Makyajlı Megane Türkiye’de

 Makyajlı Megane Türkiye’de

Renault Megane www.e-motoring.com
Kapsamlı bir makyaj operasyonundan geçirilen Renault Megane ülkemizde de satışa sunuldu. Yeni Megane HB ve Sport Tourer Türkiye’de 1 Nisan 2014 tarihinde 51.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. 1995 yılından bu yana 9 milyon satış adedine ulaşan Megane ailesinin en son jenerasyonu Türkiye’de 2009 yılında satışa sunulmuştu. Bu başarının üzerine Megane Hatchback ve Sport Tourer versiyonlarında üçüncü makyaj dönemi start almış oldu. Megane HB’te Joy, Touch ve GT Line dönanım seviyeleri sunulurken Sport Tourer versiyonunda Touch ve GT Line donanım seviyeleri yer alacak. Yeni Megane’ın tamamen değişen ön tamponu, iyice belirginleştirilen Renault logosu ve bu güçlü yapıyı destekleyen dinamik çizgiler dikkat çekiyor. Etkileyici yeni far tasarımı makyajlı Megane’ın modernize edilmiş yüzünü vurgularken, LED gündüz farları otomobile gerçek bir estetik ve görsel kimlik kazandırıyor. Renault Megane’ın motor gamı, manuel ve CVT (sürekli değişken oranlı) otomatik şanzımanlarla kombine edilmiş 1.6 litrelik benzinli ve manuel ve EDC (çift kavramalı) otomatik şanzımanlı 1.5 litrelik dCi dizel motorlardan oluşuyor. Hatchback versiyonda 1.5 dCi motorun 90 ve 110 HP’lik iki seçeneği varken Sport Tourer’de ayrıca 1.6 litre 130 HP’lik dCi dizel seçenek de mevcut. 1598 cm3 silindir hacmine, 130 HP maksimum güce sahip 6 ileri manuel vites kutusu ile donatılmış Energy dCi 130 motor, 320 Nm tork değeri dikkat çekiyor. Bu yeni motor karma parkurda 4.0 litre/100 km yakıt tüketen ve 104 g CO2/km salım değeri kaydederken performans için ekonomiden vazgeçmek gerekmediğini gösteriyor.

Renault Megane www.e-motoring.com
Renault’nun otomatik vites kutusu konforunu manuel vites kutusunun çevikliği ve tasarrufu ile birleştiren 6 ileri otomatik EDC (Efficient Dual Clutch) vites kutus Yeni Megane’da da yer alıyor. Çift kavramalı bir vites kutusu olan EDC, aynı anda güç, performans ve yakıt tüketim kontrolünü bir arada barındırıyor. 1.5 dCi 110 HP’lik motor seçeneği ile birlikte sunulan EDC vites kutusu, atak canlı ve tepkisel bir hızlanma sağlarken yakıt tüketimi ve karbon salımı açısından da sınıfında öne çıkıyor. Yeni Megane 1.5 dCi 110 HP EDC şanzımanlı motor, karma parkurda 4.2 litre/100 km yakıt tüketimi ve 110g CO2/km salım değeri kaydediyor. 1.6 litrelik benzinli motorlu Megane’da sunulan sürekli değişen aktarma oranına sahip CVT X-Tronic vites kutusu ise Renault ürün gamında ilk kez yer alıyor. Nissan Qashqai’de de kullanılan sistem geri kaydırmama özelliğine de sahip.

Yeni Megane’nın güçlü, karakterli ve dinamik yapısının en belirgin yansıması yeni GT Line versiyonu… Özel tasarım GT Line ön ızgarası, 17 inç Dark Metal alüminyum alaşımlı jantları, kapı kolları ve yan aynaları ile Yeni Mégane GT Line fark yaratıyor. Bu iddialı donanım seviyesinde ABS, Elektronik Denge Programı (ESC), Elektronik Patinaj Önleme Sistemi (ASR), Acil Fren Destek Sistemi (AFU), sürücü ve yolcu ön yan ve perde hava yastıkları, Yokuşta Kalkış Destek Sistemi, standart olarak sunulan güvenlik ekipmanları olarak dikkat çekiyor. Otomobilde elektronik klima, eller serbest Renault Card sistemi, elektrikli park freni, otomatik yanan farlar, yağmur sensörü, refakatçi aydınlatma (follow-me home), elektrikli katlanan ısıtmalı dış dikiz aynaları, tek dokunuşla açılan sıkışma önleyicili elektrikli ön ve arka camlar, direksiyondan kumandalı Radyo CD MP3 çalar müzik sistemi, Bluetooth bağlantısı standart konfor özellikleri olarak yer alıyor.

Renault Megane www.e-motoring.com
Yeni Megane’da yer alan entegre ve internet bağlantılı tablet Renault R-Link ile kullanıcı, 7 inçlik (18 cm) dokunmatik ekranına bağlantılı kalarak seyahat edebiliyor. Bu yenilikçi entegre tablet aynı anda hem internete hem de otomobile bağlı ve birçok online hizmete hızlı ve kolay erişim imkanı sunuyor: Bağlantılar, müzik içerikleri, uygulamalar; dokunmatik ekran veya direksiyondaki kumandalar yoluyla tam bir kolaylık içinde ve parmakların ucunda. R-Link sesli kumanda ile bir adres verilebilir, telefon rehberinden bir kişi aranabilir, telefon edilebilir veya bir uygulama görüntülenebilir. R-Link Store ile diğer birçok uygulama keşfedilip indirilebiliyor ya da önceden yüklenmiş olan uygulamalara (E-postalar, R-Link Tweet, Renault Yardım, hava tahminleri) erişim sağlanabiliyor. Megane HB Türkiye’de Oyak Renault Fabrikaları’nda ve İspanya’da Palencia tesislerinde üretilirken, Megane Sport Tourer ise Palencia’da üretiliyor.

Yeni Megane ailesini Antalya’da gerçekleştirilen lansmanında tanıma ve test sürüşü yapma fırsatı bulduk. Yenilenen far ve tampon tasarımlarıyla dikkat çeken her iki versiyonda özellikle GT Line beğeni topladı. 100 km’yi bulan deneme sürüşümüzde Megane Hatchback’i CVT otomatik şanzımanla kullandık. Sürekli değişken oranlı yapısıyla vites değişimlerini hissettirmeyen otomobil, konforlu sürüşler sağlayabiliyor. Otomobilin bu yeni şanzımanla uyumunu dergimiz e-motoring magazine’de gerçekleştireceğimiz test sürüşünde detaylı olarak inceleyeceğiz. Lansmanda test etme şansı bulduğumuz 1.5 litrelik dizel motorlu versiyon ise, son derece düşük gerçekleşen yakıt tüketimiyle kullanıldığı diğer modellerden tanıdığımız ve beğendiğimiz motor seçeneği olarak yer aldı.