KIA otonom sürüş teknolojilerine DRIVE WiSE adını verdi

 KIA otonom sürüş teknolojilerine DRIVE WiSE adını verdi

KIA DRIVE WISE
Yol güvenliği ve sürüş desteği konusunda inovasyonlar yapan KIA, otonom sürüş teknolojilerinde de ilerliyor. Güney Koreli marka otonom sürüşe imkân veren ileri düzey sürücü destek sistemlerini DRIVE WiSE adıyla markalaştırdı. DRIVE WiSE teknolojileri ile gelecekte araç kullanmak daha güvenli ve daha kolay hale gelecek. KIA, yarı otonom sürüş teknolojisine sahip modellerini 2020 yılına kadar otomobil severlerle buluşturacak. Tamamen otonom araçların ise 2030 yılında trafikte boy göstermesi bekleniyor. Kısa süre önce, yarı otonom araçların 2020’ye kadar müşterilerle buluşacağını açıklayan KIA, kendi kendini sürme yeteneğine sahip olan tam otonom araçları ise 2030 yılında piyasaya sunmayı hedefliyor. KIA, DRIVE WiSE markasına 2018 yılına kadar toplam 2 milyar dolar yatırım yapacak.

Sürücülerin araç içindeki emniyetini iyileştirmek için tasarlanan DRIVE WiSE teknolojileri, araç kullanmayı kolaylaştıracak. Yol koşullarını ve yoldaki olası tehlikeleri öngören bu teknolojiler sayesinde sürücüler yolculuğun keyfine odaklanma fırsatı bulacak. KIA’nın DRIVE WiSE teknolojileri; otoyol otonom sürüş özelliği, şehir içi otonom sürüş özelliği, öndeki aracın takibi, acil duruş sistemi, trafik sıkışıklığı desteği ve otonom park işlevlerini kapsıyor:

KIA DRIVE WISE
· Otoyol otonom sürüş özelliği; radar ve kamera algılama sistemlerini birlikte sunarak şerit işaretlerini yorumluyor. Aracın sürücü müdahalesi olmaksızın şeridinde kalmasını, diğer araçları sollamak için farklı şeritlere geçmesini veya farklı bir yolu takip etmesini sağlıyor.
· Şehir içi otonom sürüş özelliği; aracın yol üzerindeki konumunu belirlemek üzere GPS teknolojisini ve sensörleri kullanarak sıkışık şehir ortamlarında güvenli bir şekilde seyahat edilmesine imkan tanıyor. Ayrıca canlı trafik güncellemelerine yanıt veriyor.
· Öndeki aracın takibi özelliği; öndeki aracı izleyen ve aracın kendi güzergahını bununla bağlantılı olarak hesaplamasını, güvenli bir uzaklıkta takip etmesini sağlayan bir sistem olarak çalışıyor.
· Acil duruş sistemi; sürücünün yüzünü analiz ederek, dikkatinin yoldan uzun süre ayrılmamasını sağlamak için KIA’nın “sürücü durum izleme” sistemiyle uyum halinde çalışıyor. Sistem sürücünün gözlerini yoldan çok uzun bir süre boyunca ayırdığını fark ederse aracı otomatik olarak uygun bir şeride çekiyor ve durduruyor.

· Trafik sıkışıklığında destek özelliği; öndeki aracı sıkışık trafik şartlarında izleyerek güvenli bir uzaklıkta kalmayı sağlıyor. Sistem, mesafe kazanmak için aracı uygun boşluklara geçiriyor.

· Otonom vale park ise; sürücünün araçtan çıkmasından sonra, akıllı anahtar veya akıllı saat ile etkinleştiriliyor. Aracın kendisini uzaktan park etmesini sağlıyor.