Koreli yeni Koleos sonbaharda tanıtılacak

 Koreli yeni Koleos sonbaharda tanıtılacak
Reklam

Renault, çok da başarılı olmayan Koleos modelinden vazgeçmediği gibi üçüncü nesilde bir de modeli büyüterek yoluna devam ediyor.  Yeni tanıtılan Grand Koleos, Fransız Renault ve Çinli Geely ortaklığının ilk meyvesi olarak sonbaharda önce üretileceği Güney Kore’de, ardından Asya ülkelerinde satışa sunulacak. Otomobil Avrupa’da satışa sunulmayacak. Geely ve Volvo’nun ortak platformu CMA üzerinde inşa edilen Grand Koleos, Geely Monjaro modelinden türetilmiş ve Renault Espace’tan daha büyük bir model. Boyu 4780 mm olan aracın aks mesafesi 2820 mm. Şimdilik sadece 5 kişilik üretilecek Grand Koleos, 633 litrelik devasa bir bagaj hacmi sunuyor. Grand Koleos’un 1.5 litrelik turbo beslemeli benzinli motoru, E-TECH desteği ile 245 PS güce sahip olacak ve sadece önden çekişli üretilecek. Ancak 2.0 litrelik hacimli turbo benzinli 211 HP’lik seçenekte hem önden çekişli hem de dört tekerlekten çekişli versiyonlar sunulacak.

reklam
Skoda Superb

reklam

Bu “yeni” model, Renault’nun aynı zamanda Volvo Cars’ı da kontrol eden Geely’nin kurucusu ve sahibi milyarder Li Shufu ile güçlerini birleştirmesindeki ilk somut kilometre taşını temsil ediyor. Grand Koleos, Güney Kore’nin Busan kentindeki Renault tesislerinde montajı yapıldıktan sonra bu yılın sonlarında ülkede piyasaya sürülecek ve 2025’ten itibaren Asya’da, özellikle Orta Doğu’da otuzdan fazla ülkeye ihraç edilecek. Çinlilerle aynı işbirliğinin ikinci bir modeli de gelecek yıl görücüye çıkacak.

Renault’nun Arkana coupe-SUV ve Koleos’u içeren Güney Kore’deki mevcut ürün gamının yerini yavaş yavaş bu Geely modelleri alacak ve böylece o zamana kadar neredeyse Hangzhou üreticisine kapalı olan Güney Kore pazarı dolaylı olarak açılacak. Geely halihazırda Renault’nun Güney Kore’deki operasyonlarının %34’ünü satın almış durumda. Düşününce Busan’daki yıllık 200.000 adet üretim kapasitesine sahip eski Renault Samsung Motors (RSM) tesisi hiçbir zaman doygunluğa ulaşmamıştı. Renault CEO’su Luca De Meo, Uzakdoğu pazarında varolması için Renault’nun başka seçeneği olmadığını defalarca söylemişti. Geely ortaklığıyla Renault için Güneydoğu Asya’da yeni bir macera başlıyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir