Kontak anahtarında beklenen son

 Kontak anahtarında beklenen son

Volvo Cars digital key

Volvo Cars digital key
Volvo Cars digital key

Volvo Cars, otomotiv endüstrisinde bir dönüm noktası olarak 2017 yılından itibaren dünyanın ilk anahtarsız otomobillerini sunan otomobil üreticisi olmayı planlıyor. İsveçli marka, gelecek yıldan itibaren müşterilerine akıllı telefonlarında kullanmak üzere özel bir uygulama sunacak. Söz konusu uygulamayla kullanıcının akıllı telefonu dijital anahtar görevi görerek fiziki anahtarın yerini alacak. Bluetooth® destekli yeni ve inovatif dijital anahtar teknolojisi Volvo kullanıcılarına çok daha esnek bir kullanım sunarken, aynı zamanda otomobil kullanma ve paylaşma alanında tamamen yeni kullanım olanaklarını da beraberinde getirecek.

Volvo’nun yeni uygulaması kullanıcıya akıllı telefonundaki dijital anahtar üzerinden günümüz fiziki anahtarların yerine getirdiği; kapılarla bagajı açma veya kapama ve motoru çalıştırma olmak üzere tüm fonksiyonları gerçekleştirme imkanı sunuyor. Aynı zamanda kullanıcıya mobil uygulama için birden fazla dijital anahtar tanımlama imkanı da tanıyor. Kullanıcı böylece tek bir akıllı telefon ve o akıllı telefondaki uygulama ile o anki kullanım ihtiyacına bağlı olarak farklı noktalardaki farklı Volvo marka otomobile erişme ve kullanma imkanını elde ediyor.

Uygulama tabanlı bu teknoloji sayesinde müşteriler online ortamda dünyanın herhangi bir noktasında bir otomobil kiralama rezervasyonu yapıp ödemesini de gerçekleştirdikten sonra akıllı telefonuna gelecek olan dijital anahtarla işlemlerini tamamlamış oluyor. Otomobili kiraladığı noktaya varan sürücü yine kiralama şirketi tarafından verilen koordinat bilgilerini kullanarak GPS üzerinden kiraladığı aracın yerini tespit ettikten sonra aracına rahatlıkla binebilir ve çalıştırıp dilediği yere gidebilir.
Volvo Cars dijital anahtar aynı zamanda otomobil paylaşımını da daha basit ve kullanışlı hale getiriyor. Örneğin Volvo kullanıcısı dijital anahtarı akıllı telefon üzerinden; aile bireyi, arkadaş, ofis çalışanı ya da dilediği bir başka kişiyegönderebilecek. Böylece bu kişiler söz konusu dijital anahtarı kullanarak o otomobili kullanabilecek.

Volvo bu yeni teknolojinin pilot uygulamasını 2016 yılının ilkbaharında araç paylaşım şirketi Sunfleet ile birlikte İsveç’te Göteborg havalimanında başlatacak. 2017 yılında ise sınırlı sayıda araç yeni dijital anahtar teknolojisi ile birlikte ticarileşecek. Fiziki anahtar ise, onu kullanmak isteyenler için kullanıma sunulmaya devam edecek.