Hyundai i20 1.4 CRDi Style

 Hyundai i20 1.4 CRDi Style

Hyundai i20 1.4 CRDi Style
Marka olarak kalite ve teknolojisiyle sıçrama yapan Hyundai her segmentte çok iddialı. Yerli üretim i20, bu durumun kanıtlarından biri. Teknoloji, marka imajı ve kalite algısında büyük bir dönüşüm yaşamakta olan Hyundai, son dönemde Japon üreticilerin içine düştükleri “kendini yenileyememe” sorununu çok iyi kullanmak amacında. Her segmentte çıkan her yeni modelinde teknoloji ve kalitesi belirgin şekilde yükselen markanın B segmentindeki kozu i20 de bu durumu n göstergelerinden biri. Bu segmentte Getz ve ilk i20′nin ardından üçüncü modeli olan yeni i20, eskisine göre daha uzun ve daha geniş tasarlanmış. Aracın aks mesafesi ilk i20′ye göre 45 mm uzatılarak 2570 mm’ye çıkarılmış. Bu arka koltuk yolcularına daha fazla diz mesafesi anlamına geliyor. Tamamen yeni bir platform üzerinde inşa edilen otomobil, Hyundai’nin yeni tasarım dili olan Fluidic Sculpture 2.0’ın (Akıcı Tasarım) en yeni temsilcisi. Önde altıgen ızgara, LED entegre ön farlar, geniş hava girişli ve difüzörlü sportif tamponlar ve şık stop lambaları yeni i20’nin karakterini oturtan unsurlar. Ama belki de en dikkat çeken, C sütunundaki siyah kaplama. Vereceği ilhamla yakın gelecekte başka markalarda da karşılaşabiliriz. Otomobilin 301 litrelik bagaj hacmi de B segmenti içinde iddialı bir hacmi ifade ediyor. Bagajın içi kullanışlı, yan duvarlar fonksiyonel, stepne tabanın altında. Arka koltuk sırtlıklarının asimetrik olarak katlanabilmesiyle hakim daha da genişletilebiliyor. Bagaj kapağı kapalıyken tutamağı dışardan çok estetik görünmüyorsa da gömülü olması, kirlenmeyi minimize etmesi bakımından iyi düşünülmüş.

Hyundai i20 1.4 CRDi Style
Yeni i20’nin kabininde kalite ve fonksiyonellik ön planda. İçeri geçildiği anda farklı, beklenmedik bir kalite düzeyi hakim. Ama alışılması gerek, artık Hyundai böyle. Biliyoruz ki amaçları daha da iyisi. Kokpitte tüm kumandalar el altında, sorun yaşatmadan kolayca kullanılıyor. Bluetooth bağlantısıyla telefon bağlanıyor, Gösterge tablosu berrak, rahat takip ediliyor. 7 inçlik dokunmatik ekran için Elite donanım paketine tırmanmak gerekiyor.

Hyundai i20 1.4 CRDi Style
Farklı beklentileri memnun edebilecek dört farklı iç mekân renk opsiyonuna sahip i20’de işçilik, seçilen malzeme kalitesi sınıfına göre hayli yüksek düzeyde. Ama buna rağmen Uzakdoğulu kimliği hemen seziliyor. Kabindeki plastik kokusu ve seçilen tonlar nedense Avrupalılar gibi doğal olamıyor. Renault Zoe’deki gibi koku pompalanması şart değil ama en azından plastik kokusundan arındırılmalı. Kokpit ve kapı döşemelerinin yumuşak dokusu otomobilin kabinindeki kalite algısını artırıyor. Test aracımızdaki çift renkli döşemeler, göze hoş geldikleri kadar rahatlardı. İlk i20’ye göre ön koltuklarda 33 mm daha fazla baş mesafesi olan otomobilde 24 mm daha fazla diz mesafesi sunuluyor. Arka koltuk yolcularının üçü için de zemin dümdüz. Şaft tüneli olmadığı için ortaya oturan yolcu da rahat ediyor. Test aracımızdaki panoramik tavanın hissedilen ferahlıkta önemli payı vardı.

Hyundai i20 1.4 CRDi Style
Otomobilin 1.4 litre hacimli 90 HP’lik motoru, yüksek torkuyla sürüş keyfi sağlıyor. Sık vites değiştirmeye gerek bırakmayan çekiş gücü, esnek sürüşler sağlıyor. Başarılı yalıtımla dizel sesini dışarda bırakan motor, çok düşük yakıt tüketimiyle de dikkat çekici. Test süresince şehir içinde 100 km’de 4.2 litre ortalama tutturan otomobil, tam bir cüzdan dostu. Uzun yolda sakin sürücüleri 3.5 litrelik kutsal bir hedef bekliyor. Varabilene…

Hyundai i20 1.4 CRDi Style
Yeni i20’nin güçlendirilmiş süspansiyon sistemi, sessiz çalışıyor ve sağladığı rahatlığın yanısıra tutunma özellikleriyle de güven veriyor. Darbe emişinin yanında tutunma özellikleri de oldukça etkileyici. Accent modelinden itibaren sınıfına göre başarılı yol tutuş özellikleri gösteren Hyundai modelleri bu konuda zaten sorunsuzdu.
Hyundai’nin İzmit tesislerinde üretilip Avrupa’ya da ihraç edilen i20, sınıfının sınırlarını zorlayan bir otomobil. Jump ve Style donanım paketleriyle satılan 1.4 litre 90 HP’lik versiyon, donanım seviyesi rakiplerle kıyaslandığında fiyatıyla da avantajlı görünüyor.

+ Oturmuş stil
+ Güçlü çekiş
+ Düşük yakıt tüketimi
+ Kaliteli kabin materyalleri ve işçilik
+ Zengin donanım
+ Geniş arka kısım
– Kabinde plastik kokusu

Hyundai i20 1.4 CRDi Style
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1396
Motor gücü (HP): 90@4000
Maksimum tork (Nm): 240 @1500-2500 d/d
Vites kutusu: 6-ileri manuel
Maksimum hız (km/s): 175
0-100 km/s hızlanma (sn): 9.1
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 4.9/3.5/4.1
Ağırlık (kg): 1240
U/G/Y (mm): 4035/1734/1474
Aks mesafesi (mm): 2570
Bagaj hacmi (lt): 301
Fiyat (TL): 53.100