İstanbul Rallisi’nde zafer Yağız Avcı’nın

 İstanbul Rallisi’nde zafer Yağız Avcı’nın

2011 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın üçüncü ayağı olarak koşulan 32. Via/Port İstanbul Rallisi’nde zaferin adı Yağız Avcı oldu. İstanbul Otomobil Kulübü (İSOK) tarafından organize edilen yarışı, baştan sona lider götüren Castrol Ford Team Turkey ekibi Yağız Avcı – Bahadır Gücenmez, Ford Fiesta Super2000 ile en yakın rakiplerinin 1 dakika 52 saniye önünde yarışı tamamlamayı başardı.

Yağız Avcı’nın takım arkadaşı, bir diğer Castrol Ford Team Turkey ekibi, Murat Bostancı – Onur Vatansever de yine Ford Fiesta Super2000 ile ralliyi ikinci sırada bitirdi. Beş özel etapta en iyi dereceyi yapan Castrol Ford Team Türkiye pilot ve co-pilotları, elde ettikleri puanlarla takımlarının da şampiyonadaki liderliğini güçlendirdi.

Rallide üçüncülüğü, Bonus Parkur Racing’ten Burak Çukurova – Ünal Tezel ikilisi Skoda Fabia Super2000 ile kazandı.

İki gün boyunca 132 km’si özel etap olmak üzere, toplamda 353 km yol kateden yarışmacılar; Oruçoğlu, Ulupelit ve Mudarlı etapları 3 kez geçtikten sonra; Via/Port Alışveriş Merkezi’nde düzenlenen finiş seremonisiyle zorlu mücadeleyi tamamladılar.

32. Via/Port İstanbul Rallisi’nin en favori isimleri, Super2000 pilotlarıydı. Yarış, baştan sona Super2000’lerin kontrolünde devam etti. İlk etapta liderliğe oturan Ford Fiesta Super2000 pilotu Yağız Avcı, yarışın sonuna kadar liderlik koltuğunu kimseye kaptırdı. İlk günü, ikinci sırada tamamlayan Skoda Fabia Super2000 pilotu Burak Çukurova, dördüncü etapta kaybettiği zaman sebebiyle ikinciliği diğer Ford Fiesta Super2000 pilotu Murat Bostancı’ya kaptırdı ve ralliyi üçüncü sırada bitirdi.

Super2000’lerden sonra en çok merak edilen Sınıf 3’e, EVO’lar damgasını vurdu. Her yarış Impreza’larla mücadele eden EVO’lar, bu yarışta ilk 3’te finişe ulaştı. Yarışın dikkat çeken ismi TokSport pilotu Uğur Soylu, Mitsubishi Lancer EVO9 ile Sınıf 3’ü kazanırken, aynı zamanda ralliyi Genel Klasman Dördüncüsü olarak tamamladı. Soylu’nun ardından bir başka TokSport pilotu Menderes Okur, Mitsubishi Lancer EVO10 ile Sınıf 3’i ikinci sırada tamamladı, ve ayrıca genel klasman altıncılığını da kazandı.

Yarışa Türkiye Ralli Şampiyonası Sınıf 3 lideri olarak başlayan Ercan Kazaz – Serdar Kurbanzade ekibi, zorlu mücadelenin ardından bu liderliğini sürdürmeyi başardı. Altıncı özel etap sonrasında serviste şanzıman değişimi nedeniyle zaman kontrol noktasına 28 dakika geciken ve 14 dakika 40 saniye zaman cezası alan Kazaz, genel klasmanda üçüncülükten 14’üncülüğe kadar gerilediği yarışı, yedinci sırada tamamlayabildi. Kazaz, Sınıf 3’te ise üçüncülüğün sahibi oldu.
Pegasus Racing adına yarışan ve ralliyi genel klasmanda sekizinci olarak bitiren Burcu Çetinkaya – Çiçek Güney ikilisi rallinin en hızlı bayan ekibi de olmayı başardılar.

Yol tutuş problemi yaşadıkları otomobilleriyle bir ara yoldan çıkarak zaman kaybeden Tok Sport’tan Ünal Şenbahar – Emire Cantürk ikilisi, son etaba kadar yarışı dokuzuncu sırada sürdürse de, otomobillerinin vites kolunun kopması ile zor anlar yaşadı. Son özel etapta yaşanan bu sorunla klasmanda bir basamak gerileyen ekip, yarışı genel klasman onuncusu ve Sınıf 3 dördüncüsü olarak noktaladı. Ayrıca Emire Cantürk de yarışın bayan co-pilotlar ikinciliğinin sahibi oldu.

Bu sezon puan vermeye başlayan, İki Çeker Kupası da; 32. Via/Port İstanbul Rallisi’nin meraklanan beklenen bir diğer mücadelesi oldu. Fiat Palio Super1600 ile yarışan Pegasus Racing ekibi Fatih Kara – Bilge Ayan, hem İki Çeker Kupası galibi hem de Sınıf 5 Birincisi olarak çifte kupayla podyuma çıktı. Sezonun ilk iki yarışında olduğu gibi Castrol Ford Team Turkey’in Fiesta R2 pilotları Orhan Avcıoğlu ve Emre Yurdakul, Fatih Kara’nın hemen ardından, İki Çeker Kupası’nın ikincisi ve üçüncüsü olarak ralliyi tamamladı.

30 yaş üzeri ralli otomobillerine açık Historic klasmanında ise Parkur Historic adına 1978 model Ford Escort MKII ile yarışan Engin Kap-Başar Yavuz bir kez daha birinciliğin sahibi oldular. Tofaş Murat 124 ile yarışan Timur Özkan – Engin Dilben ikilisi, Historic Kategorisi’nin ikinci sırada tamamlarken; BMW 2002 ile yarışan Haydar Güçlü – Hakan Kanca ikilisi de, üçüncü sırada finişe ulaştı.

Türkiye Historic Rally Şampiyonası’nda liderliğini sürdüren Kap/Başar ikilisi aynı zamanda Kategori 2’de de ilk sırada yer alıyor…

Sınıf 9’da Birincilik Kupası, Fiat Palio ile yarışan Ali Murat Pekdemir – Erhan Arıkan ikilisinin oldu. Bodrumlu genç pilot, kariyerinin ikinci rallisinde, ikinci birinciliğini kazandı.

Sınıf 8’de Bursalı ekip Tezcan Dalfidan – Eda Özer ikilisi, Ford Fiesta ST ile zafere uzanan isim oldu. Neo Motorspor ekibi, bu yarıştan aldığı puanla Sınıf 8 liderliğini sürdürdü.

Sınıf 7’de şampiyonanın “evli” çifti, İsmet Şakir – Damla Şakir ikilisi, Peugeot 106 XSI ile ralliyi birinci sırada tamamladı.

2011 Türkiye Ralli Şampiyonası, 30-31 Temmuz tarihlerinde; Kocaeli Otomobil Sporlar Kulübü (KOSDER) tarafından düzenlenecek dördüncü ayak, Ford Otosan Rallisi´yle devam edecek.