Yeni 208 Advertisement

KIA, yeni modelleriyle dönüşüm yolculuğuna devam ediyor

 KIA, yeni modelleriyle dönüşüm yolculuğuna devam ediyor

Güney Koreli otomobil üreticisi KIA, 2021 yılında önemli bir dizi değişiklikle otomotivin içersinde bulunduğu büyük dönüşüm çağına hazır olduğunu ortaya koymuştu. Yıllanmış logosundan kurum kültürüne, sloganına, hatta bayilerinin dekorasyonuna kadar yapılan köklü değişiklikler hızla uygulamaya alınırken bu yenilenme hareketini yepyeni modellerle desteklemişti. Hyundai Group bünyesinde yer alan KIA, “Power to Surprise” şeklindeki sloganını “Movement that inspires” haline getirerek yeni döneminde “ilham verici yolculuğa” çıktığı mesajını vermişti.  Yeni modelleriyle 2022’de hedef büyüten marka, her segmentte ağırlığını hissettirme peşinde. Kia’nın yeni sloganı olan “Movement That Inspires’’dan esinlenerek “İlham Veren Yolculuk” başlığıyla düzenlenen etkinlikte, Kia Türkiye Genel Müdürü Can Ağyel markanın gelecek hedeflerini ve vizyonunu otomobil basını ile paylaştı. İki günlük organizasyonda birkaç aydır satışta olan yeni Sportage’ın yanı sıra piyasaya yeni giren Sorento’yu da deneme şansımız oldu.

 

Markanın 2020 yılında açıkladığı Plan S stratejisi ve 2021 yılında duyurulan kurumsal dönüşüm hikayesiyle kabuk değiştirdiğini söyleyen Can Ağyel, “Kia’nın 2027 yılına kadar 14 elektrikli model geliştireceği açıklanmıştı. EV6 ve Yeni Niro EV bu strateji doğrultusunda geliştirilen iki yeni model. 2021’de Kia globalde başlayan dönüşüm yolculuğuyla markanın logosundan sloganına kadar bir dizi değişim geçirdik. Geçen yılın son çeyreğinden itibaren yeni logolu araçlarımız Türkiye yollarında görünmeye başladı. Bayilerimizi yenileme ve yapılandırma süreci başladı. Kia’nın hedefleri doğrultusunda 2023 yılının sonuna kadar tüm bayilerimiz de bu değişim sürecini tamamlamış olacak.” dedi.

“Bu yıl 12 model satışa sunacağız”

2022 yılında yeni modelleriyle ürün gamını genişletmeye devam edeceklerini söyleyen Can Ağyel, “Tedarik, üretim ve döviz kuru kaynaklı konular tüm sektörü etkiledi. Arz talep dengesinin üretim aleyhine bozulduğu bir dönem yaşadık. Buna rağmen sürdürülebilir iş modelimizi, istikrarlı bir şekilde devam ettiriyoruz. 2022 yılında toplamda 12 modeli Türkiye pazarında satışa sunacağız. “Güçlü Üçlü” olarak konumlandırdığımız Picanto, Rio ve Stonic modellerimiz, Kia’nın amiral gemisi Sportage modelinin beşinci nesli ve SUV denilince akla ilk gelen modellerimizden Sorento ile pazar payımızı yüzde 3’ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Yeni Sportage ile SUV segmentinde iddiamızı daha da güçlendirdik”

Beşinci nesil Sportage ile birlikte iddialı konumlarını pekiştirdiklerini söyleyen Ağyel, “SUV modellerine talep her geçen yıl artıyor. 2021 yılında SUV modellerinin toplam otomobil satışlarındaki payı yüzde 34’e ulaştı. Stonic, XCeed, Yeni Sportage ve Yeni Sorento ile yine iddialıyız. Yeni Sportage ile bu yıl C SUV segmentindeki satışlarımıza ivme kazandırdık.” ifadelerini kullandı.

Yeni Kia Sportage 1.6 TGDI Mild Hybrid 4WD. Mild hibrit teknolojili 1.6 lt benzinli motor, 150 HP güç ve 250 Nm tork üretiyor. 7 ileri oranlı DCT şanzımanla kombine edilmiş bu motor otomobile 9.7 saniyelik 0-100 km/h hızlanma değeri ve 189 km maksimum hız sağlıyor. Sportage, 4 farklı donanım seviyesi ve 729.900 TL’den başlayan fiyatıyla satışa sunuldu. Haziran ayında 1,6 lt TGDI tam hibrit modeli de gelecek.

Kia EV6 Haziran ayında Türkiye’de

Etkinlikte, Avrupa’da “2022 Yılın Otomobili” ödülünü kazanan Kia EV6 modelinin Haziran ayında GT-Line 4×4 versiyonu ile Türkiye’de satışa sunulacağı açıklandı. Kia EV6, WLTP verilerine göre tek bir şarjla 506 kilometreye kadar sürüş menziline ulaşabiliyor. Ayrıca, Avrupa’da kullanılan gelişmiş 800V şarj teknolojisi, sürücünün sadece 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e şarj edebilmesine olanak tanıyor.

Test sürüşü notlarımız

Kısa deneme sürüşlerinde yeni Sorento ve Sportage’ı inceleme şansımız oldu. Boyutlarından konfor düzeyine Amerikan pazarı standartlarına uygun gördüğümüz Sorento, selefinin epik başarısını ülkemizdeki malum ekonomik koşullar sebebiyle tekrar edemeyebilir ama otomobil severlerin kalbinde farklı bir iz bırakacak. Yakışıklı tasarımı, yeni teknolojileri ve zengin donanımıyla Sorento’nun albenisi çok yükseltilmiş. 1.6 litrelik T-GDi turbo benzinli makineyle donatılmış olan 230 PS’lik Sorento, olağanüstü sessizliğiyle de çok dikkat çekiciydi. Direkt benzin enjeksiyonlu turbo beslemeli motor, kağıt üzerinde düşük yakıt tüketimiyle de dikkat çekiyor. Üç koltuk sırasına sahip 7 kişilik Sorento, geniş ve konforlu kabin hacmiyle de beğeni toplayacak. Özellikle kokpit üzerindeki kavisli ekran ve infotainment menülerinin zenginliği otomobilin hanesine yazılacak artılar. Otomobilin konfor seviyesiyse yüksek Amerikan standartlarında.

Sportage ise Sorento’ya göre daha kompakt yapılı, Avrupa ve Türkiye şehir trafiğine daha uygun bir SUV. “Ağır abi” Sorento’ya göre daha pratik kullanım özellikleri sunan otomobil, beşinci jenerasyonda ulaştığı tasarım çizgisiyle en olgun dönemini yaşadığını gösteriyor. Yalnız gerek Sportage gerekse Sorento’da sürekli duyulan sesli “dı-dı-dıt” şerit takip uyarısı ve direksiyona müdahale eden asistan, Hyundai’de olduğu gibi Kia’da da sinir katsayısını yükseltiyor. Devreden çıkartsanız bile tekrar devreye giriyor, onlarla uğraşmaktan sürüşe konsantre olmak güçleşiyor!

Hatırlarsanız, Türk pop müziğinde 1990’larda birçok güzel besteyi Kayahan yapar ama kendisinden sonra seslendirmesi için Nilüfer’e verirdi. Her iki otomobilin de Hyundai Group’taki durumunu onlardan daha iyi bir örnek açıklayamaz. Grubun patronu olarak Hyundai, Tuscon ve Santa Fe’de kullandığı teknolojileri Kia Sportage ve Sorento’da da kullanıyor. Birçok ortak yanları olsa da ikisinin ses rengi de farklı, lezzetleri de… Ama SUV yarışlarına Kia, yenilenmiş iki güçlü modelle katılıyor. Ve belki de asıl yarış şimdi başlıyor. Kardeş kavgası olmasın da!..