Kia Optima satışa sunuldu

20120706-131946.jpg

Kia’nın D segmetindeki temsilcisi Optima, 101.500 TL fiyatla Türkiye’de satışa sunuldu. Kia’nın daha önce D segmenti için tasarladığı hiç bir modelle benzerlik göstermeyen Optima’yı markanın Baş Tasarımcısı Peter Schreyer, “her yönüyle yeni bir otomobil” olarak tanımlıyor.

Avrupalı kullanıcıların ihtiyaç ve beklentilerini de karşılayabilecek şekilde tasarlanan Kia Optima, ülkemizde 1.7 litrelik dizel motorda otomatik vitesle 101.500 TL fiyatla satışa sunuluyor.

Kia Motors Avrupa Pazarlama Müdür Yardımcısı Benny Oeyen, modelle ilgili olarak “Yeni Optima ile uluslararası tasarım ekibimiz, tüm özellikleri ile segmentindeki diğer araçlardan ayrılan etkileyici bir model geliştirmeyi başardı. Tümüyle yeni bir platform ve gövde kullanılması sayesinde bu yeni modelimiz, tasarım devrimimizi bir sonraki adımına taşıdı. Yeni Optima’nın D segmentindeki varlığımızı dünya çapında güçlendireceğine inanıyoruz.” diyor.

20120706-132014.jpg
Göz alıcı tasarım…
Yeni Kia Optima, Peter Schreyer’in liderliğindeki tasarım ekibi tarafından Kia’nın Frankfurt ve California’da bulunan tasarım merkezlerinde tasarlandı. Peter Schreyer, modelin tasarımıyla ilgili olarak “Optima ile insanların daha önce Kia’dan beklentilerinin üzerinde bir araç tasarladık. Çalışmalarımıza başlarken de amacımız tam olarak buydu! Baktığınız her detayda Kia’nın bu segmentte söz sahibi olma yönündeki kararlılığını net bir şekilde görebilirsiniz. Güçlü gövde yapısı ile zarif ve sade tavan hattı arasında kurulan denge sayesinde, aracın her bir açısı kendinden emin bir duruşun ve kendine güvenin izlerini taşıyor. Sade ve akıcı hatları, zarif ve belirgin tasarım unsurları ile bu yeni model, Kia’nın değişen tasarım DNA’sına yeni bir boyut kazandırıyor. Tıpkı özel dikim bir İtalyan takım elbisesi gibi göz alıcı bir duruş sergiliyor.” diyor.

Yüksek ve belirgin omuz hattı, biçimli profil ve ön plana çıkarılmış çamurluklar, Optima’ya atletik bir duruş kazandırıyor. Kia Optima’nın coupe’yi andıran profili bir taraftan dinamizm hissi sağlarken, diğer taraftan aracın aerodinamik performansını artırıyor. Cd 0.29’luk (önceki nesil modelde 0.32) sürtünme katsayısı sayesinde aracın performansı ve yakıt tasarrufu seviyesinde artış gözlemleniyor.

Güçlü motora tiptronik şanzıman eşlik ediyor
Kia Optima, ülkemizde 1.7 lt. dizel 6 ileri tiptronik otomatik vites seçeneği ile satışa sunuluyor. Daha küçük ve daha ekonomik motorlara yönelik talebin sonucunda geliştirilen bu dizel motor, Kia’nın ünlü ‘U2’ motorunun 1.7 litrelik versiyonu. Değişken Geometrili Turboşarj (VGT) Sistemi’ne sahip olan bu motor, 4000 dev/ dk’da 136 HP güç ve 330 Nm tork üretiyor.

Yeni nesil CRDI sistemi ve geliştirilmiş motor yapısı sayesinde 100 km’ de karma kullanımda 6.0 lt.’lik bir yakıt tüketim değerine sahip olan Kia Optima, yüksek motor gücü ve torku sayesinde 0-100 km/h hıza 11.6 sn’de çıkabiliyor.

Zengin standart donanımlar
Motor gücü ve performans özelliklerinin yanı sıra Optima’nın güvenlik donanımları da çok zengin. son derece gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip. Araçta standart olarak sunulan 6 adet havayastığı, EBD destekli ABS fren sistemi, EPD (elektronik park freni), ESP, ESS (acil fren sinyali) , HAC (yokuş kalkış destek sistemi), VSM (ESP’li araç denge yönetim sistemi), LED tipi gündüz farları ve stop lambaları, ön ve arka sis farları gibi özellikler aracın sürüş güvenliği ve konforunu artırıyor.

Konfor ve kullanım rahatlığı sunan standart özellikler arasında araca anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi (Akıllı Anahtar), elektrikli hafızalı sürücü koltuğu, deri döşeme koltuklar, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, sürücü koltuğu soğutma, arka koltuk kol dayama, sürücüye eve kadar eşlik eden otomatik far kapama, 18’’ alaşım jantlar, LED gündüz farları ve geri dönüş kameralı ve ultrasonic sensörlü park destek sistemi, panaromik sunroof, cruise control (hız sabitleme sistemi), viraja duyarlı farlar, yağmur sensörü, çift bölmeli tam otomatik klima, yol bilgisayarı yer alıyor.