Hyundai logo arayışında mı?

 Hyundai logo arayışında mı?

Hyundai’nin yeni konsept otomobili Blue2, özellikleriyle oldukça farklı bir tasarım. Otomobilin altta okuyacağınız yenilikçi özellikleri bir kenara ama en çok dikkatimizi çeken, bu agresif tasarımın önünde, arkasında ve direksiyonunda güncele göre bambaşka bir logonun yer alması! Gerçi Hyundai ile pek özdeşleşmiş görünmüyor ve çağrıştırmıyor ama markanın resmi konsept fotoğraflarında yer alması akılları kurcalamaya yetiyor. Bir değişim söz konusuysa bunu yakın zamanda duyarız muhtemelen… Biraz Aston Martin, biraz Bentley misali kanatlı olan ama ortasında ne olduğu da çok belirgin olmayan ilginç bir “emperyal” tasarım. Ne var ki çok olgunlaştırılabildiğini söylemek zor görünüyor. Belki konsept ile birlikte geliştirilecektir…

Dünya çapında uygulamaya başladığı “Yeni Yaklaşım. Yeni Olanaklar” anlayışı ile müşterilerine ulaşılabilir modern premium otomobiller sunan Hyundai, geleceğin elektrikli otomobillerine önderlik edecek Blue2 konsept otomobilini tanıttı. Hidrojenle çalışan ve HND-6 kod adıyla hazırlanan Blue2, adını hidrojen gazının sembolü H2 ve Hyundai’nin çevreci markası Blue Drive’dan alıyor. Yakıt Hücreli Elektrikli Araç pazarında liderliği hedefleyen Hyundai’nin Blue2 konsepti, 90 kW’lık yakıt hücreli motoru sayesinde 1 litre benzin tüketimi ile tam 34.9 km menzile ulaşıyor. Blue2 spor ve lüks stili, akıcı tasarımı, yenilikçi ve çevreci özellikleri ile otomobilin geleceğinin sinyallerini veriyor. Aerodinamik performansı artıran dizayna, düşük yuvarlanma direncine sahip lastik ve jantlara sahip Blue2, iç mekanda çevreci malzemelerin kullanıldığı yenilikçi bir kokpit sunuyor.

Yaratıcı ve dinamik bir dizayna sahip Blue2 Hyundai’nin yeni tasarım anlayışı “Kesişen Çizgiler” ile farklı bir boyut kazanıyor. Göz alıcı Blue2’nin ön ve arkasındaki LED paneller görünümü farklılaştırıyor. Sürücünün konforu için otomatik açılır kapı teknolojisi ile donatılan otomobilde dikiz aynalarının yerineyse kamera sistemi kullanılıyor. Blue2’de yan kameralar ile birlikte mükemmel görüş açısı sağlayan tavan kamerası da yer alıyor. İç mekana damgasını vuran asimetrik tasarıma sahip ön konsol ve kapı döşemeleri ise, otomobil ile sürücü arasında duygusal bir bağ kurarken geniş koltuklar konfor sunuyor.


Hyundai, Blue2’de şeffaf LED gösterge ve hafifletilmiş dayanıklı cam kullanarak gösterge tablosu ve ön konsolu tek bir gösterge panelinde yer alıyor. Daha keskin ve okunaklı bir görüntüye sahip gösterge paneli harekete duyarlı bir kontrol ünitesi ile yönetiliyor. Sürücünün dokunma ve el hareketlerine duyarlı kontrol ünitesi, sürücüye farklı bir deneyim yaşatma iddiasında. Sürücüsüne geleceği yaşatmayı hedefleyen Blue2, gelecek deneyimini otomobilin iç mekanındaki havada da sunuyor. Otomobil, havalandırma sistemindeki bir iyonizer sayesinde iç mekanın havasını sürekli temizliyor. Aynı zamanda anti-bakteriyel döşeme malzemesine sahip koltuklar, yaprak şeklindeki tasarımı ile de otomobilin çevreci karakterini destekliyor.