Honda’nın hibrid SUV ailesi CR-V e:HEV ile tamamlandı

 Honda’nın hibrid SUV ailesi CR-V e:HEV ile tamamlandı

Dünyanın kapıldığı elektrifikasyon sürecinde şimdilik Toyota gibi elektrikli modeller yerine hibrid modelleriyle boy gösteren Honda, gelecek yıllarda 30 farklı elektrikli model tanıtacağını açıklasa da halen daha gerçekçi ve sürdürülebilir görünen hibrid modellerini göz önüne çıkarıyor. HR-V ve ZR-V’nin ardından son olarak CR-V e:HEV modelini basınla buluşturan Honda Türkiye, böylece ülkemizde satılan SUV ürün gamında yer aldığı bütün segmentlerdeki hibrid modellerini tamamladı. Büyüyen boyutu, değişen tasarımı ve genişletilen donanımları ile yenilenen altıncı nesil CR-V, Advance donanım paketi ile Kanyon Mavi, Metalik Kristal Beyaz, Sedefli Kristal Siyah renk seçenekleri olmak üzere 16 Aralık 2023 Cumartesi günü 3 milyon TL satış fiyatıyla Honda bayilerinde yerini alacak. Yaklaşık 200 km kullanma fırsatı bulduğumuz CR-V e:HEV ile ilgili ilk izlenimlerimiz yazının sonunda yer alıyor.

reklam

reklam
Yeni 208 Advertisement

Japon otomotiv devi Honda’nın dünya genelinde en çok satan SUV modeli olan CR-V’nin Çin’de üretilen yeni nesli, gelişmiş yüzde 100 e:HEV hibrit teknolojisi ile yollara çıkıyor. E segmentinde yer alan, Honda Türkiye’nin hibrid SUV ailesini tamamlayan yeni CR-V e:HEV büyüyen boyutu, değişen tasarımı, verimli yakıt tüketimi, konforu, genişleyen donanım ve güvenlik özellikleriyle fark yaratıyor. Honda’nın Gelişmiş Sürüş Destek Teknolojileri (ADAS) paketi SENSING 360 da Avrupa’da ilk kez CR-V e:HEV’de yer alıyor. Honda mühendisleri tarafından sürücülerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tasarlanan bu sistemle sürüş güvenliği üst seviyelere taşınıyor. Güçlenen motor performansı ile uyumlu şekilde değişen tasarımda, önceki nesillere göre daha keskin çizgiler dikkat çekiyor. Modele özgü arka aydınlatma tasarımı ile farklılaşan bir ışık imzasına yer veren Honda, iç mekanda da ferahlık, geniş bagaj kapasitesi ve arka koltuklardaki diz mesafesi ile çok yönlü bir SUV sunuyor.

“Honda’nın gelişmiş hibrid teknolojisini gerçek zamanlı dört çeker (AWD) performansla birleştirdik”

CR-V’nin dünyada SUV segmentine yön veren ilk modellerden biri olduğunu belirten Honda Türkiye Başkanı Satoru Yamada “2019 yılında Honda Türkiye’nin ilk hibrid SUV aracı olarak Türkiye’ye gelen CR-V, şimdi e:HEV çatısı altında geliştirilmiş üstün hibrid teknolojisine sahip altıncı nesli ile yeniden yollara çıkıyor. Türkiye’de değişen tercihler doğrultusunda yükselen SUV tercihlerini göz önüne alarak biz de bu segmentteki ürün gamımızı büyüttük. CR-V e:HEV, Honda Türkiye’nin hibrid SUV ailesini tamamlayan en güçlü modelimiz. 3 ayrı model ile yer aldığımız bu segmentte sunduğumuz hibrit teknolojisi Honda farkını ortaya koyuyor. Gerçek zamanlı dört çeker (AWD) performansını yenilenen hibrit teknolojisi ile birleştirerek arazi koşullarında bile üstün sürüş deneyimi sunan Honda CR-V e:HEV, “Büyüleyen Hibrid” sloganı ile yakıt performansında da iddialı olacak” dedi.

Daha sportif ve keskin tasarım çizgileri ile büyüyen CR-V e:HEV

Yeni Honda CR-V’nin daha sportif bir görünüm için tasarımı yenilenirken; beşinci nesline göre 106 mm daha uzun ve 11 mm daha geniş siluetiyle yol hakimiyetini artırıyor. Sportif SUV olarak boyutları büyüyen CR-V e:HEV yeni tasarımıyla daha güçlü bir duruş sergiliyor. Modelin artan boyutlarına ek olarak A sütunlarının daha arkada konumlandırılması ve sürüş pozisyonu sayesinde sürücünün görüş açısı da iyileştirildi. Keskin tasarım çizgileri ile yenilenen CR-V e:HEV, örgü desenli büyük piyano ızgarasıyla da ön tasarımında farklılaşıyor. Yenilenen kapı kolu tasarımı da kesintisiz bir görünüm oluşturuyor. Yeni CR-V’nin arka tasarımında LED aydınlatmalı dikey stop lambası ile ışık imzası dikkat çekerken; güçlü gövde tasarımı kapsamında ön ızgaranın altındaki boşluk, aerodinamik sürtünmeyi azaltmak ve yakıt verimliliğini arttırmak üzere otomatik panjur içeriyor. Geniş hava girişleri ve yan hava girişleri ve çamurluk kemerleri üzerindeki kaplamaların da etkisi ile yeni CR-V’de aerodinamik iyileştirmeler dikkat çekiyor. Yeni CR-V e:HEV’de koyu renk 18 inç alaşım jantlar da standart olarak sunuluyor. Markanın daha büyük jant seçimi yapmaması mantıklı.

Ferah iç mekân tasarımı ile konforlu yolculuk hissi

Honda’nın yeni CR-V e:HEV modeli, iç mekânda kullanılan kaliteli malzemeler, kolay kullanım sunan kontrol paneli ile üst seviyelerde bir SUV araç içi deneyim sunuyor. Sade olarak tasarlanan ön konsol, alçak olarak yerleştirilirken; merkezde yer alan 9 inç bilgi-eğlence ekranını çevreleyen 10,2 inç büyüklüğündeki dijital ekran ve bal peteği formundaki havalandırma ızgarası geniş bir görüş açısı için konumlandırılıyor. İç mekan tasarımında sadelik yaratılması ve üstün kalite hissini yaşatması için siyah tonlu renk teması tercih ediliyor. Aynı zamanda standart olarak sunulan siyah deri koltuklar özelinde ön koltuklarda ısıtma ve soğutma işlevi yer alırken; CR-V e:HEV Honda’nın Vücut Destekleyici Koltuk özelliğine sahip ilk nesil olmasıyla öne çıkıyor. Standart olarak cam tavan ile sunulan yeni CR-V, önceki nesline göre arka yaşam alanında 16 mm artış ve koltukların sırt eğimindeki iyileştirmelerin etkisi ile yolcular için rahat bir arka bacak mesafesi bulunuyor. Kullanım kolaylığı için en uygun şekilde konumlandırılan tuşlu vites bölmesi, sürücünün hareket halindeyken de tüm önemli işlevlere kolaylıkla erişmesini sağlıyor. Yenilenen bilgi-eğlence sistemi ve bağlantı seçenekleri de sunulan yeni CR-V e:HEV’de ilk kez göz hizası gösterge paneli (Head Up Display), sürüş esnasında kullanıcının hız ve sürüş desteği bilgilerini yüksek çözünürlükte görmesine olanak tanıyor. Direksiyonun arkasında yer alan 10,2 inçlik TFT dijital gösterge ekranında sürücü için gerekli tüm bilgiler yer alıyor. CR-V e:HEV’in ön konsolunda ve arka yaşam alanında yer verilen 4 adet USB bağlantı noktası gece sürüşlerinde kullanım kolaylığı için aydınlatılıyor. Önde yer alan kablosuz şarj alanının güçlü bir performans sunması için soğutma fanı da yer alıyor. Orta konsolda yer alan bardak tutucu, aracın hem ön hem arka yaşam alanındaki geniş saklama alanları ile iç mekanın işlevselliğini artırıyor. Yeni Honda CR-V’nin 12 hoparlörlü, yüksek performanslı BOSE Premium Ses sistemi yolculukları daha keyifli bir hale getiriyor. CR-V e:HEV’in elektrikli kapağa sahip 579 litrelik bagajı, arka koltukların ileri-geri hareket kabiliyeti sayesinde büyük eşyaları taşıma imkanı da sunuyor.

Üstün performans ile yakıt verimliliğinin mükemmel dengesi

Yeni nesil CR-V’de kullanılan gelişmiş e:HEV teknolojisi, iyileştirilen çevresel performansı, hızlı tepki veren güçlü motoru ve azaltılmış kabin içi sesiyle heyecanlı bir sürüş deneyimi sunuyor. Güçlenen hibrit güç-aktarma sisteminde yer alan 2.0 litre dört silindirli direkt enjeksiyonlu Atkinson çevrimli benzinli motor, çift elektrik motorlu otomatik şanzıman ile uyum içerisinde çalışıyor. Güncel versiyon, tahrik motoru ve jeneratörü ayrı bir eksende konumlandırarak motorların kapladığı alanı değiştirmeden yüzde 6,5 daha fazla tork (335 Nm) değerine ve maksimum motor hızı da 1.500 d/d artırılarak 14.500 d/d’ya ulaşıyor. Böylelikle, yüzde 4 oranında daha yüksek maksimum hıza çıkılabiliyor. Bunların yanı sıra şanzımanda da yapılan geliştirmeler ile motorlu sürüş modundaki düşük hızlarda da çekiş gücü artıyor. Diğer taraftan hibrid güç-aktarma sistemindeki iyileştirmeler kapsamında; Güç Kontrol Ünitesi (PCU) ve Akıllı Güç Ünitesi (IPU) de yenilenerek daha etkin bir hızlanma hissi ve hızlanmalarda daha hassas tepki sağlanıyor. Sadece dört tekerlekten çekişli versiyonu ile satışa sunulan yeni CR-V e:HEV’in 0-100 km/s hızlanma süresi 9,5 saniye olurken; 187 km/s maksimum hıza çıkabiliyor. Motor performansındaki artışa rağmen e:HEV sistemin sunduğu daha yüksek verimlilik ve düşük emisyon değerleriyle dikkat çeken CR-V, 151 g/km (WLTP) karma karbon dioksit emisyon değeri ve 6,7 lt/100 km (WLTP) birleşik yakıt tüketim değerine ulaşıyor.

Üst düzeyde konfor ile dinamik sürüş deneyimi

Yeni CR-V e:HEV’in şasisindeki yeniliklerle tüm yolcuların güvenli ve konforlu bir seyahat hissi yaşaması amaçlanıyor. Savrulmayı azaltan ve güncellenen direksiyon ile daha fazla kontrol hissi sağlanırken; süspansiyon bileşenlerinin de desteği ile daha dinamik sürüş deneyimi sunuluyor. Gövde rijitliği de artan yeni CR-V e:HEV’de, yeni nesil Honda modellerinde kullanılan yapısal yapıştırıcılar, CR-V’de ilk kez kullanılırken; önceki CR-V nesline göre daha hafif, yeni alüminyum yardımcı şasi kullanılıyor. Yol koşullarından kaynaklanan araç içi titreşimi, sönümleme kuvvetini ayarlayan amortisör sayesinde bozuk yol yüzeyleri ve engebeli arazilerde de konforlu bir sürüş deneyimi sunuluyor. Buna ek olarak yeni CR-V e:HEV’deki yeni kontrol sistemine sahip dört tekerlekten çekiş sistemi, farklı yol koşullarında daha yüksek yol tutuşu sağlayarak arka aksın kontrolünü aktif olarak koruyor. İlk kez eklenen Kar sürüş modunun yanı sıra Normal, Spor ve Eco olmak üzere farklı sürüş modları sunan yeni CR-V’de gürültü, titreşim ve sertlik (NVH) seviyeleri de önemli ölçüde azalıyor.

Türkiye’de satışa sunulan ilk Honda SENSING 360 donanımı

Yeni CR-V, Honda’nın Gelişmiş Sürüş Destek Teknolojileri (ADAS) paketi Honda SENSING 360’ı içeren Türkiye’de satışa sunulan ilk Honda modeli olmasıyla öne çıkıyor. Otomobilin etrafını 360° göstermek için 100° açıyla öne bakan bir kameraya, milimetre dalga radarına ve dört köşe radarına sahip olan Honda SENSING 360, güvenli sürüş konusunda gelişmiş bir deneyim sunuyor. Honda mühendisleri tarafından geliştirilen sistemde güncellenen ön kamera aracılığı ile nesne algılama ve radarla nesne algılama işlevleri, yol çizgilerini, kenarları, motosikletleri, bisikletlileri ve diğer araçları tanımlama olanağı sağlıyor. Yeni CR-V’nin geniş güvenlik teknolojileri kapsamında; ilk kez bir Honda modelinde, görüş mesafesinin zayıf olduğu kavşaklarda kafa kafaya çarpışmaları azaltan Ön Çapraz Trafik Uyarısı bulunuyor. Trafik İşareti Tanıma Sistemi ile entegre çalışan Uyarlanabilir Hız Sabitleyici (ACC) aracılığı ile Avrupa’da ilk kez, sürücüyü bilgilendirerek yaklaşan kavşağa hazırlanmasına yardımcı olmak için ‘dur’ işareti gibi işaretlerle ilgili bildirim de sağlıyor. Buna ek olarak geliştirilen ACC ile sollama sırasında, sinyal koluna dokunarak hızlanma başlatılıyor. Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi ile entegre olarak Şeritte Tutma Asistanı devreye giriyor. Güvenlik konusunda birçok ilki bünyesinde barındıran CR-V e:HEV’de ilk kez Trafikte Sürüş Asistanı ve sürücünün yükünü daha da azaltmak üzere şerit değiştirirken direksiyon kullanımına yardımcı olan ve sinyal ile tetiklenen Aktif Şerit Değiştirme Asistanı yer alıyor. Pasif güvenlik önlemleri kapsamında da sürücü ile ön yolcu arasında çarpışmayı önleyen yeni bir ön orta hava yastığı, sürücü ve ön yolcu diz hava yastıkları da dahil olmak üzere 11 hava yastığı bulunuyor.

İlk sürüş, ilk izlenimler

Honda Türkiye’nin otomobil medyasıyla buluşturduğu Yeni CR-V e:HEV, büyümüş boyutları ve güçlü tasarımıyla sınıfında artık daha da iddialı olacağını daha dışardan belli ediyordu. Kabin içine girdiğimizde otomobilin geliştirilmiş güvenlik donanımları ve sürüşte yüzleştiğimiz dört tekerlekten çekişle gelen tutunma kararlılığı, elektrik takviyesiyle sağlanan çekiş performansı ve tabii Honda’nın özgün hibrid teknolojisi e:HEV ile elde edilen yakıt ekonomisi ve düşük yakıt tüketimi, genel toplamda yüksek beğeni puanları vermemizin yolunu açtı.  Antalya’dan yaklaşık 200 km’lik sürüşle Köprülü Kanyon’a gidip döndüğümüz otomobil, pütürlü asfalt yüzeylerde yol sesini az da olsa kabine yansıtmasına karşın, genelde bir Japon otomobili için oldukça sessizdi. Tabii 2.0 litrelik benzinli motorun gaza yüklenince duyulan o özlediğimiz görkemli haykırışı hariç! Doğrusu artık gücü hissedemediğimiz, duyamadığımız 1.0, 1.2, 1.3. 1.4. 1.5 litrelik motorlu araçları kullanmaktan bıktık. 2.0 litre motorlu CR-V e:HEV kısa süreliğine de olsa bu özlemimizi giderdi! Ah şu vergi sisteminin gözü kör olsun!

CR-V e:HEV’de elektrik desteğini daha en başta, kalkışlarda yayılan füturistik “gerilim” sesiyle fark ediyorsunuz. Ta ki benzinli motor devreye girene kadar elektrikle ilerleyen araç, böylece stilistik çift egzozundan karbon salımı da yapmadan hızlanmaya başlıyor. Benzin motoruyla işbirliğini ara hızlanmalarda da hissettiren elektrik motoru, “omuz vererek” daha iyi dereceler getiriyor. Çift elektrik motorlu CVT otomatik şanzıman, direksiyon üzerinden paddle shift elcikleriyle manuel olarak da kullanılabiliyor. Hızlanmalarda değilse de yavaşlamalardaki etkisi, adeta elektrikli otomobillerdeki rejenerasyon gibi hissettiriyor.

Japon otomotiv devinin Çin’deki fabrikasında üretilen CR-V e:HEV, markanın kalite proseslerini yansıtıyor ve bir çok Çinli otomobil gibi akıllara soru işaretleri getirmiyor. Detaylara baktığınız zaman tipik Honda görüyorsunuz, titiz işçilik ve kaliteli parçalar. Civic ve ZR-V ile ortak kullanılan kokpitteki kumanda dağılımları gayet optimal. Müziğin Bose hoparlörlerden yayıldığı otomobilde, koltuk ısıtma sisteminin yanı sıra artık koltuk soğutma da yer alıyor. Meraklısına! Kabin içinde arka koltuk diz mesafesinin 16 mm artırılmış olması ve arka koltuk sırtlıklarının yatış açısının 10.5 derece artırılmış olması, rahatlığı artırıyor.

Honda Türkiye yetkilileri yeni CR-V e:HEV’nin off-road kapasitesine da sahip olduğunu, hatta ilk kez sürüş modlarına kar seçeneğinin de eklendiğini belirtti. Ancak ne gövdenin zarafeti ne de yaklaşma ve uzaklaşma açıları pek off-roadluk gibi görünmüyor. En doğrusu CR-V e:HEV’i asfalt yollarda, hadi macera arayanlar için toprak yollarda konforla kullanmak. Çünkü CR-V e:HEV’nin arazi silahları yok. Buna karşın lastik ölçüleri 235/60 R18 olarak seçildiğinden güzel bir konfor seviyesi var.

Araçta sunulan sürücü destek sistemleri, sürüşü daha güvenli hale getirmek için her an görev başındalar. CR-V e:HEV’de Honda Sensing zaten en geliştirilmiş seviyesiyle yer alıyor. Otomobilin adaptif hız sabitleme sistemi artık CR-V e:HEV’nin sollama da yapabilmesine olanak tanıyor. Sinyal verildiğinde dönüşlerde ekrana gelen çevre görüntüsü de dikkate değer güvenlik unsurlarından biri. Otomobilin arka tasarımında aydınlatma grubunun bir hayli Volvo modellerini çağrıştırdığını belirtmeden geçmeyelim.

Ha bu arada lansmanda Honda’nın yeni mottosu da anlatıldı. How we move you: Create, Transcend, Augment, yani Seni nasıl hareket ettiriyoruz, yarat, aş, artır olarak söz edilen sloganı çok iyi algılayamadık. Kafalardan ne geçmiş bilemiyorum ama çok da oturmamış gibi…