JCW’den esinlenilen öncü: MINI Electric Pacesetter

 JCW’den esinlenilen öncü: MINI Electric Pacesetter
Reklam

JCW’den ilham alan MINI Electric Pacecar, ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası yarış serisinin yeni Güvenlik Aracı olacak. Markanın elektrikli geleceğini John Cooper Works’ün zengin yarış geçmişi ile birleştiren otomobil, MINI Design, BMW Motorsport, FIA ve Formula E arasındaki benzeri görülmemiş bir işbirliğinin bir parçası olarak yeni MINI Cooper SE’den yaratıldı. MINI Electric’in bu ekstrem versiyonu, Formula E için Güvenlik Otomobili olarak geliştirildi, kamuya açık yollarda kullanılmak üzere tasarlanmadı. Ancak, JCW markasının elektrifikasyonu ile alabileceğimiz yollardan birini ortaya çıkarıyor.

reklam
Skoda Superb

JCW’den ilham alan MINI Electric Pacesetter’ın dış bölümü, pistte geçecek hayatı için tasarlandı ve tamamen elektrik gücüne sahip bir MINI’nin şimdiye kadarki en dinamik yorumunu temsil ediyor. MINI Tasarım Başkanı Oliver Heilmer, “Tasarım, teknik hassasiyet ve duygunun heyecan verici bir birlikteliğidir” diye açıklıyor. “Burada işlev, biçimi belirler ve birçok tasarım öğesi teknik değerlendirmelerle şekillendirilmiştir. Örneğin, tekerlek davlumbazlarının ve ön ve arka tamponların biçimini geliştirmek için BMW Motorsport’taki meslektaşlarımızla yakın bir şekilde çalıştık ve bunlar için optimizasyon programı ağırlık tasarrufu önlemlerini içeriyordu. Bu görsel açıdan çarpıcı, teknik açıdan hassas tasarım dili, otomobile yaygın duygusal bağlılık ve heyecan duygusunu veriyor.” diyor.

reklam

Otomobilin ön tarafında, dairesel farlar ve altıgen radyatör ızgarası gibi markanın klasik simgeleri, kolayca tanınan MINI yüzünü yaratıyor. Aynı zamanda, otomobilin iz genişliğine uyarlanmış tekerlek kemerleri ve solda ve sağda ek ön ayırıcılara sahip derin ön rüzgarlık gibi imzalı John Cooper Works öğeleri, ön kısmın sportif görselliğini geliştiriyor. Karartılmış “radyatör ızgarası” ve MINI Electric logosu, jet Güvenlik Aracı’nın elektrikli “kalbine” işaret ediyor. Güvenlik Aracı’nın beyaz yanıp sönen ışıkları, motor kapağına uyumlu bir şekilde entegre edilmiştir. Karakteristik MINI kaput şeritleri de tavandan arka uca kadar uzanıyor.

İç mekanda sadece ön koltuklar kaldı. Sürücü bölümü, hem yarış hem de yol kullanımı için onaylanmış altı noktalı kemere sahip sertifikalı bir koltuk, minimalist tasarımlı karbon fiber darbe emiciye sahip bir direksiyon simidi ve bir dijital gösterge grubundan oluşuyor. Merkezi bilgi ekranı, ağırlığı daha da azaltmak için karbon fiber kaplamayla sabitlenmiş. Orta konsolda vites kolu, el freni ve gerekli sinyal lambaları için kontroller bulunur – tümü açıkta karbon fiberden yapılmıştır. Aynı şekilde, pencere ve kapı açıcılara sahip, geri dönüştürülmüş karbon fiber kapı panelleri, kapıların kapatılmasını kolaylaştırmak için kumaş kayışlar içeriyor. İç mekanın bir başka merkezi özelliği de güvenliği en üst düzeye çıkaran kaynaklı takla kafesidir. Ve soyulmuş iç yapının geri kalanı da tipik yarış beyazıyla boyanmış.

MINI Electric Pacesetter’ın görsel açıdan güçlü tasarımının arkasında BMW Motorsport uzmanlığı yatıyor. Hafif tasarım ilkelerine sıkı sıkıya bağlılık, Güvenlik Aracı’na yaklaşık 1230 kg’da sınırlıyor. Bu da onu standart MINI Cooper SE’den 130 kg daha hafif hale getirmiş. Tahrik sistemi MINI Cooper SE’de bulunanlara dayanıyor. 181 HP ve 280 Nm üreten elektirk motoru, Pacesetter’ın 0-100 km derecesini 6.7 saniye olarak belirliyor. Bu derece standart modelde 7.3 saniye. Bir Güvenlik Otomobili için daha da önemli olan, ara hızlanma değerleridir. Burada da MINI Electric Pacesetter, 80-120 km/s ara hızlanmasını 4,3 saniyelik bir sürede gerçekleştirebiliyor. Tek vitesli şanzıman, tork açısından zengin elektrikli tahrik sisteminin tüm yeteneklerini sergiliyor. Tahrik sistemi, maksimum go-kart hissi sağlamak için yarış tipi coilover süspansiyonu ile birlikte çalışır. Yarışa özgü süspansiyon kontrol kolu bağlantıları, palet genişliğinde 10 mm artış, artı dört pistonlu frenler ve Michelin Pilot Sport lastikli MINI John Cooper Works GP’nin 245/40 R18 ebatlı lastikleri genel paketi tamamlar. Aaraçta kullanılan lastikler, Formula E yarış arabalarının ön tekerleklerine takılan lastiklerle aynı.

MINI Electric Pacesetter, Formula E’nin 2021 sezonunun ikinci etkinliğinde (Yarış 3) 10 Nisan 2021’de Roma’da ilk kez harekete geçecek. Direksiyonda, resmi FIA Formula E Güvenlik Otomobili sürücüsü Bruno Correia, bütün katılımcıların önünde yer alacak.