İşte tüm detaylarıyla yeni MINI!

 İşte tüm detaylarıyla yeni MINI!

MINI Cooper S www.e-motoring.com
BMW himayesine girdikten sonra yeniden doğan ve gerçek bir ikon haline gelen MINI’nin üçüncü jenerasyonu, markanın Oxford fabrikasında yapılan törenle tanıtıldı. Birçok teknolojik yenilikle gelen yeni MINI’de üç ve dört silindirli yepyeni motorlar kullanılacak. Tasarımında geleneksel MINI prensiplerine uygun olarak yine eğlenceli ve güvenli sürüş dengesi öne çıkarken yakıt ekonomisi, sürüş konforu, yeni iletişim teknolojileri, yüksek kaliteli malzemelerle kombine edilmiş.

MINI Cooper S www.e-motoring.com
Gövde 98 mm uzatılırken (3821 mm/ Cooper S: 3850 mm) genişlik 44 mm (1721 mm), yükseklik de 7 mm (1414 mm) artırılmış. Yeni MINI’lerin aks mesafesi 28 mm artırılırken otomobilin aks açıklıkları da MINI Cooper’da önde 42, arkada 34 mm genişletilmiş. Kabinde yeni koltuk tasarımıyla 4 kişiye rahat yolculuk alanı sunulurken arkadaki diz mesafesi 23 mm artırılmış. Arka koltuk sırttlıkları eskiden olduğu gibi asimetrik olarak katlanabiliyor. Otomobilin bagaj hacmi ise 51 litrelik artışla 211 litreye yükseltilmiş.

MINI Cooper S www.e-motoring.com
Elbette sürüşte go-kart hissi korunurken gövde ağırlığı azaltılmış, rijitlik artırılmış. Otomobilin rüzgar direnç katsayısı 0.28 Cd olarak açıklanıyor. Karakteristik tasarım çizgisi korunurken modern teknolojiler gövdeye entegre edilmiş. Hexagonal radyatör ızgarası, dairesel farlar ve arka aydınlatma grubu formları korunurken krom çerçevelerden de vazgeçilmemiş. Gündüz farlarının da entegre edildiği farlar artık istenirse LED olarak da alınabiliyor. Sis farları ve arka aydınlatma grubunu da LED olarak almak mümkün. LED teknolojisi iç aydınlatmada da portakal rengi ambians aydınlatmasıyla birlikte opsiyonel olarak alınabilecek.

MINI Cooper S www.e-motoring.com

MINI www.e-motoring.com MINI www.e-motoring.com

Motorlara baktığımızda BMW’nin TwinPower Turbo motor teknolojisi yeni MINI motorlarında da kendisini gösteriyor. MINI Cooper’da 100 kW/136 HP’lik 3 silindirli, MINI Cooper S’te 141 kW/192 HP’lik 4 silindirli benzin motorları yer alırken MINI Cooper D’de 3 silindirli 85 kW/116 HP’lik dizel motor kullanılıyor. Otomobilde 6 vitesli manual şanzıman standart olarak yer alırken 6 vitesli otomatik şanzıman ve sportif otomatik şanzıman opsiyon olarak sunulacak. Yeni geliştirilmiş MINIMALISM teknolojisi, start/stop fonksiyonuyle hem çok düşük yakıt tüketimini gerçekleştiriyor hem emisyon beklentilerini karşılıyor, yüksek verimliliği çevre duyarlılığıyla sağlıyor. Üç farklı motor seçeneği arasında en önemli verimmlilik MINI Cooper’da elde edilmiş, 0-100 km/s hızlanması selefine göre 2.3 saniye hızlandırılan otomobilin ortalama yakıt tüketimi de %27 azaltılabilmiş. Yakıt tüketiminde en büyük başarıysa MINI D’nin; 100 km tüketim ortalaması 3.5 litre! Seçilebilen sürüş modlarıyla MINI versiyonları MID moduyla normal, SPORT ile daha sportif ya da Green seçeneğiyle çevreci olarak kullanılabilecek. DRIVING MODE, kokpit üzernden kolayca seçilebiliyor.

MINI Cooper S www.e-motoring.com MINI Cooper S www.e-motoring.com
MINI Cooper S www.e-motoring.com
MINI Cooper’da yer alacak 1.5 litrelik 3 silindirli turbo beslemeli, direkt enjeksiyonlu ve sürekli değişken supap zamanlamalı motor, 4500–6000 d/d aralığında 136 HP güç ve 1250-4000 d/d aralığında 220 Nm maksimum tork (overboost ile 230 Nm) üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 7.9 saniyede (otomatik: 7.8 sn) gerçekleştiren otomobil, 205 km/s hıza ulaşabiliyor. MINI Cooper’ın 100 km’deki yakıt tüketimiyse 4.5 litre. (oto: 4.6 lt)

MINI Cooper S’te 2.0 litre 192 HP’lik dört silindirli motor yer alıyor. Turbo beslemeli, direkt enjeksiyonlu ve sürekli değişken supap zamanlamalı motor, 4700–6000 d/d aralığında 192 HP güç ve 1250-4750 d/d aralığında 280 Nm maksimum tork (overboost ile 300 Nm) üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 6.8 saniyede (otomatik: 6.7 sn) gerçekleştiren otomobil, 235 km/s hıza ulaşabiliyor. MINI Cooper’ın 100 km’deki yakıt tüketimiyse 5.7 litre. (oto: 5.8 lt) üretiyor.

Son olarak MINI D’de ise 1.4 litrelik, 3 silindirli Peugeot kökenli bir dizel motor yer alıyor. BMW’nin TwinPower Turbo teknolojisiyle modifiye edilen motorda 2000 bar basınçlı common rail direkt enjeksiyonlu motorda değişken türbin geometrisi de yer alıyor. 4000 d/d’de 85 kW/116 HP maksimum güç ve 1750 d/d’de 270 Nm maksimum tork üreten motor, MINI D’ye 9.2 saniyelik 0–100 km/s hızlanma değeri sağlıyor. Otomobilin maksimum hızıysa 205 km/s (oto:204 km/s). Dizel motorlu MINI D, 100 km’de ortalama 3.5–3.6 litre (oto:3.7–3.8 litre) yakıt tüketiyor.

Süspansiyon sistemi de revize edilerek daha da geliştirilen otomobilde yeni süspansiyon elemanlarının yerleşimi de boşluklardan yararlanma ilkesiyle gerçekleştirilmiş. Arkadaki çok kollu aks geliştirilirken yeni tip yüksek dirençli çelik salıncaklar kullanılmış. Direksiyonda BMW’nin Servotronic teknolojisine yer verilirken sürüş güvenliği, standart sunulan ve Dinamik Çekiş Kontrol (DTC) ile Electronik Diferensiyel Kilidi (EDLC)’yi de kapsayan Dynamic Stability Control (DSC)’yle destekleniyor. MINI Cooper S’te bu ünite ayrıca Performance Control sistemini de kapsıyor. Yeni geliştirilen yaylar ve amortisör setinin kullanuıldığı MINI’de ilk kez Dynamic Damper Control opsiyonel olarak yer alıyor. Bu sistemle amortisörlerin sertliği değiştirilebiliyor.

MINI Cooper www.e-motoring.com

8.8 inçlik TFT ekrannın yer aldığı kokpitte en dikkat çekici unsurlardan biri, motoru çalıştırmak için şalter formunda tasarlanmış kırmızı Start/Stop düğmesi. TFT ekranında günümüzün gözde eğlence uygulamaları, internet bağlantılarıyla kabine getirilirken Facebook ve Twitter başta olmak üzere foursquare, Glympse’i yolcuların kullanımına sunuyor. MINI’de AUPEO!, Stitcher, Deezer, Audible, Napster/Rhapsody ve TuneIn gibi internet uygulamaları da yer alıyor. Her zaman olduğu gibi çok zengin donanım opsiyonları bulunan otomobilin fiyatıysa güncel modellerin düzeyinde olacak.
MINI Family www.e-motoring.com