Land Rover Range Rover Sport HSE 3.0 SDV6

 Land Rover Range Rover Sport HSE 3.0 SDV6

Land Rover Range Rover Sport www.e-motoring.com
Land Rover’ın en üst model gamı Range Rover Sport’un eklenmesiyle geçen yıl Ağustos ayında tamamlanmıştı. Yenilenen Range Rover’ın paralelinde baştan yaratılan daha dinamik karakterli kardeşi Range Rover Sport, getirdiği bir dizi yenilikle saltanatını sürdüreceğini net olarak ortaya koymuştu. Lüksün doruklarında yaşattığı performansını asfalttan ayrılınca müthiş arazi performansıyla birleştirebilen araç, kullanıcısını tatmin etmeyi çok çok iyi biliyor. Belli, üzerinde fazlasıyla kafa yorulmuş bir araç, bulunacak kusurlar kıskançlık kaynaklı olacak. Tamamı alüminyumdan üretilmiş sınıfındaki ilk gövdeye sahip olan araç, bir önceki Range Rover Sport’a göre tam 420 kg daha hafifletilmiş. Yaklaşık yarım tonluk hafifleme, olağanüstü performans ve yakıt ekonomisini beraberinde getirmiş.

Land Rover Range Rover Sport HSE 3.0 SDV6
Range Rover’ın klasizmi üzerine gençlik aşısı yapılmış, daha dinamik daha çekici görünen bir araç Range Rover Sport. Atletik yapısıyla gücünü sadece dışardan bakınca bile belli ediyor. Daha küçük ızgara ve farlarla paralel olarak geliştirildiği Range Rover’a göre daha sert ve bıçkın bakan araç, bir önceki versiyona göre 62 mm daha uzun. Ama buna karşılık ön köşelere yakınlaştırılmış tekerleklerle aks mesafesi 178 mm artırılmış. Bunun faydaları özellikle kabinde elde edilen ferahlıkla hissediliyor. Otomobile binmek için kumandayla merkezi kilidi açtığınızda ilk şok yaşanıyor. Kapıyı açtığımız anda iniş binişi kolaylaştırmak için her iki yandan dışa doğru basamak açılıyor. Etkilenmediniz mi, siz onu bir de gece görün! Aynaların altından yere yansıtılan Range Rover yazısının en “cool” bünyeye bile “a-a”dedirteceğine bahse gireriz!

Land Rover Range Rover Sport HSE 3.0 SDV6
Görkemli dış tasarımdan gözleri alıp içeri geçtiğimizde Land Rover standartlarında bir hayata da adım atmış oluyoruz. Terzi elinden çıkmışcasına kusursuz bir kabindeyiz. Kokpit o kadar özenli tasarlanmış ve uygulanmış ki, sürücü kendisini dünyanın hakimi zannedebiliyor. Direksiyon üzerindeki bol kumandalar, öğrenmek ve alışkanlık edinmek için biraz zaman istiyor. Kokpitteki büyük bilgi ekranıysa otomobilin kontrol kulesi durumunda. Çekiş özelliklerinden radyo ayarlarına, otomatik park sisteminden navigasyona onlarca ayar, ekrana dokunularak yapılıyor. Bu arada Range Rover Sport’un Meridian müzik sistemine de özellikle dikkat etmek gerekiyor. Tane tane enstrüman sesleri duymak için!

Land Rover Range Rover Sport HSE 3.0 SDV6 Land Rover Range Rover Sport HSE 3.0 SDV6
Aracın 3.0 litrelik V6 motoru, önceki versiyondan alınmış alınmasına ama öyle ileri taşınmış ki, alakaları yok diyebiliriz. Eski Range Rover Sport’ta maksimum gücü 256 HP olan motorun 292 HP’ye yükseltilmiş. Tork değeri hala 600 Nm ama gövdenin 420 kg hafiflemiş olması, akıl almaz performans artışı getirmiş. İki tonu aşan araçla öyle şaşırtıcı ivmelenmeler yaşanıyor ki, doğrusu pek akıl almıyor. Önceki nesil ile 0-100 hızlanma farkı 8.9/7.2 saniye şeklinde! Tabii bunu ara hızlanmalarda daha da etkili hissetmek mümkün. Gerçekten birçok “benim” diyen spor otomobilin bu hızlı offroader ile baş etmesine imkan yok!

Land Rover Range Rover Sport HSE 3.0 SDV6
Range Rover Sport’un performansında etkili olan ZF 8HP70 kodlu otomatik şanzımanı, düşünüleni harekete çeviren muazzam bir mekanizma. Elektronik kontrollü sistem, konforlu, performanslı ve pürüzsüz vites değişimlerinin de anahtarı. Bu sistemin Range Rover’ın tüm motor versiyonlarında kullanıldığını ekleyelim.
Tıpkı Range Rover gibi hafif alüminyum süspansiyon elemanları kullanılan araçta, önde geniş aralıklı çifte süspansiyon çatalı ve arkada çok kollu bağımsız tip tercih edilmiş. Otomobilin beşinci nesil havalı süspansiyonuyla gövdeyi alçaltmak ve yükseltmek mümkün. Kolay iniş biniş için gövde 50 mm alçaltılabilirken arazi sürüşlerinde 115 mm yükseltilebiliyor. Bütün bu işlemler vites konsolundaki iki düğmeyle yapılıyor.

Land Rover Range Rover Sport HSE 3.0 SDV6 Land Rover Range Rover Sport HSE 3.0 SDV6
Havalı süspansiyon sistemi arazi ayarı seçildiğinde iki sürüş yüksekliği arasında otomatik olarak değişim yapıyor. 50 km/s altı hızlarda maksimum yerden yükseklik, normal sürüş seviyesine göre 65 mm yükseltiliyor.
Otomobilin Tork Yönlendirme (Torque Vectoring) sisteminden de söz etmeli. Tork Yönlendirme dönüşlerde motor torkunun dört teker arasındaki dağılımını sürekli olarak dengelemek için elektronik diferansiyeli ve aracın fren sistemini kullanıyor, bu da tutarlı bir hızı sürdürürken daha iyi kavrama ve dışa doğru çekmede azalma ile sonuçlanıyor.

Land Rover Range Rover Sport HSE 3.0 SDV6
Çekişini araziye göre seçiyor
Aracın arazi performansı markanın şanına yakışır dillere destan özelliklere sahip. Yeni nesil Terrain Response 2 sistemi, üzerinde seyredilen yüzeyi sensörlerle algılayıp çekiş özelliklerini bu verilere göre düzenleyebiliyor. Tabii çekiş özelliklerini manuel olarak da seçmek mümkün. Kum, çamur, asfalt, kaya gibi modları bulunan çekiş sisteminin düşük devrini seçmek için de yine bir tek düğme yeterli. Aracın merkezi diferansiyelini ya da arka diferansiyelini kokpit içinden birer parmak dokunuşuyla kilitlemek mümkün. Ondan sonra geriye arazi sürüşünün keyfini çıkartmak kalıyor.
İlginç bir araç, sanki biraz önce otoyolda 240 km/s’ye ulaşan o değilmiş gibi arazi koşullarında da lastik değiştirmemesine karşın boynunu eğmiyor, kesintisiz ilerliyor. Müthiş bir his. Ama yine de lastiklere pek inanmadığımız ve limitleri kestiremediğimizden işi abartmıyoruz Range Rover Sport’un işini yarıda bırakmayacağını bile bile. 275/45 R21 ebatlı lastiklerin arazi performansına katılımı gerçekten şaşırtıyor. Range Rover Sport için doğanın en ciddi rakiplerinden biri demek yanılgı sayılmaz. Çok güçlü ve görevini de çok iyi biliyor! Bütün bunlar olurken hiç etkilenmeyen bir durum var. Otomobilin içindeki yüksek konfor seviyesi hiç değişmiyor. Daima konforlu, daima elit. En çamurlu haliyle bile!

Land Rover Range Rover Sport HSE 3.0 SDV6
Range Rover Sport 85 cm derinliğinde su birikintilerinden geçebiliyor. Bu da yandan bakıldığında aracın tekerleklerinin üst sınırına denk geliyor. Kapı aynalarındaki sensörler, araç sudan geçerken derinlik fazlaysa sürücüyü uyarıyor. Bu, özellikle görüş mesafesi düşükken veya gece sürüşlerinde çok yararlı. Off-road performansı için büyük önem taşıyan gövde açılarına baktığımızda 31 derecelik yaklaşma, 30.9 derecelik uzaklaşma açıları, engebeleri aşarken pek de sıkıntı yaşatmayacağını gösteriyor. Aracın tümsekleri aşma yeteneğini ortaya koyan karın açısı 24.6 derece.
553.000 TL fiyatlı bir araçtan söz ediyoruz. Tabii ki eksiksiz bir donanıma sahip. Paspaslarından tutun, cam sileceklerine kadar hiçbir ekipman sakil durmuyor, her aksesuarda büyük bir kalite ve titizlik seziliyor.

+ Müthiş performans
+ Malzeme kalitesi
+ Çok zengin donanım
+ Makul yakıt tüketimi
+ Yüksek konfor
+ Ferah kabin
– Kıskandırıyor!

Land Rover Range Rover Sport HSE 3.0 SDV6
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 2993
Motor gücü (HP): 292@4400
Maksimum tork (Nm): 600@2000 d/d
Vites kutusu: 8-ileri otomatik
Maksimum hız (km/s): 210
0-100 km/s hızlanma (sn): 7.2
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 8.7/6.8/7.5
Ağırlık (kg): 2115
U/G/Y (mm): 4850/2073/1780
Aks mesafesi (mm):2923