İşte yeni BMW 3 Serisi

 İşte yeni BMW 3 Serisi

BMW tamamen yenilediği 3 Serisi’ni alışılmadık biçimde öncü konsept model olmadan, henüz sona eren Frankfurt Otomobil Fuarı’nda bile ipucu vermeden tanıttı. Bu BMW’nin benimsediği bir yoldu ve son yıllarda birkaç modelini bu şekilde tanıtma yolunu seçiyordu. Altıncı nesil BMW 3 Serisi, sportif, zarif ve konforlu olarak lanse ediliyor. En yeni ve verimli BMW teknolojilerine sahip olan otomobil, orta sınıfta yeni standartları otomobil kullanıcılarıyla buluşturacak. Avrupa’da Şubat 2012’de satışa çıkacak olan otomobilin Türkiye’ye gelişiyse Mart ayının sonunu bulacak.


1975’ten bugüne 12 milyon adet satılan serinin en yenisi olan altıncı nesil  3 Serisi, yeni bir tasarım anlayışının eseri. Bu anlayış Alman üreticinin F30 üretim kodlu 1 Serisi’nde belli ettiği gibi bir tasarım değişimi içinde olduğunu gösteriyor. Ne var ki, gördüğümüz kadarıyla genel görünümde çok da köklü değişiklikler yok. Hatta kimi kaynaklar, burun ve arka kısımda yapılan değişiklikleri makyaj olarak niteliyor! Ama teknolojik açıdan önemli yeniliklerin olduğu bir gerçek. Önde Z4’ün izinden geliştirildiğini hissettiren ince farlar, yeni böbreklere kadar uzanıyor. İnce ve sivri bir burun ile tıpkı 1 Serisi’ndeki gibi Z4’ten esintiler taşıyan şişkin bir kaput dikkat çekici. Anlaşılan aynada görülen otomobilin tahmini giderek zorlaşmaya devam ediyor! Genişliği 93 mm ve aks mesafesi 50 mm artırılan otomobil yine sportif bir siluete sahip. İz genişliklerindeyse önde 37, arkada 47 mm artış yapılmış. Burunda yeni tip farların kullanıldığı otomobin arka aydınlatma grubu da tamamen LED teknolojisine sahip. Bu arada otomobilin yan aynalarında da BMW’nin stilini yansıttığı ve özellikle gece sürüşlerinde görülmeye yönelik sinyaller dikkat çekiyor.

 

Otomobilin kabinindeki yeniliklerde geride bıraktığımız yaz aylarında tanıtılan 1 Serisi’yle çok benzeşen yenilikler dikkat çekiyor. Kaliteli materyallerin kullanıldığı iç mekanda özellikle arka koltuk yolcularına daha fazla alan sunulduğu konusunda odaklanıyor. Kazanılan ölçülerin minikliği bu konuyu tartışmaya açabilir! Arka koltuk yolcularına 15 mm daha diz mesafesi ve 8 mm daha kafa boşluğu sunulması kimilerince avantaj kabul edilebilir… Kokpiti bir BMW klasiği olarak sürücüyü kucaklayan kabinde donanım seçenekleri artık üç başlıkta toplanmış; Sport Line, Luxury Line ve Modern Line. M Paketi’nin ise 2012 yazıda tanıtılması bekleniyor. Milimetrik de olsa büyüyen boyutlara karşın ağırlığı 40 kg azaltılan yeni 3 Serisi, yine sürüş dinamikleri ve performansıyla iddialı olacak.

 

Sürpriz motorlar
TwinPower Turbo teknolojisi ile aşırı beslenen dört farklı güçlü, ekonomik ve tabii çevreci motor yer alacak. TwinPower Turbo ile aşırı beslenen dört silindirli 2.0 litrelik yeni 328i, 245 HP’lik gücü ve 1250 d/d’den itibaren ürettiği 350 Nm’lik torku ile göz kamaştıracak. 0-100 km/s hızlanması 5.9 saniye olan bu versiyonun yakıt tüketimiyse 6.4 litre olarak öngörülüyor.
Altı silindirli TwinPower Turbo 3.0 literlik motora sahip 335i ise 306 HP güç ve 1200 d/d’de ürettiği 400 Nm maksimum tork ile dikkat çekiyor!
Dört silindirli 184 HP’lik 2.0 litrelik 320d, 380 Nm’lik maksimum torkuyla sürüş gurmelerine ziyafet çekmeye hazırlanıyor! Bu motorun 163 HP’lik ‘ekonomik’ versiyonuna sahip Efficient Dynamics Edition ise 100 km’de 4.1 litre ortalama yakıt tüketimi vadediyor! BMW’nin ana pazarlarda hiç sunmadığı, Türkiye gibi gelir seviyesi daha düşük pazarlar için yaygın olarak kullandığı 1.6 litrelik motor seçeneğiyse ilk aşamada 3 Serisi motor gamında yer bulmayacak.

 

Henüz yenilenen 1 Serisi’nde de kullanılan 8 ileri vitesli otomatik şanzıman, kendisine 3 Serisi’nde de yer buluyor ve sistem Auto Start-Stop fonsksiyonuyla kombine görev yapıyor. Opsiyonel sunulacak bu gelişmiş vites kutusunun yanında 6 vitesli manuel şanzıman standart yer alacak. BMW’nin Dynamic Efficiency konsepti paralelinde otomobilde Auto Start-Stop’a ek olarak frenaj sırasında açığa çıkan enerjiyi kullanan Brake Energy Regeneration ve ideal vites değişim göstergesi, devreden çıkarılabilir klima kompresörü gibi verimliliği artırmaya yönelik ekipmanlar da yer alıyor. Comfort, Sport ve Sport+ sürüş modlarının yanı sıra otomobilde yeni 1 Serisi’nde olduğu gibi bu verimlilik unsurlarından tam randıman alabilmeyi sağlayan ECO PRO modu da yer alıyor. Artık üreticileri çok zorlayan düşük tüketim ve emisyon değerlerine yönelik bu düzenlemeler, gelecek yıl içinde tanıtılacak 3 Serisi’nin ActiveHybrid 3 versiyonuyla doruğa ulaşacak.

 

 

 

 

1 Yorum

  • benim hoşuma gitti önden ve iç mekan tasarımı olarak 1 serisini hatırlatsa da bence son dönemde birçok üreticinin sahip olduğu anlayış ne demekse ortak model yüzümüz! yazının sonunda belirtilen gelir seviyesi düşük pazarlarda sunulan 1.6 motor anlayışı ise galiba bu nesille son bulacak bana kalırsa 170 hp lik 1.6 motor 3.18 olarak sunulabilir ve 1.5 dizelde hazırlanıyor diye biliyorum

Bu yazı yorumlara kapalıdır.