Le Mans24’ün galibi Audi

 Le Mans24’ün galibi Audi

Dünyanın en zorlu yarışı olan 24 saatlik efsanevi Le Mans’ta, Audi’nin ultra hafif teknolojisi yine galip geldi. Kara Yok Edici adı takılan Audi R18 TDI, alüminyum ve karbon fiber gövdesi ile rakiplerinin arasından süzülerek, Audi’ye Le Mans 24’te 13 yılda 10. birinciliğini getirdi. Fransa’da bu yıl 79.’su düzenlenen ve dünyanın en zorlu yarışı olarak kabul edilen 24 saatlik efsanevi Le Mans yarışında, kazanan yine Audi oldu. 250 bin yarış severin pistten, milyonlarcasının da TV’lerinin başından izlediği yarışta, Audi takımı üç R18 TDI ile yarıştı. İki aracın kazalar nedeniyle yarış dışında kalmasının ardından, markanın tüm umutları “2” numaralı araca ve onun üç pilotu Marcel Fassler (İsviçre), Andre Lotterer (Almanya) ve Benoit Treluyer’e (Fransa) kaldı. Bu üç deneyimli pilot da umutları boşa çıkarmadı. Peugeot ile süren burun buruna mücadeleden galip gelerek, birincilik kupasını kaldırdı.

Ultrahafif teknolojinin zaferi
Yarış sırasında Audi iki tehlikeli kaza geçirdi. 1 numaralı aracın pilotu Mike Rockenfeller, saatte 300 kilometre hızla giderken, GT kategorisinde yarışan bir araç ile çarpıştı. Rockenfeller’ın aracı saatte 270 kilometre hızla bariyerlere çarptı. Ancak pilot Audi’nin karbon fiber bloktan oluşan gövdesinin oluşturduğu pasif güvenlik sayesinde yara almadı. 3 numaralı aracın pilotu Alan McNish de yarış dışı kaldığı kazadan yara almadı. Zaferin ardından bir açıklama yapan Audi AG Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Stadler, “Bu zafer Audi’nin ultra-hafif teknolojisinin çok zorlu koşullarda kazandığı bir zaferdir. Geçen yıl Audi olarak dayanıklılığı ve verimlilikle zafer kazanmıştık. Bu yıl da hızımıyla bu ödülü hak ettik” diye konuştu.

Yine dizel tercihi
R10 modeliyle başlayan dizel motor kullanımı geleneğini bozmayan Audi’nin R18’deki tercihi de dizel oldu. R18, 3.7 litrelik V6 TDI motoruyla yarıştı. Ayrıca yeni geliştirilen 6 vitesli şanzımanı da, bu küçük ama güçlü motora eşlik etti. Audi ilk kez R18’de, farın tümünde LED aydınlatma kullandı. Bu teknolojinin gelecek yıllarda satışa sunulacak Audi modellerinde de kullanılması bekleniyor. LED farlar, gündüz “1” sayısını yansıtıyor.