araçla deneyen çıkar mı bilinmez ama bir Honda klasiği olarak yüksek devirde gelen maksimum güç, son hızı da yüksek kılmış. Şaşırtıcı bir sessizlikle hızlanan araç, yüksek hızlarda da huzur veriyor.

Honda CR-V 1.6 Executive
Gün sonunda elde edilen 7.0 litrelik karma tüketim ortalaması, Honda kullanıcılarını memnun etmeye aday. Uzun mesafelerde hayal edilmesi zor düzeyde düşük tüketim değerleriyle karşılaşılabilir. Motora kombine edilen 9 vitesli sürekli değişken oranlı (CVT) şanzıman, kol kullanımı dışında sürüşte sorunsuz çalışıyor. CR-V’nin vites kolu, zigzaglı yoluyla kendi güvenliğini sağlamanın ötesinde sürücünün işini yavaşlatıyor. Harekete geçmek için kolun soldaki yola alınmak zorunda olması pek de pratik bir fikir değil. Keza Park için düğmeye basmak da öyle. Bazı uygulamalarda oturmuş konvansiyonel uygulamalardan şaşmamalı.

Honda CR-V 1.6 Executive Honda CR-V 1.6 Executive
CR-V 1.6 i-DTEC, diğer CR-V modelleriyle aynı McPherson kollu ön süspansiyon ve çok kollu arka süspansiyon düzenine sahip. Yana yatma hissini azaltmaya, yüksek hızda dengeyi korumaya ve konforu iyileştirmeye yardım etmek için ön amortisör ayarlarında ve arka burçlarda bazı ince ayarlar yapılmış. Aracın ön ve arka denge çubukları sayesinde esneme ve dalma yapmaması güven hissini yükseltiyor. Konfor yumuşaklığı ve esneklik görevleri amortisörlere yüklenmiş.
Bu tip araçları hafif de olsa arazi koşullarında pek sık görmüyoruz. Zaten sert koşullara neredeyse hiçbiri hazırlıklı değil. Çoğu crossoverın öncelikli amacı, ıslak ve kaygan yol koşullarında stabilite güvenliği. Bu yüzden ki çekişin büyük bölümü ön akslara veriliyor, patinaj ihtimali ya da kayma başladığında tork dört tekerleğe birden aktarılıyor. CR-V’de de durum farklı değil. Sahip olduğu dört tekerlekten çekiş sistemi, ancak koşullara uygun lastikler kullanıldığında görevini yapabiliyor.

Honda CR-V 1.6 Executive
+ Geniş ve ferah kabin
+ Konforlu ve dinamik sürüş
+ Sessiz ve tutumlu dizel motor
+ Malzeme kalitesi ve zengin donanım
+ Arkada düz zemin
– Vites kolu
– Infotainment ekranı
– Eski nesil navigasyon

Honda CR-V 1.6 Executive
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1597
Motor gücü (HP): 160@4000
Maksimum tork (Nm): 350@2000 d/d
Vites kutusu: 9-ileri otomatik
Maksimum hız (km/s): 197
0-100 km/s hızlanma (sn): 10.4
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 6.0/4.9/5.3
Ağırlık (kg): 1728
U/G/Y (mm): 4605/1820/1680
Aks mesafesi (mm): 2630
Bagaj hacmi (lt): 589/1146