Makyajlı Insignia Eylül’de ortaya çıkıyor

 Makyajlı Insignia Eylül’de ortaya çıkıyor

Opel-Insignia www.e-motoring.com
Opel model yelpazesi, 65. Frankfurt Motor Show’da (12-22 Eylül 2013) dünya prömiyeri yapılacak yeni Opel Insignia ile bir üst seviyeye çıkıyor. Yılın Aracı ünvanına ve birçok ödüle sahip Insignia, makyaj operasyonu sonrası çok daha çekici iç ve dış tasarımıyla göz alıyor. 99 g Turbo dizel ve yeni nesil Turbo benzinli motor gibi yeni güçlü ve ultra verimli doğrudan püskürtmeli motorlar,geniş motor portföyü daha da genişletiyor. Bir dizi şasi iyileştirmesi, daha yüksek konfor getiriyor. Ve tümüyle yeni nesil bir bilgi-eğlence sistemi. Bu sistem pek çok akıllı telefon işlevini araca entegre ediyor ve orta konsoldaki dokunmatik ekran vasıtasıyla sezgisel ve basit bir şekilde kullanılabiliyor.

Opel-Insignia www.e-motoring.com
Opel Genel Müdürü Özcan Keklik, bu orta sınıf modelin evrimini şöyle açıklıyor: “Başarılı Insignia bugüne dek 500.000 adet’in üzerinde Opel sürücüsünün kalbini kazandı. Kaliteli ve şık bir kokpit, bilgi-eğlence sistemleri, örnek güç aktarma organları ve tasarım ile yeni Insignia çok daha fazla heyecan uyandıracak. Amiral gemimiz artık daha sofistike ve dikkat çekici; ama tüm bu zarafetin ortasında bile işin özünden uzaklaşmıyor: sürücüler ve yolculara en yeni teknolojilerle konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimini cazip bir fiyatla sunmak.”

Opel-Insignia www.e-motoring.com
Tamamen yenilenen ön ve arka yüz;
Otomobilin burun tasarımı yenilenirken yeni far tasarımı, yeni LED Gündüz farı formu, ileri LED teknolojisi, daha geniş ve alçaltılmış krom ön ızgara, yeni ön tampon tasarımı ve mercek formlu yuvarlak yeni sis farları dikkat çekerken arkada yeni LED arka aydınlatma grubu, bagaj kapağında aydınlatma grubunu bölen ve boylu boyunca uzanan belirgin krom çıta ve yeni arka tampon tasarımı dikkat çekiyor.
Tamamen yenilenen iç mekandaysa direksiyon tasarımı, gösterge paneli ve orta konsol tasarımı ve klima kontrol düğmeleri yenilenmiş. Orta konsolda 2 alternatif: 4″ Renkli ve 8″ Dokunmatik Renkli Ekran kullanılırken gösterge panelinde 4″ & 8″ renkli ekranlar 2 alternatif olarak sunuluyor. Mevcut Insignia’da sunulan Turn-Push düğmesi yerine, dokunmatik kontrollü yüzey Touch Pad kullanılırken anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi de donanıma eklenmiş.

Opel-Insignia www.e-motoring.com
Ve motorlar!.. Uzun zamandır beklenen Yeni SIDI benzinli motor teknolojisi makyajlı Insignia’da karşımıza çıkacak. 1.6 lt 170 HP Turbo AT6 motor, 6.6lt/100km ortalama yakıt tüketimi verisiyle dikkat çekiyor. Yeni Opel Insignia aynı zamanda güç aktarım organları ve şasi anlamında da iddialı. Bu orta sınıf model sürüş konforu, kontrol ve yol tutuş alanlarında zaten pek çok ödül almış olsa da bu yeni versiyon çıtayı daha da yükseltiyor. Opel mühendisleri, amortisörler, dengeleyiciler ve direksiyon da dahil olmak üzere şaside bir dizi iyileştirmeler yaparak daha düşük gürültü ve titreşimin yanında daha da yüksek konfora ulaşmış. Daha da genişletilen motor portföyü, hiç bir taviz vermeksizin performans ve konfora yönelik olarak geliştirildi. Yeni Opel Insignia güçleri 110 bg ile 325 bg arasında değişen benzinli, dizel ve LPG (Likit Petrol Gazı) olmak üzere üç alternatif arasında tercih yapma imkanı sunuyor.

Yeni Insignia 2.0 CDTI tam bir ekonomi ve yakıt tasarrufu şampiyonu. Yeni 2.0 litrelik turbo dizel motoru sayesinde 120 HP ve 140 HP’lik versiyonlar, EG Nr. 715/2007’ye göre yalnızca 99 gr/km CO2 (Sports Tourer: 104 gr/km CO2) salım yapıyorlar. Altı vitesli düz şanzımanlı ve Start/Stop sistemli dört ve beş kapılı modeller bu araç sınıfındaki en iyi değer olan, karma tüketimde 100 km’de yalnızca 3.7 litre (Sports Tourer: 3.9 lt/100 km) yakıt tüketiyorlar ve bu özellikleri bu aracı A+ verimlilik sınıfına taşıyor. Her iki model de ayrıca üstün bir torka sahip; bir otomatik overboost işlevi sayesinde 120 HP’lik Turbo dizel 320 Nm ve 140 HP’lik model 370 Nm tork sunabiliyor. Yelpazenin en güçlüsü olan dizel motor, 195 HP’lik 2.0 BiTurbo CDTI. Sıralı, iki kademeli turbo şarja sahip bu yüksek performanslı dizel 400 Nm’lik etkileyici bir torka ulaşıyor ve doğrudan tepkilerinin yanı sıra geniş bir devir aralığında sunduğu örnek olacak nitelikteki itiş gücüyle diğerlerinden ayrılıyor.

Opel-Insignia www.e-motoring.com
En öne çıkan benzinli motorlar, iki turbo doğrudan püskürtmeli motor: 250 HP güç ve 400 Nm maksimum torka sahip 2.0 SIDI Turbo ve 170 HP güç ve 260 Nm ve hatta overboost ile 280 Nm maksimum torka sahip en yeni nesil motor yelpazesinden 1.6 SIDI Turbo (SIDI = Kıvılcım Ateşlemeli Doğrudan Püskürtme). Her ikisi de yüksek yakıt ekonomisiyle üstün güç gelişimi ve kusursuz çalışma akıcılığına sahip. Bunlar altı vitesli düz şanzıman ve Start/Stop işleviyle veya yeni, düşük sürtünmeli altı vitesli otomatik şanzımanla donatılabiliyor. Önden çekişe ek olarak 2.0 litre SIDI Turbo ayrıca dört tekerlekten çekişle de sunuluyor.

Alternatif ve son derece ekonomik bir güç aktarım seçeneği ise, 140 HP güç ve 200 Nm maksimum torka sahip Opel Insignia 1.4 LPG. Tıpkı benzinli versiyon gibi bu da gelecekteki Euro 6 salım standartlarının katı ilkelerine uygun. MVEG karma çevrimde 7.6 lt/100 km’lik (Sports Tourer: 7.9 lt/100 km) yakıt tüketimi ve 124 gr/km’lik (Sports Tourer: 129 gr/km CO2) düşük CO2 salımıyla Insignia LPG modeli, A verimlilik sınıfında iddialı.

Opel-Insignia-Sports-Tourer Opel-Insignia www.e-motoring.com
Sedan ve Sports Tourer gövde tiplerine ek olarak yükseltilmiş şasiye ve 4×4 teknolojisinin kullanıldığı Insignia’da kabindeki malzeme kalitesi ve fonksiyonellik özellikleri de iyileştirilmiş.
Insignia’daki yeni nesil bilgi-eğlence sistemi 8 inçlik bir dokunmatik ekrandan kumanda edilebiliyor. Başlangıç ekranından sürücü tüm işlevlere erişebilirken, düğmeler, dokunmatik ekran veya ses kumandaları vasıtasıyla radyo istasyonları, şarkı isimleri, akıllı telefon bağlantısı veya 3D navigasyon haritası gibi alt menülere erişebiliyor. Ve bilgi-eğlence sistemi kişiselleştirilebiliyor; 60’a kadar kişisel favori (örn. çalma listeleri, telefon kişileri, navigasyon adresleri) hafızaya kaydedilebiliyor.