Honda’nın sansasyonel dizel Civic’i fuarda

Reklam


Honda, Paris Motorshow fuarında görücüye çıkardığı yeni Civic Hatchback Dizel’i Türkiye’de ilk kez Autoshow’da otomobil severlerle buluşturuyor. Bu yeni model, 1.6 lt dizel motoruyla hem sürüş performansı hem de yakıt verimliliği konusunda kendi kategorisinde başı çekiyor. Honda’nın fuar kapsamında sergilediği diğer yeni modeli CR-V ise kalitesi, kullanışlılığı ve zarafetiyle yine Paris Motorshow’dan sonra Türkiye’deki müşterilerin beğenisine sunuluyor. Her iki modelde de yer alacak yeni dizel motor, ‘Earth Dreams Technology’ adı altında Avrupa’da kullanılacak motor serisinin ilk ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Motorun silindir bloğu ve silindir kapağında yüksek dayanıklı yeni bir malzemenin kullanılması, Honda’ya dünyanın en hafif 1.6 litre dizel motorunu üretme olanağı sağlıyor. Bu hafiflik otomobilin çevikliğine katkıda bulunurken, yüksek verimli kompakt turbo ile hassasiyeti artırıyor ve otomobili, yakıt tasarrufu ve performans dengesinde sınıfının lideri haline getiriyor. 1.6-litre i-DTEC motor, Civic modelinde gelecek baharda, CR-V’de ise gelecek yılın sonunda sunulmaya başlanacak.

reklam
Skoda Superb


2013’te Türkiye’deler
Fuarda düzenlenen basın toplantısında konuşan Honda Türkiye CEO’su Hideto Yamasaki “Kuruluşundan bu yana Honda, teknolojiyi kullanarak insanların yaşamını daha kolay ve keyifli hale getirme amacıyla müşterilerine çeşitli ürünler sunuyor. Hatırlayacağınız üzere, yaşanan doğal afetlere rağmen, Honda geçtiğimiz mali yılda dünya çapında 23.9 milyondan fazla müşteriye ulaştı ve onların mutluluklarını paylaştı. 2016 mali yılında ise 25 milyon motosiklet, 8 milyon güç ürünü ve 6 milyon otomobil müşterisi olmak üzere dünya çapında 39 milyondan fazla yeni müşterinin ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz” dedi.

reklam

Yamasaki ayrıca “Çocuklarımız için Mavi bir Gökyüzü” sloganıyla gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak istediklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Bu felsefemizin bir göstergesi olarak da bugün Türkiye’deki dördüncü ECO modelimiz Yeni Civic Hatchback Diesel’i sunmanın gururunu yaşıyoruz. 1.6 litrelik i-DTEC dizel motor bulunan modelimizi gelecek baharda Türkiye’de satışa sunacağız. Gelecek yılın sonunda bu yeni dizel motor ile donatılmış yeni CR-V modelimizi piyasaya sunarak ECO serimizi daha da geliştireceğiz. Ancak CR-V’nin dizel versiyonundan önce gelecek baharda müşterilerimize 2.0 lt benzinli yeni CR-V modelini satın alma fırsatı sunacağız.”

Yeni modellere ek olarak Honda’nın ürün gamındaki tüm modeller de Autoshow 2012’de müşterilerin beğenisine sunuluyor. Ekonomik ve ekolojik Civic Eco, CR-Z, Accord ve Jazz, opsiyonel aksesuarlarıyla beraber Honda standında sergileniyor. Ayrıca, Honda motosikletlerinin amiral gemisi olan Goldwing ve kusursuz on-off tarzındaki Crosstourer da Honda motosikletlerinin kalitesinin ve gelişmiş dizaynının birer temsilcis olarak Honda standındaki yerini alıyor.

Yeni CIVIC Hatchback “Daha Şık Daha Dinamik”
Yeni Civic modelinin tasarımcıları, otomobilin sportif ve gelişmiş özelliklerini korumaya özen gösterirken yeni modelin hem daha şık hem daha dinamik olmasını hedeflediklerini belirtiyor. Civic Geliştirme Şefi Mitsuru Kariya, eski modele kıyasla yeni Civic’in yüksekliğini 20 mm azalttıklarını ve genişliğini 10 mm artırdıklarını söylüyor. Doğru oranları belirlemenin yeni Civic’in tasarımındaki en önemli aşamalardan biri olduğunu aktaran Kariya, net ve dinamik bir biçim yaratırken tasarımın sportif özelliklerini de geliştirdiklerini sözlerine ekliyor.

Ana hedeflerinin kalite hissini artırmak olduğunu belirten Kariya sözlerine şöyle devam ediyor: “Yaklaşımımızı, müşterilerin beklentilerini ve Avrupa standartlarını karşılayacak şekilde değiştirdik. Yeni Civic’in hem verdiği his hem de görünüm açısından yüksek kaliteli bir kokpiti var. Sınıfının lideri bagaj alanı ve çok yönlü koltuk kombinasyonlarıyla halihazırda en kullanışlı model olarak öne çıkıyor.”.

Civic İç Tasarım Şefi Yukio Emi ise yeni Civic’in geniş iç hacminden ödün vermeyecek şekilde geliştirdiklerini belirterek sözlerine şöyle devam ediyor: “Yeni modelin iç tasarımı sürücüye odaklanıyor ve sportif bir ortam yaratıyor. Bir yarış otomobili veya uçak kokpiti hissi yaratmaya çalıştık.”


Civic 100 km’de sadece 3.6 litre yakıt tüketiyor
Honda, Civic Hatchback modelinde yeni 1.6 litre i-DTEC dizel motor kullanıyor. Avrupa’da Honda’nın Earth Dreams Technology motor serisinin ilk ürünü olan bu motor, yüksek performansla (120 PS) düşük yakıt tüketimini bir arada sunuyor. Motorun başarısını sağlayan başlıca özellik, kullanılan hafif malzeme teknolojisi. Motor bloğunda alüminyum malzeme kullanılması motor ağırlığını 2.2-litre i-DTEC motora oranla 58 kg azaltarak sınıfının en hafif dizel motoru haline getiriyor. Motorun ağırlığının azaltılması, yakıt tüketiminin ve egzoz emisyonunun azaltılmasına yardımcı olurken sürüş dinamiklerinin iyileştirilemsine de önemli bir katkıda bulunuyor. Ayrıca, motor parçalarının iç sürtünmeleri optimize edilerek benzinli bir motorun sürtünme seviyesine yaklaştırılmasıyla mükemmel bir sonuç elde ediliyor. Yüksek verimli kompakt turbo ve yeni geliştirilen emme manifoldu ile 1.6lt i-DTEC motor, 4000 d/d’de 120 HP güç ve 2000 d/d’de 300 Nm tork değerleriyle etkileyici bir performans sunuyor.

Yakıt tasarrufu da oldukça etkileyici. Motorun ileri teknolojisinden elde edilen yüksek verimliliğine start&stop gibi diğer çevreci teknolojilerin birleştirilmesi ile yeni Civic, 3.6 lt/100 km’lik birleşik yakıt tüketimi ve sadece 94 g/km’lik CO2 emisyonuna ulaşıyor.
Honda’nın Avrupa’ya sunacağı yeni Earth Dreams Technology motor serisinin ilk ürünü olan bu motor, Honda’nın İngiltere’deki tesisinde üretilecek.

Yeni CR-V “Verimli, fonksiyonel ve güvenli”
Önceki modellerin başarısı üzerine geliştirilen yeni CR-V kullanıcılarına yüksek kalite, kullanışlılık ve zarafeti bir arada sunuyor. Bu model CR-V ailesinin bir üyesi olarak dikkat çekerken kendi kimliğini de öne çıkarıyor. Üç kanatlı radyatör ızgarası ve ızgaraya doğru uzanan ön farları, Honda’nın yeni “Y” şekilli yüzünü korumaya devam ederken dikey olarak konumlandırılan arka farlar ilk nesilden (1995-2001) bu yana alışılmış CR-V imzasını taşıyor. Yeni CR-V’deki şık dokunuşlar arasında yenilenen ön tampon, ön LED gündüz farları ve üç boyutlu tasarımıyla arka LED farları yer alıyor.
İç panelde kullanılan yatay katmanlar ferahlık hissini vurguluyor. Ana kumandalar fonksiyonlarına göre gruplandırılarak direksiyonun arkasında yer alan “sürücü alanı”na ve kabinin ortasında yer alan “bilgi alanı”nda bulunuyor.
Otomobilin yüksekliğinin, iç hacimde herhangi bir küçülme olmaksızın, eski modele oranla 30 mm azaltıldığı görülüyor. Bu, Honda’nın “maksimum insan, minimum makine” felsefesini ne kadar başarılı bir şekilde uyguladığını gösteriyor. Kolayca katlanabilen arka koltuklar ise CR-V’yi basit bir hareketle beş kişilik bir otomobilden çok fonksiyonlu bir yük taşıma aracı haline getiriyor.
CR-V’nin kaputunun altında üçüncü nesil CR-V’lerde bulunan ve CO2 emisyonları azaltılacak şekilde detaylı olarak yeniden tasarlanan 2.0-litre i-VTEC benzin motoru bulunuyor. Bu modelin 2013’ün sonundan itibaren Honda’nın yeni 1.6-litre i-DTEC motoruyla da sunulması planlanıyor.
Avrupa’da geniş kapsamlı testlerden geçen yeni CR-V’nin McPherson tipi ön süspansiyonları ve Multi-link arka süspansiyonları üstün sürüş konforu ve yüksek hız stabilitesi sağlayacak şekilde tasarlandığı görülüyor.
Harekete duyarlı elektrikli direksiyon (MA-EPS) sisteminin de kullanılmasıyla yeni CR-V’nin manevra kabiliyeti kolaylaşırken yüksek hızlarda direksiyon tepkisi ve hassasiyeti artıyor.
Yeni CR-V’de ayrıca, çarpışma anında darbe enerjisini dağıtarak yolcuları koruyacak şekilde tasarlanan Honda’ya özgü güvenlik sistemi Gelişmiş Uyumluluk Teknolojisi (Advanced Compatibility Engineering-ACE) gövde yapısı kullanılıyor. CR-V’de ön, yan ve perde hava yastıkları da bulunuyor.
Avrupa pazarı için tüm detaylarıyla yeniden tasarlanan dördüncü nesil CR-V, Honda’nın İngiltere Swindon’daki tesislerinde üretilecek.