Kia ‘ruhunu’ makyajladı

 Kia ‘ruhunu’ makyajladı

Kia’nın yenilikçi adımları sürüyor. Özellikle tasarım konusunda özgünleşme yolunda fark edilir adımlar atan markanın belki de en sıradışı tasarıma sahipmodeli olarak kabul edilen Soul kapsamlı bir makyajla yenilendi. Kia’nın Avrupalı tüketciler için özel olarak tasarladığı Soul artık kullanıcılarına daha zarif ve yenilikçi bir tasarım ve daha performanslı bir sürüş sunuyor. Yenilenen Kia Soul ülkemizde 1.6 lt. 128 HP’lik dizel motor, düz/otomatik vites seçeneği, X-Pect ve X-Tra olmak üzere iki farklı donanım paketi ile 54.800 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

2006 yılında Amerika’da tasarlanan, Kore’de geliştirilen ve Avrupa’da son halini alıp 2008’de yollara çıkan Kia Soul, her yönüyle benzersiz bir tasarıma sahip ve kendi tarzını yaratan bir araç. Geçtiğimiz Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yeni yüzüyle ilk kez otomobilseverlerin karşısına çıkan yeni Soul, daha geniş ve dengeli bir görüntü, daha zarif bir tarz kazandı. Aracın burun kısmının 15 mm uzatılmasıyla toplam uzunluk 4120 mm’ye çıktı. Ön sis farları daha büyük olarak tasarlanan yeni Soul’de ayrıca ön alt hava girişi daha geniş hale getirildi. Yeni ve daha güçlü ikiz ampullü siyah çerçeveli ön farlar ve ikiz ampullü gündüz aydınlatma lambaları, daha iyi bir aydınlatma için kullanılıyor.

Yeni stil 16 ve 18 inç alüminyum jantlar, kapı kolları ve yan aynalar, Soul’un profiline önemli bir katkı sağlıyor. Arka kısımda ise, siyah tamponun gömme panelinin uzatılmasıyla, aracın sis lambaları dışa dönük hale getirildi. Bu da araca daha uzun bir görünüm ve daha akıcı çizgiler kazandırdı.

Önemli teknik iyileştirmeler var
İç ve dış tasarımda gerçekleştirilen yeniliklerin yanısıra araçta önemli teknik iyileştirmeler de yapıldı. Yeni Kia Soul artık, 6 ileri vites seçeneği ile satışa sunuluyor. Hem düz hem de otomatik şanzıman seçeneğinde sunulan 6 ileri vites ile Soul, artık çok daha atak bir sürüş karakteri sergiliyor. 6 ileri vitesin kullanılmasıyla, Soul’un sürüş konforu ve gürültü seviyesinde önemli ölçüde iyileştirmeler kaydedildi, böylece araç içi yaşam daha konforlu hale geldi.
Araca kolayca girilip çıkılmasını sağlayan uzun kapılar ve yüksek koltukların yanı sıra, geriye doğru uzanan ön göğüs, üçlü gösterge paneli ve kalın kollara sahip direksiyon simidi, Soul’un kabininde ferahlık ve işlevselliği uyumlu bir şekilde bir araya getiriyor. Kia Soul, müziğe göre renk değiştiren ışıklı hoparlörler gibi sıradışı ve keyifli özellikleri ile rakiplerinden çok farklı olduğunun sinyallerini veriyor.

Hem sürücü hem de yolcular için güvenilir bir sürüş deneyimi sunan Kia Soul’de son teknoloji ürünü çok sayıda güvenlik sistemi ve donanımı standart olarak sunuluyor. Kia Soul ile birlikte standart olarak sunulan aktif güvenlik teknolojileri arasında EBD destekli ABS fren sistemi, ESP, ESS (Ani fren uyarı sistemi ), BAS (Fren destek sistemi), aktif ön koltuk başlıkları, sürücü, yolcu, yan ve perde hava yastıkları olmak üzere 6 adet hava yastığı gibi güvenlik donanımları mevcut.

Yeni Soul’e eklenen bir diğer yenilik VSM (Araç Dengesi Yönetimi) oldu. Bu özellik, kaygan karmaşık yollar üzerinde dengeli asimetrik tutuş sağlarken, direksiyon yardımı miktarını azaltarak (sürücünün çok fazla direksiyon çabası harcaması halinde) ya da yardım miktarını artırarak (sürücü çok az çaba harcıyorsa) aracın dengeli bir pozisyonda kalmasını sağlıyor.

Konfor ve kullanım rahatlığı sunan özellikler arasında araca anahtarsız giriş imkanı sağlayan anahtarsız giriş ve çalıştırma düğmesi, kabin aynasının monitör olarak kullanıldığı geri görüş kameralı ve ön/arka ultrasonic sensörlü park destek sistemi, otomatik klima, 18” alaşım jantlar, bluetooth handsfree telefon kiti, USB, AUX ve iPod bağlantıları, cruise kontrol, müziğe göre renk değiştiren ışıklı hoparlörler, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, sunroof, elektrokromik dikiz aynası vb. yer alıyor.