Ken Block’a veda

 Ken Block’a veda
Reklam

Ralliyi bir şov haline getiren TV yıldızı ve şovmen de olan ünlü pilot Ken Block, Utah’ta geçirdiği bir snowmobile kazasında hayatını kaybetti. 55 yaşındaki Block’un Utah’ta kar motosikletiyle dik bir yokuş tırmanırken aracın altından kaçıp üzerine devrilmesi sonucu aldığı yaralar nedeniyle olay yerinde öldüğü açıklandı.

Ken Block’un kaybı akıl almaz. O sadece bir yarışçı ya da televizyon figürü değildi; otomotiv kültürünü değiştirdi. Bu noktada biyografisine göz atmak yeterince etkileyici. Başarılı kaykay ayakkabısı şirketi DC Shoes’u kurduktan sonra Ken Block, arkadaşı Travis Pastrana’dan ilham alarak ralli yarışlarını denemeye karar verdi. O sırada neredeyse 40 yaşındaydı ve bir yıl içinde sınıfını ilk 10’da bitiriyordu. Co-pilot Alex Gelsomino ile başarılı ortaklık kurarak, X Games’te madalya alarak ve sonraki yirmi yılda beş farklı ralli serisine katılarak hayatı hızlı ileri sararak yaşadı. Aynı zamanda Top Gear ve Stunt Junkies gibi televizyon programlarında ve One Lap of America gibi tek seferlik etkinliklerde yarışıyordu Californialı pilot.

Ken Block ve hepimiz için belki de en çok hayat değiştiren, DC için bir pazarlama alıştırması olarak başlayan Gymkhana video serisinin başlangıcıydı. Block’s Gymkhana’dan önceki günleri hatırlamak zor olabilir, ana akıma “sürüklenme” tektonik plakaların yaptığı bir şeydi ve bir Subaru kullanıyorsanız, bırakın bir lowrider’ı, bir Mustang için bile yataktan kalkmazdınız.

Block, farklı yarış disiplinleri ve otomotiv kültürleri arasındaki çizgiyi bulanıklaştırmada yalnız değildi, ancak bunu daha geniş bir izleyici kitlesiyle kimse yapmadı. Gymkhana videoları, otomobil kültürünü daha iyi hale getirmek için karıştırdı, farklı ilgi alanlarını teşvik etti ve genç sürücüleri nadir modeller ve Pikes Peak gibi efsanevi yollar ile tanıştırdı. Block’un inanılmaz araba kontrolü bizi cezbetti, ancak geri dönmemizi sağlayan şey, sadece kendi arabalarına ve becerilerine değil, aynı zamanda tüm destekleyici sürücülere, sürücülere ve görüntüleri yakalayan kameraların arkasındakilere olan bariz sevgisi ve keyfi. Sevinci bulaşıcıydı ve bunu paylaşmak istediği açıktı.

Ken Block hayatı sınırsız yaşadı. Kaykay ile ralli arabalarını lowriders ile birleştirdi. Pazarlama patronu, ciddi rakip ve aile babası rolleri arasında zahmetsizce hareket etti. Abartmayalım ama, yerçekimi kurallarına bile uymadı. Onun etkisine ihtiyaç vardı ve gerçekten çok özlenecek.

Block, Lucy Block ile evli ve üç çocuk babasıydı.