İstanbul Gumball 3000 gördü

 İstanbul Gumball 3000 gördü

Otomobil dünyasının 1999’dan bu yana yapılan en alternatif ama en şatafatlı yarış organizasyonu ve gelmiş geçmiş en önemli rock n’roll şampiyonalarından biri (!) olan (kimilerine göre de şımarık zengin eğlencesi sayılan!) Gumball 3000, 8 ülke, onlarca şehir ve toplamda 3000 bin milin kat edilmesiyle İstanbul’da son buldu. 25-36 Mayıs günleri Londra’dan başlayıp Paris, Barcelona, Monaco, Venedik, Belgrad ve Sofya’dan geçen 100ü aşkın sayıda “egzotik” otomobil İstanbul’a ulaştı. 1 Haziran Çarşamba gecesi 20.00’den itibaren Taksim meydanında sergilenen yollarda ender görülür türden otomobiller büyük heyecan yarattı. Sonra ise istikamet, final partisi için Reina oldu.


Gumball 3000’in bu yılki ünlü katılımcıları arasında “kara şimşek” David ‘The Hoff’ Hasselhoff, hip hop efsaneleri EVE, UGK’s Bun B, ve Cypress Hill grubundan DJ Muggs; Boyzone grubundan Shane Lynch, Fransız futbolcu Djibril Cissé, Detroit Lions’ın ‘Yılın çaylağı’ seçilen oyuncusu Ndamukong Suh ile Indianapolis Colts’un defans oyuncusu Cody Glenn; Winter X-Games’in altın madalyalı sporcusu Jon Olsson ve 5 kez Kış Olimpiyatları şampiyonu Bode Miller yer aldı. Otomobillere gelince: Bugatti Veyronlar, Pagani Zondalar, türlü çeşitli Ferrariler, Lamborghiniler, Rolls Roycelar, Bentleyler, Aston Martinler, Jaguarlar, Porscheler, Morganlar ve Lotus modelleri İstanbul’u da selamladı. Ayrıca yirmiye yakın eco kimlikli ya da konsept halindeki elektrikli otomobil de geçilmekte olan “green motoring/çevreci araçlar” konseptine uygun olarak yer aldı.


Pop kültürünün en önemli organizasyonlarından sayılan bu yarışmaya katılmak için her bir otomobilde iki kişi için 25 bin paund ödemek gerekiyor. Tabii sıradışı bir otomobilinizin olması da olmazsa olmaz koşullardan! Yarattığı ambiansla filmlere ve benzeri organizasyonlara da ilham vermiş olan Gumball 3000, en başlarda organize olmasa da Avrupa’nın motoring kültürü içinde 1930’lardan bu yana var olan bir yarışma. Esin kaynağı olduğu ve 1970’lerde çok beğenilen Cannonball filmiyle tam bir histeri durumuna yükselen yarışlar, 1999’da Maximillion Cooper’ın organizasyonuyla ve yaklaşık 50 kişilik bir katılımla organizasyon kimliği kazanmıştı. 24 saat non-stop araç kullanılan yarışta yüksek sabit hızlarda seyretme, hız limiti aşım cezaları için bol bol para ödeme, konvoyu soymaya çalışacak hırsızlara karşı uyanık olma gibi sıradışı kabiliyetler gerekiyor. Gumball 3000 kapsamında güzergahlar yıl yıl belirlenmekte ve Avrupa ülkelerinin yanısıra Amerika’yı boydan boya geçişler de yapılmakta.

1 Yorum

  • bu sene zonda yoktu (=

Bu yazı yorumlara kapalıdır.