İlk sürüş: Yeni Clio E-Tech Hybrid 145

 İlk sürüş: Yeni Clio E-Tech Hybrid 145
Reklam

Renault’nun bugüne kadar dünya genelinde 16 milyonu aşkın satış başarısı yakalayan Clio modeli, küresel çapta da en çok satanlar arasında yer alan popüler bir model. Eylül ayında yeni nesliyle yollara çıkmaya hazırlanan otomobil, artık günümüzün trendy teknolojik özelliklerini de kullanıcılarıyla buluşturacak. Bursa’da OYAK Renault tesislerinde üretilecek otomobilin en yenilikçi top model versiyonu olan E-Tech Hybrid 145’i Belçika’da düzenlenen uluslararası basın lansmanında kullandık. Bu versiyonun üzerine üç kapılı RS gelmeyeceğini hesaba katarsak 1.6 litre hacimli motora sahip E-Tech Hybrid 145, Clio ürün gamının top modeli olacak.

reklam
Skoda Superb

reklam

Aslına bakılırsa Yeni Clio olarak lanse edilen versiyon, ileri bir teknolojik güncellemeyi yansıtıyor. 2019 yılında tanıtılan Clio V’e göre Renault’nun yeni yüzü ve yeni teknolojileriyle donatılan otomobil artık eskisinden de iddialı olacak. Yeni Renault Clio, yeni tarzı ile daha çekici ve zarif. Yeni logonun yerleştirildiği burun tasarımında markanın yeni yüzünü taşıyan otomobilin, farları, tamponu ve gündüz farlarında göze çarpan ışık imzasıyla öne çıkıyor. Bu yeniliği ilk olarak geçen yıl tanıtılan konsept Scenic Vision’da gördükten sonra en yeni model Rafale’de de karşımızda bulduk. Geçmişten günümüze ön tasarımları hep tartışılan Renault’nun en güzel burun dizaynlarından biri karşımızda. Bundan sonraki modellerde de bu tasarımı göreceğimiz anlaşılıyor. Yeni Clio; Buzul Beyaz, Yıldız Siyah, Mineral Gri, Demir Mavi, Alev Kırmızı, Mercan Turuncu ve uzaktan opak, yakından sedefli görünen üç katmanlı Kaya Gri olmak üzere yedi gövde rengiyle yollara çıkıyor. Yeni Clio’da farklı donanımlarla kombine edilen dördü alüminyum alaşımlı olmak üzere, üst versiyonlarda ebatları 17 inçe kadar ulaşan altı jant seçeneği bulunuyor.

Otomobilin kabinindeki en önemli yenilik, elbette ki dijitalleşme sürecinde kokpite yerleştirilen 7 inçlik diken TFT ekran. Gösterge tablosunda da yine TFT dijital ekran sunulan yeni Clio, kullanıcılarını daha üst sınıf bir modelde gibi hissettiriyor. Donanım seviyesine bağlı olarak, radyo ve R&GO veya Renault Easy Link multimedya sistemi devreye giriyor. Direksiyon simidindeki Nouvel’R logosu, kokpite zarif bir dokunuş katıyor. Yeni Clio’nun MULTI-SENSE teknolojisi, ön konsol ve orta konsoldaki aydınlatma ayarlarını düzenleyerek yeni bir deneyim dünyasının kapılarını aralıyor.

Teknolojisi de güncellenen Yeni Clio, hem sürücü hem de yolcular için gelişmiş, nitelikli teknolojilerle kabin içindeki herkese daha fazla rahatlık sunuyor. Dijital gösterge tablosu, otomobildeki kalite algısını daha yukarı çekiyor. MULTI-SENSE ayarlarıyla Renault Easy Link multimedya sistemi ve gelişmiş sürüş destek sistemleri, son derece sezgisel bir deneyime katkıda bulunuyor. Yeni Clio, sürüşü daha kolay ve güvenli kılan gelişmiş sürüş destek sistemleriyle (ADAS) yollara çıkıyor. Bunlar; Sürüş, Park ve Güvenlik olmak üzere üçe ayrılıyor. Aktif acil fren destek sistemi, trafik işaretlerini tanıma sistemi ve 360° kamera gibi öne çıkan sistemler yeni Clio’yu sınıfının en güvenli otomobillerinden biri yapıyor. Kabin tasarımında biyolojik kaynaklı malzemelerle üretilen yeni döşemeler dikkat çekiyor. Buna karşılık kokpitteki buton takımları eskisiyle aynı ve havalandırma bilezikleri de kardeş marka Dacia modellerinden tanıdık. Üzerinde yeni logoyu taşıyan deri kaplı direksiyon simidi, dikey ekranla birleşince kalite vurgusu iyice öne çıkıyor. Kumaş kaplı kokpitin yolcu önündeki kenarında Fransa bayrağını simgeleyen renklerle bir işleme göze çarpıyor. 1789’daki Fransız İhtilali’nin simgelerinden olan liberté, égalité, fraternité (özgürlük, eşitlik, kardeşlik) monogramı, aynı zamanda son dönemdeki otomobil markaları arasında yükselen milliyetçiliği de öne çıkarıyor.

Yenilenmiş motor ailesi ve hybrid teknolojisi

Yeni Clio, şehir içinde TCe 90 bg benzinli turbo motor ve SCe 65 bg atmosferik motor seçenekleriyle farklı kullanıcı gereksinimlerine en iyi şekilde cevap veriyor. TCe 90 bg benzinli turbo motor, otomatik vites ile pürüzsüz vites geçişleri ve keyifli sürüş deneyimi sağlarken, yakıt tüketiminde de sınıfının en iyi değerlerinden birini sunuyor. Manuel şanzımanla kombine edilen SCe 65 bg atmosferik motor, şehir içi kullanımı için en ideal ekonomik sürüşü sağlıyor. Ülkemizde öncelikle sunulacak bu motorları yanında Clio motor gamında LPG’li TCe100, performanslı dizel dCi100 ve en önemli yenilik olarak E-Tech Hybrid 145 seçeneği de yer alacak. Bu son motor versiyonu Clio için önemli bir yeniliği de ifade ediyor: Hibrit!

Belçika’daki toplantıda Renault yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde Clio’da beş kapılı hatchback dışında üç kapılı coupé ya da station wagon gibi versiyonların olmayacağını öğrendik. Üç kapılı versiyon olmayınca RS’in de olmayacağı anlamını çıkardık ve bunu doğrulattık. Bundan sonraki dönemde Clio’nun sportif versiyonu, top modeli E-Tech Hybrid 145 olacak. 1.6 litre 145 HP’lik Hybrid motorlu versiyon Esprit Alpine donanım versiyonuyla Renault’nun bu sınıftaki performans temsilcisi olacak. RS gibi göz kamaştırıcı sportif özellikleri olmayan bu versiyon, 1990’ların Clio Williams’ı seviyesine çevreci olarak geri dönüşü ifade ediyor.

Yeni Clio’nun 145 HP’lik hibrit top modeli E-Tech Hybrid 145’i, Belçika’nın katı trafik kurallarına sadık kalarak Brüksel ve Wavre çevresindeki yollarda kullanma fırsatı bulduk. Atak hızlanmaları, yavaşlamalarda bataryayı şarj eden rejeneratif hibrit sistemiyle E-Tech Hybrid 145, geçmiş yılların görkemli top model Clio RS’ine göre çok farklı bir görüntü çiziyor. Artık model Renault yelpazesinde performanstan çok çevreci yaklaşımlar öne çıkıyor. RS gibi göz kamaştırıcı sportif özellikleri olmayan bu versiyon, 1990’ların Clio Williams güç seviyesine çevreci olarak geri dönüşü ifade ediyor. Otomobili kullanırken kabinde seçilen malzemelerin kalitesi daha üst sınıfta bir araçta gibi hissettiren Clio’da yol sesi yalıtımı da dikkatimizi çekti. Ama Avrupa genelindeki asfalt kalitesi ve yalıtım malzemeleri, Türkiye yolları ve üretimleriyle pek de örtüşmüyor. Bunu E-Tech Hybrid 145’i Türkiye’de kullanma fırsatı bulursak tekrar değerlendireceğiz. Sürüş sırasında 100 km benzin tüketim ortalamasını 4.5 litreye kadar düşürebildiğimiz Clio E-Tech Hybrid 145, şehir içi ve uzun yolculuklarda ekonomik kimliğiyle öne çıkacak bir otomobil olarak geçmişten bugüne gelen popülaritesini sürdürecek gibi görünüyor.