It’s a Sony! Bir sen eksik kalmıştın!..

 It’s a Sony! Bir sen eksik kalmıştın!..

Ünlü ev elektroniği firması Sony, Las Vegas’taki CES 2020 kapsamında sergilediği Vision-S konseptiyle otomobil teknolojisine bakışını ortaya koydu. Bir elektronik markası olarak elektrikli otomobil çağının dışında kalmayı düşünmeyen Japon üretici, otomobil üretmeyi planlamıyor ama teknolojisiyle neler katabileceğini göstermenin peşinde. Sony, Vision-S’yi “güvenlik, konfor, eğlence ve uyarlanabilirliğin evrimini kapsayan mobilitenin geleceğine bir bakış” olarak tanımlıyor. Sony’nin Magna Steyr, Continental, Bosch, Nvidia ve Qualcomm gibi bir çok teknoloji şirketin, otomotiv teknolojilerinden yararlanarak geliştirdiği bu otomobilde bir çok gelişmiş fonksiyona destek veren 33 sensör yer alıyor. Boyu 4895 mm, eni 1900 mm olan 1450 mm yüksekliğindeki aracın aks mesafesi ise 3000 mm. Konsept otomobilin ağırlığı ise 2350 kg.

reklam

Consumer Electronics Show’da Sony CEO’su Kenichiro Yoshida tarafından sergilendiğinde gören herkesi şoke eden otomobil, tam da hedefi bulmuş şekilde ev elektroniği kahramanı Sony’nin bu yeni çağa katabileceklerini ortaya koyuyor. Kokpiti boydan boya yerleştirilmiş üç dijital ekranla bezeli otomobilde çok zengin bir arayüz sunuluyor.

reklam

Dokunmatik ekranlarda sürücü ve yolcunun sürüşe ve otomobile dair ayar ve kontrollere ulaşmasına olanak veriliyor. Bu ekranlardan -şimdilik!- yayın haklarına Sony’nin sahip olduğu filmler veya Sony lisanslı müziklerin yanı sıra Play Station oyunlarına ulaşmak mümkün. Tahmin edilebileceği gibi Vision-S’te arka koltuk yolcuları için de dokunmatik ekranlar sunuluyor. Yüksek kalitede ses siteminin yer aldığı Vision-S’te geleneksel aynaların yerini alan yan görüş kameralarına güç vermek için görüntü sensörleri yer alıyor. Bu amaçla Vision-S, LIDAR, radar ve ultrasonik gibi diğer sensörlerin yanı sıra araçta yerleşik 10’dan fazla Sony görüntü sensörüne sahip.

“Sony otomobilin(!)” sürüşe dair en önemli özelliklerinden biri sürücüsüz hareket edebilmesi! Yürüyen aksamı için Avusturyalı Magna Steyr’dan destek alan Japon üretici, önde her bir aks için 200 kW’lik (268 HP) iki elektrik motoru kullanıyor. Yani toplam gücüyse 536 HP! 0-100 km/s hızlanmasını 4.8 saniyede tamamlayan otomobil, 240 km/s hıza ulaşabiliyor. Sony, otomobilin menzili için bir açıklama yapmış değil, ancak sergilenen konseptin gösterge tablosunda piller %82 dolu görünürken 277 km menzil kalmış görünüyordu.