Hyundai i30 CW 1.6 CRDi 7DCT

 Hyundai i30 CW 1.6 CRDi 7DCT

Hyundai i30 CW 1.6 CRDi 7DCT www.e-motoring.com
Makyajla daha dikkat çekici bir görünüm ve daha iyi sürüş özellikleri kazanan i30, station wagon gövde formunda yeni bir yaşam biçimine yöneliyor. Dünyanın beşinci büyük otomobil üreticisi durumundaki Hyundai, büyük adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Güney Koreli markanın geçen yıl makyajladığı kompakt sınıf temsilcisi i30, artık daha olgun bir görünüm kazanırken tekniğinde yapılan iyileştirmeler de dikkat çekiyor. Hyundai’nin B segmenti olara anılan kompakt sınıfta hatchback modeli i30 ile rakiplere verdiği meydan okuma, alan genişletiyor ve i30 CW ile station wagonlara da yayılıyor. Gerçi ülkemizde eski yıllarda olduğu kadar geniş bir pazar değil ama kullanıcısına imaj katan bir sembol artık station wagonlar. Makyaj operasyonunda boyutlarını koruyan otomobilin ön görünümünde yeni eklenen parlama yapmayan xenon farlar, LED gündüz farlı sis lambaları ve yeni tip ızgara dikkat çekiyor.

Hyundai i30 CW 1.6 CRDi 7DCT www.e-motoring.com
Kabinde de önemli bir değişiklik göze çarpmıyor. Ferah kabin yeterince ergonomik ve kullanışlı kimliğini koruyor. Markanın mavi iç aydınlatma rengi, kalite algısı artırılmak isteniyorsa gözden geçirilmeli fikrindeyiz. Kabinin ferahlığında cam tavanın da payı büyük. Işınlar rahatsız ettiğinde elektrikli paravan da göreve çağrılabiliyor. Hyundai i30 versiyonlarında geri görüş kamerası arkadaki logonun altında yer alıyor. Görüntü ise iç aynaya veriliyor. Burada hem görüntü küçük hem de aynadan çalıyor. Makyajda bu uygulamadan vazgeçilebilirdi. Rakiplerde bu iş daha sürücü dostu şekilde çözümlenmiş durumda.

Hyundai i30 CW 1.6 CRDi 7DCT www.e-motoring.com
Station wagon formatlı Hyundai i30 CW, 4485 mm’lik uzunluğu ile hatchback modeline göre 185 mm daha uzun ve 1500 mm ile 30 mm daha yüksek. Bu boyut farkı sayesinde hatchback’e göre 150 litre daha geniş bir bagaj hacmi sunuyor. i30 CW’nin 528 litrelik bagaj hacmi, arka koltuklar tamamen yatırıldığında 1642 litre gibi oldukça büyük bir yükleme alanı sunuyor. Kabin içindeki diğer fonksiyonel özelliklere bakarsak ön kapı içi ceplerinde artık 1.5 litrelik pet şişeler ve termoslar kullanılabilirken arka kapı içlerinde de 0.75 litrelik şişelere uygun cepler bulunuyor. Bagaj zeminindeki kapaklı göz, küçük eşyaları saklamak için ideal. Yine zemindeki raylar ve sabitleme aparatı, taşıma işlemlerini kolaylaştırıyor.

Hyundai i30 CW 1.6 CRDi 7DCT www.e-motoring.com Hyundai i30 CW 1.6 CRDi 7DCT www.e-motoring.com
Otomobilde yapılan belki de en önemli geliştirmeler, motor ve şanzımanda. Motor gücü 128 HP’den 136 HP’ye, maksimum tork çıkışı da 1750 d/d’ye çekilip 260 Nm’den 300 Nm’ye yükseltilen 1.6 litrelik dizel motor, artık daha da canlı. Yeni 7DCT çift kavramalı şanzımanla donatılan araçta kimi zaman motor ve şanzıman hız uyumsuzlukları ve değişimlerde gecikmeler görülebilse de genelde birbirlerine yakışıyorlar. Ama bu gelişmeler otomobilin yakıt tüketimini de dikkat çekici derecede düşürmüş. Önceden 6.0 litrelerde gezinen ortalama tüketim güncel versiyonda 5.0 litre civarıan çekilebilmiş. Rölantide çalışırken ya da kalkış hızlarında geleneksel dizel sesi duyulan motor, hareketlendikten sonra makul düzeyde sessizleşiyor. Son dönemde kulakların iyiden iyiye alıştığı dizel sesi ve artırılan kabin izolasyon unsurları sayesinde herhangi bir rahatsızlık duymadan ekonomik yolculuklar yapılabiliyor. Normal, Sport ve Comfort olmak üzere üç farklı sürüş moduna göre ayarlanıp direksiyon sertliği ve keskinliğinde değişiklik yaparak keyifli bir sürüş sunan Flex Steer, i30 CW’nin zengin donanım listesi içinde en çok ışıldayan donanımlardan biri.

Hyundai i30 CW 1.6 CRDi 7DCT www.e-motoring.com
i30 ailesinin tüm üyeleri baştan beri zaten iyi yol tutuş özellikleri gösteriyorlardı. Yüksek torka bağlı olarak çekişin istekliliği, keyif verici hızlanmalar ve akıcı sürüşler sağlayabiliyor. Otomobilin süspansiyon karakteri, konfor ve denge unsurlarını iyi dengelemiş görünüyor. Keskin ve hızlı dönülen virajlardaki zorlamalarda bile çizgisini koruyabilen otomobil güven veriyor. Orta sertlikte seçilmiş amortisörler, konfordan da ödün istemiyor. Station wagonların özellikle uzun virajlarda daha avantajlı bulunan tutunma karakterleri i30 CW’de de gözleniyor. Virajlarda da düzlüklerdeki gibi zevkli sürüşler yapılıyor.

+ Güçlü çekiş
+ Konforlu kabin
+ Büyük ve değişken bagaj
+ Malzeme kalitesi ve zengin donanım
+ Yol tutuş
– Şanzımanda küçük gecikmeler
– Aynayı daraltan geri görüş monitörü
– Mavi aydınlatmalar

Hyundai i30 CW 1.6 CRDi 7DCT
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1582
Motor gücü (HP): 136@4000
Maksimum tork (Nm): 300 @1750-2500 d/d
Vites kutusu: 7-ileri DCT
Maksimum hız (km/s): 200
0-100 km/s hızlanma (sn): 10.9
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 5.1/4.0/4.4
Ağırlık (kg): 1388
U/G/Y (mm): 4485/1780/1500
Aks mesafesi (mm): 2700
Bagaj hacmi (lt): 528