Markalara geçmişlerini aratan tasarımcı Opron hayata veda etti

 Markalara geçmişlerini aratan tasarımcı Opron hayata veda etti

Tüm zamanların en etkili tasarımcılarından biri olan Robert Opron, 89 yaşında yaşama veda etti. 1932’de dünyaya gelen Opron, geçmişinde Citroën SM, Renault Fuego, Renault 9, 11, 21 ve 25,  Citroën CX, Alfa Romeo SZ ve Alpine 310 gibi olağanüstü otomobillerin tasarımlarına imza atmıştı. Robert Opron’un uzmanlık alanı, yaratıcı fikirleri somut üretime hazır tasarıma dönüştürmede benzersiz bir yeteneğe sahip olmasıydı. Çoğu tasarımda, eğlenceli, özel ve havalı detaylar yumuşatılır. Ama Opron tasarımlarında durum hiç öyle öyle değildi. Şimdi bunu aynı şekilde yapmaya çalışan süper otomobil tasarımcıları var, ancak Opron esas olarak çok uygun fiyatlı ve pratik otomobiller tasarladı. Daha da etkileyici olanı, eserlerinin herkesi baktıran olağanüstü tasarımlar olmalarıydı. Düşününce mesela, 60’ların ve 70’lerin Citroën tasarımları hala efsanedir.

reklam

reklam
Yeni 208 Advertisement

Robert Opron liseden sonra Paris’teki sanat akademisinde mimarlık okudu. Uçaklara takıntılıydı ve başlangıçta kokpitler tasarladı. Otomotiv sektöründeki ilk işi, üç yıl çalıştığı Simca’da oldu. Daha sonra Fransız tasarımcı, Simca’daki bölümü kapatıldıktan sonra bir süre ev aletleri tasarladı. Otomobil kariyerineyse 1962’de Citroën’de başladı. İlk projesi Citroën DS’nin güncellenmesiydi. O otomobilin zamanının çok ilerisinde olmasına rağmen, üretiminin bir süre daha devam edebilmesi için önemli ölçüde güncellenmesi gerekiyordu.

1964’te Opron, Citroën’de baş tasarımcı oldu. Daha sonra Citroën GS, SM ve CX gibi modellerden sorumlu olacaktı. Robert Opron, 1974 yılına kadar Citroën’de kaldı ve “double chevron” Peugeot ile birleştikten sonra “batan gemiden” ayrıldı.

1975’te grubun en büyük rakibi Renault’ya geçti. Alpine A310’un makyajına katkıda bulundu. Daha sonra 9, 11 ve Fuego gibi modelleri tasarladı. Bireysel yeteneklerine ek olarak, Robert Opron safkan bir takım oyuncusuydu. Harika bir müzisyen gibi, diğer büyük ustalarla çok iyi çalışabilirdi. Tarihin en önemli otomobil tasarımcılarından Marcello Gandini ile Renault 25’te ve Giorgetto Giugiaro ile 19 ve 21’de birlikte çalıştı.

Ayrıca Opron 1980’lerde Renault Trucks için kamyon tasarımları da yaptı ve Magnum’un temellerini attı. 1985 yılında Renault’dan istifa ettikten sonra Opron, Fiat Centro Stile’ye katıldı. Burada, Alfa Romeo SZ olacak bir spor otomobil olan ES30’un temelini attı. 1991 yılındaysa Robert Opron emeklilik yaşına ulaştı. Kendi tasarım ajansını kurdu ve Ligier ve Piaggio gibi şirketler için kendi hızında çalışmaya başladı.