Honda CR-Z piyasada

 Honda CR-Z piyasada

Honda’nın hibrid coupesi CR-Z, 55.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. 1500 cc hacimli benzinli bir motora ek olarak elektrik motoruna sahip olan otomobilde iki farklı donanım seçeneği bulunuyor.
Honda’nın ilk hibrid modeli Insight’tan sonra geleneksel manuel şanzımanla benzin-elektrik motor kombinasyonunu birleştirdiği CR-Z, yenilikçiliği kadar ekonomik olmasıyla da dikkat çekiyor. Honda CR-Z’de 6 ileri vitesli manuel şanzıman yer alıyor.
CR–Z için yapılan tanıtım toplantısında konuşan Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki “Honda’nın ekonomik modeli CR-Z, sportif tasarımlı bir hibrit otomobil üretmek ve sürüş keyfini ön plana çıkarmak amacıyla tasarlandı. Biri tasarım çalışmasından, diğeri ise hibrid coupe gereksiniminden doğan bu iki fikir, mevcut benzin-elektrik araç anlayışını değiştirecek eşsiz bir otomobil yaratmak üzere birleştirildi. Yakıt tasarruflu, düşük emisyonlu paralel hibrid sistemi ilk kez, hassas ve sürücü odaklı, 6 vitesli manuel şanzımanla birleştirildi. Bu ancak Honda’nın IMA paralel hibrid sisteminin esnekliği sayesinde gerçekleştirilebiliyor” dedi. Yamasaki ayrıca 1.5 litrelik 4 silindirli motorla kombine manuel şanzımanın, CR-Z’in en önemli özelliklerinden bir olduğunu ve bunun Avrupa için de yeni bir teknoloji olduğunu belirtti.

‘Honda’nın gücü artıyor’
Honda’nın Japonya’da yaşanan deprem sonrasında yaşadığı gelişmeler hakkında da bilgi veren Yamasaki, “Deprem sonrası Honda olarak gerek Japonya’da gerekse dünyanın diğer yerlerindeki üretim merkezlerimizde gerekli tedbirleri zamanında alarak çok fazla bir sıkıntı çekmedik. Honda Türkiye de önlemlerini zamanında uygulamaya koydu. Üretimi ilk başta bir miktar kıssak da yavaş yavaş normale dönüyoruz. Önümüzdeki aydan itibaren Türkiye’deki fabrikamız normal üretime tamamen dönmüş olacak. Gücü her geçen gün artan Honda, yeni ve rekabetçi ürünleriyle otomobil severlerin dostu olmaya devam edecek.” diye konuştu.

CR–Z’de dikkat çekenler
CR-Z’nin 1.5 litrelik motoru 124 HP maksimum güç ve 174 Nm maksimum tork üretiyor. Honda’nın geleneksel i-VTEC motoruyla birleştirilen Honda IMA paralel hibrid sistemiyle egzoz emisyon salınımı 117 g/km olarak gerçekleşiyor.
CR-Z sürücü seçeneklerini maksimum düzeye çıkarmak ve otomobilin günlük kullanılabilirliğini artırmak için 3-Modlu Sürüş Sistemi ile donatıldı. Aracın bu özelliği sayesinde sürücünün, gaz pedalının ve direksiyonun hassasiyetini, rölanti stop süresini, klima kumandasını ve IMA sisteminin destek düzeyini değiştiren üç sürüş modu arasında seçim yapmasına olanak tanınıyor. Honda bu yeni özelliği geliştirerek, sürücünün, sürüş keyfini veya tasarrufu maksimum düzeye çıkaracak ya da ikisi arasında denge kuracak şekilde seçim yapabilmesini sağlıyor. CR-Z’de kullanılan yeni 3 Modlu Sürüş Sistemi, seçilen moda bağlı olarak hibrit güç aktarımı ve hidrolik direksiyon takviyesinin seviyelerini değiştiriyor.

Tasarım
CR-Z’nin dış tasarımı, özel olarak 1980’lerde olağanüstü tasarruf sağlayabilen küçük, şık bir otomobil sunmak amacıyla geliştirilen CR-X modelinin ikonik tarzını çağrıştırıyor. CR-X’in iki seviyeli arka cam kapak ve alçak zemin mesafeli tavan gibi belirgin özellikleri, şık coupe otomobilin tasarımında referans alınmış ve bu özellikler yuvarlak hatlı derin çizgilere sahip dış formla birleştirilmiş. Seri üretim Honda otomobillerinde ilk kez kullanılan gündüz farları, sis farlarıyla birleşince Avrupa spesifikasyonlu CR-Z’in ön görünümünü eşsiz hale geliyor. CR-Z’nin alçak zemin mesafeli tavanı ve keskin hatlı arka bölümü, CR-X, 1999 Insight ve FCX Clarity gibi Honda’nın pek çok eski ve yeni modelinde kullanılan bir özellik. Bu otomobillerin hepsi minimum sürtünme ile havayı yarıp geçerek yakıt tüketimini ve emisyonları düşürecek şekilde sürtünmeyi azaltmak üzere tasarlanmış.
CR-Z’nin 2+2 coupe gövdesine rağmen şık iç mekânı, kısa mesafelerde küçük cüsseli yetişkinleri ya da uzun yolculuklarda çocukları taşıma imkânı sunuyor. CR-Z’in dingil mesafesi Insight modelinden 115 mm ve aracın toplam uzunluğu ise 295 mm daha kısa. Bu da aracın 5 kapılı, beş kişi kapasiteli aile otomobili benzerine kıyasla kıvraklığını artırıyor ve boş ağırlığı 44 kg azaltıyor.

1 Yorum

  • Dört gözle bekliyorduk.

Bu yazı yorumlara kapalıdır.