Yeni 208 Advertisement

Jaguar’dan hızlı geri dönüş

 Jaguar’dan hızlı geri dönüş

Jaguar XE
2014’ün 3. çeyreğinden itibaren Türkiye’de Borusan Otomotiv tarafından temsil edilen Jaguar markası, 650 m²’lik standında XE, XF, XJ, F-Type Coupé ve F-Type Convertible olmak üzere 8 araç ile yelpazesindeki mevcut tüm modellere yer veriyor. Estetik tasarım, sportif performans ve mükemmel mühendisliği temsil eden Jaguar, otomobillerden beklentisi yüksek olan kişilerin tercihi olarak, yüksek adetlerde satılan markalardan ayrışmayı hedefliyor. Tasarım olarak agresif ve erkeksi olduğu kadar ince bir zevkin de ifadesi olan Jaguar, performanslı motorları ve üstün yol tutuşu ile sürüş dinamiklerinden taviz vermiyor. Dayanıklı yürüyen aksamı, sağlam alüminyum üst yapısı, teknolojik üstünlükleri ve konfor ile birleşen yüksek standartları, Jaguar markasının Türkiye’de, Premium segmentin güçlü bir oyuncusu olmak üzere hazır olduğunu gösteriyor.

Açılış konuşmasını yapan Eşref Biryıldız “Borusan Otomotiv olarak 31 yaşındayız ve 17 yıldır Land Rover’ı Türkiye’de başarı ile temsil ediyoruz. 3 yıl önce Jaguar Land Rover’ın bu markaların aynı distribütör tarafından temsil edilmesi kararının ardından, Land Rover markasının yanı sıra, Jaguar markasının da Türkiye Distribütörlüğü’nü üstlendik” diyerek Jaguar Land Rover olarak ilk kez fuarda yer almanın heyecanını paylaştı. Land Rover standındaki birçok kimsenin ilk kez gördüğü Discovery Sport, Range Rover Sport Hybrid ve Range Rover Long Wheel Base araçlara ilaveten Jaguar standındaki XF, XJ, F-Type Coupe ve F-Type Convertible’a yeni heyecan verici Jaguar modellerinin de katılacağını belirten Biryıldız sözü Jaguar XE tanıtımını yapmak üzere Simay Alsan’a bıraktı. Simay Alsan Jaguar XE’nin, bir sedan olmasına rağmen son derece sportif aynı zamanda zarif ve estetik tasarımı ile Jaguar geleneğini sürdürdüğünü belirterek sözlerine devam etti. “Jaguar XE, markanın ana modeli olarak konumlanacak. Bütün dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de bize otomobil kullanmayı çok seven, otomobilinde performans isteyen ama verimlilikten de ödün vermeyen, hayatlarının her alanında kalite arayan yeni müşteriler kazandıracak diyerek Jaguar’ın kusursuz performansı verimlilik ile birleştiren yeni nesil bir motor teknolojisinin göstergesi Jaguar Land Rover’ın kendi ürettiği Ingenium motorların ilk örneğinin Jaguar XE’de olduğunu söyledi. Bu 2 litrelik dizel motor 180 beygir gücüne sahip ve 430 Nm tork üretiyor.

Simay Alsan sözlerini “Jaguar, XE modeli ile dünyanın en iyi spor otomobil markalarından biri olduğunu tekrar kanıtlıyor” diyerek bitirdi.
Jaguar F-Type

Jaguar XE ilk kez Türkiye’de
Türkiye’de lansmanı Autoshow’da gerçekleşen XE modeli, markayı farklı bir noktaya taşıyacak. 2.0 litre 180 beygirlik, Jaguar Land Rover’ın kendi üretimi olan Ingenium dizel motoru ile, hem performans hem de yakıt ekonomisini bir arada sunabiliyor. 0’dan 100 km’ye 7,8 saniyede çıkarken, 100 km’de ortalama 4,2 litre yakıt tüketiyor. Azami hızı 225 km/sa olan XE, tasarım açısından Jaguar ruhunun modern bir yorumunu ifade ediyor. Yollardaki diğer sedanlardan her noktası ile ayrışan Jaguar XE’de zengin bir standart donanım paketi sunuluyor.

Şerit terk ikaz sistemi ve akıllı acil durum fren desteği gibi güvenlik donanımlarının standart olarak yer aldığı Pure başlangıç paketine ek olarak, Prestige, Portfolio ve R Sport paketlerine de yer veriliyor. Başlangıç fiyatı 70.000 € olarak belirlenen Jaguar XE, 50:50 ön ve arka aksa eşit ağırlık dağılımı ile denge ve yol tutuş konusunda iddialı bir çizgide ilerliyor. %75’i aluminyumdan üretilen Jaguar XE, sağlamlık ve esneklik açısından segmentindeki diğer otomobillere göre farklılık sağlıyor. Aynı zamanda executive segmentte yer alan otomobillerin konfor seviyesini sunabilen bir süspansiyon sistemi ile tasarlanmıştır. Performanslı modelleri temsil eden S logolu, 3.0 litre 340 bg’deki Jaguar XE de özel sipariş ile Borusan Otomotiv yetkili satıcıları tarafından sağlanabilecek.

Jaguar F-Type
Jaguar F-Type : Hızlı, güçlü ve çekici
Jaguar standında süper spor vurgusunu yapacak olan Jaguar F-Type, Coupe ve Cabrio versiyonları ile yerini alıyor. İki kişilik spor otomobiller arasında tasarımı, motor sesi ve ince işçiliği ile fark yaratıyor. F-Type’ın 3.0 lt V6 Supercharged 340 beygir güce sahip motorunun, S versiyonu 40 beygir daha ek güç sunarak 380 bg sağlayabiliyor. Serinin en güçlü versiyonu olan F-Type R, 5.0 lt V8 Supercharged motoru ile, 550 bg ve 680 Nm tork sunuyor. F-Type’da daha agresif sesler duymak isteyenler, bunu tek bir düğmeye dokunarak egzoz sesini hissedebiliyorlar. Genel olarak basık olması ile bilinen iki kişilik spor otomobillerin aksine, boydan boya uzanan cam tavanı sayesinde büyük bir ferahlık sunan F-Type, özel renk seçenekleri ve 300 km/sa’lik maksimum hızı ile sürücü ve yol arasındaki mükemmel uyumu sağlıyor.

Jaguar F-Type
Jaguar XF ve Jaguar XJ
Fuarda yerini alacak bir diğer model ise Jaguar XF. Model gamını 2015’in 3. çeyreğinde yeni gövdesi ile daha da kuvvetlendirecek olan bu modelde, alüminyum gövde yapısı yaklaşık 200 kg’lık bir ağırlık avantajı sağlayacak. 2.0 litre dizel motor seçenekleri de yine yeni gövde ile beraber yerini alacak. Yeni gövde XE’deki Jaguar tasarım dilini daha fazla andırıyor olacak. Stantta yer alan olan diğer model ise Jaguar XJ. Ürün gamının en üst seviyesinde ve en lüks model olarak yer alan otomobil, 5127 cm uzunluğu ile zarif ve şık bir tasarıma sahip. Long versiyonu normal gövdeye göre 12,5 cm daha uzun olup, her iki versiyonda da segmentindeki diğer Premium rakiplerden farklı olarak 2.0 litre benzinli motor ile alınabiliyor. Arkadan itişli ve 240 bg’e sahip otomobil, 153,300 € başlangıç fiyatı ile ve krom-ahşap-deri karışımının detaylı İngiliz işçiliği ile bir araya getirilmesi ile son derece elit bir görüntünün fazlası ile karşılığını veriyor.