Jeep Renegade Limited 1.6L Multijet

 Jeep Renegade Limited 1.6L Multijet

Jeep Renegade Limited 1.6L Multijet
Başlıbaşına bir model haline getirilene kadar Jeep’in donanım seviyelerinden biri olan Renegade kelimesi, geçen yıldan bu yana yepyeni bir model ismi. Peki bu Avrupalı Jeep ne kadar Jeep? Fiat’ın Chrysler Group’u satın almasıyla başlayan maceranın en yeni ürünlerinden biri olan Renegade, Avrupa pazarında yükselen crossover kavramına Amerikan yaklaşımını gösteriyor. Aslında Fiat’ın SUSW platformunda geliştirilmesi ve 500X ile aynı fabrikada üretiliyor olmasının bende premium bir markanın daha alt düzeyde üretimlere yoğunlaşan İtalyan üretici tarafından aşağı çekileceği endişesi yaratmadığını söyleyemem. Ama test otomobilini teslim alıp içine yerleştiğim anda ağzımın açık kaldığını itiraf etmeliyim. Küçük Jeep, hemen herkeste yarattığı bu önyargıyı kırdığı anda premium crossoverların zirvesine yerleşir. İtiraz gelebilir, “o bir Jeep, nasıl crossover dersin” diye… Çok iyi bir crossover olduğunu gördüm, bir Jeep olduğunu anlamam için 4×4 versiyonunu görmeliyim! Bu safkan şehirli çünkü!

Jeep Renegade Limited 1.6L Multijet
Dışardan bakınca sevimli görüntüsü feminen bir araç izlenimi yaratmasın. 1.6 litrelik versiyonda otomatik viteslisi olmadıkça maskülen kalmaya mahkum. Hiç çıtkırıldım bir araç değil, her zorluğu aşabilecekmiş kadar sert görünüyor. Ama önden çekişli versiyonla yol dışına çıkmamak gerek. Burundaki 7 kanallı ızgara, yuvarlak farlar ve savaş yıllarının ikonik bidonlarına gönderme yapılmış ortası X’li arka aydınlatmalar, birer Jeep klasiği. İçerideyse bu klasikler kokpitin üzerindeki “Since 1941” yazısıyla sürüyor. Şunu unutmamalı, Fiat, Melfi tesislerinde Renegade’in sadece üretimini yapıyor, aracın tasarımı Amerika’da gerçekleştirildi. Bu nedenle “orijinal bir Jeep mi” sorusu, beklediği yanıtı alamayabilir. Bazı modellerin ihtiyaçlara göre en fizibl şekilde üretilmesi, modern zamanların gereklerinden. Jeep Renegade de o kadar Amerikan, o kadar İtalyan!

Jeep Renegade Limited 1.6L Multijet
Kabinde ortalama kalite seviyesi hakim. Tam da Jeep, tam da Fiat gibi! Kör göze parmak sokan parça paylaşımları yok, Alfa Romeo’nun dokunmatik infotainment ekranı, Doblo dahil birkaç Fiat modelinde kullanılan 1.6 litrelik modern Multijet II motor, en öne çıkanlarıysa da rahatsızlık vermesi söz konusu değil. Bilmeyeni huylandıracak bir durum yok. Jeep tasarım anlayışı, renkleri, uygulamaları ufaltılarak uygulanmış. Direksiyon sertlik dozajından süspansiyon özelliklerine, kabin yalıtımından koltuklarına her şey özgün. Fikriniz her neyse bahse girerim ki bu aracı tanıyınca alt üst olacak. Belki fanatikler beklediği kadar Jeep bulmayacak Renegade’i ama kimileri de sandığı gibi bir Fiat göremeyecek…

Jeep Renegade Limited 1.6L Multijet Jeep Renegade Limited 1.6L Multijet
Renegade’in kabininde tipik Jeep tasarım dili hakim. Yumuşak dokunuşlu plastik daha sıcak bir hava yaratıyorsa da kokpitin alt yarısı sert ABS plastikten. Orta konsolda sunulan çift bölgeli otomatik klima, aydınlatmaları ve digitleriyle algıyı iyi yönetiyor. Kol dayanağından hız sabitleme sistemine, sürücü için bel destek ayarına kadar konfora yönelik çeşit çeşit donanımlar mevcut. Vites kolunun önündeki kapak kamufle edilmemiş. 4×4 versiyonda o kapağın yerinde arazi vitesinin yönetim tuşları yer alıyor. Deri kaplı koltuklar kalite algısını etkileyecek kadar iyi görünüyor. Diz mesafeleri ve oturma alanları makul.

Jeep Renegade Limited 1.6L Multijet Jeep Renegade Limited 1.6L Multijet
Jeep Renegade, global bir araç olduğundan pazarlanacağı her ülkeye göre farklı motorlar kullanılacak. Amerika’da 2.4 litrelik benzinli motorla satılacak araç Avrupa’da 1.4 litrelik benzinli turbo, 1.6 litrelik dizel ya da 2.0 litrelik dizelle pazarlanıyor. Çin’de başka Brezilya’da başka olacak. Kullanıdığımız 1.6 litrelik dizel motorlu seçenek önden çekişli. Fiat Doblo’da da kullanılan bu motor, 320 Nm’lik torkuyla Renegade güçlü çekiş özellikleri kazandırabilmiş. Çift egzoz çıkışına aldanmayın, hareketi sağlayan Multijet motor. Aluminyum kaputun altındaki motor, 6 ileri vitesli manuel şanzımanla kombine. Düşük tüketimle gayet zevkli sürüş sağlıyor. Gövdenin 17.9 derecelik yaklaşma, 29.7 derecelik uzaklaşma ve 21.2 derecelik karın açısı ideal görünse de esas olan çekiş… Motor gücünü ön akslara aktaran düzenek, zor koşullara uygun değil. Bu da Renegade’e asfalt dışında, ancak uygun lastiklerle karda kullanım imkanından fazlasını tanımıyor. Arazide denemeyin kalırsınız.

Jeep Renegade Limited 1.6L Multijet
Araçta gerektiğinde tehlikeyi sürücüden önce algılayıp fren yapan çarpışma önleme sisteminden elektronik denge kontrolüne, geri görüş kamerasından yokuş iniş sistemine birçok özellik var. Deyim yerindeyse ağabeylerinden eksiği yok.
Renegade ülkemizde Longitude, Limited ve sadece 2.0L versiyonda Trailhawk donanım seviyelerinde satılıyor. Test aracımız, tüm opsiyonlara sahip Limited idi. Deri döşeme, sunroof, 17 inç jantlar, Kolay Park Paketi, dokunmatik ekran gibi lüks opsiyonlarla daha da zenginleştirilebilen donanım listesi oldukça dolu. Düşük donanımlı Longitude’da 81.250 TL’den başlayan fiyat, 2.0 litrelik motorlu ve otomatik vitesli Trailhawk’ta 155.000 TL’ye kadar yükselebiliyor.

+ Güçlü stil
+ Multijet ile düşük yakıt tüketimi
+ Konforlu sürüş
+ Müzik sistemi
+ Malzeme kalitesi ve zengin donanım

– Sadece 2.0 L’de otomatik şanzıman var
– 4×4 için de 2.0 L’ye terfi gerekiyor

Jeep Renegade Limited 1.6L Multijet
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1598
Motor gücü (HP): 120@3750
Maksimum tork (Nm): 320 @1750 d/d
Vites kutusu: 6-ileri manuel
Maksimum hız (km/s): 178
0-100 km/s hızlanma (sn): 10.2
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 4.6/4.0/5.5
Ağırlık (kg): 1395
U/G/Y (mm): 4255/1805/1697 (tavan raylı)
Aks mesafesi (mm): 2570
Bagaj hacmi (lt): 351/1297
Fiyat (TL): 87.500