Mazda CX-5 kendisi fren yapıyor!

 Mazda CX-5 kendisi fren yapıyor!

Mazda, kazasız ve güvenli motorize toplum oluşturma amacıyla güvenlikle ilgili araştırma ve geliştirme çalışmalarını yoğunlaştırıyor. Mazda, tüm müşterilerine sıra dışı çevre ve güvenlik performansı ile birlikte sürüş zevki sağlamak için başta Mazda CX-5 olmak üzere piyasaya sürülecek yeni modellerine SCBS gibi gelişmiş güvenlik teknolojilerini uygulamayı hedefliyor. Japon üretici Mazda Motor Corporation, şehir içi veya yavaş ilerleyen trafiklerde sürücüye önden çarpmalardan kaçınma konusunda yardımcı olan Akıllı Şehiriçi Fren Desteği (SCBS) adı verilen gelişmiş güvenlik teknolojisini geliştirdi. SCBS sistemi, önümüzdeki bahar piyasaya sürülecek olan* Mazda’nın tamamen yeni crossover SUV aracı Mazda CX-5’in Avrupa’daki orta ve yüksek dereceli versiyonlarında standart olacak.

SCBS sistemi, öndeki bir engeli veya aracı tespit etmek için lazer sensörü kullanıyor ve frenleme faaliyetini hızlandırmak için fren rotoru mesafesini otomatik olarak azaltıyor. Sürücünün, çarpışmadan kaçınmak için frene basmak gibi herhangi bir işlemi yapamaması halinde, SCBS frenleri otomatik olarak aktif hale getirip aynı zamanda motor güç çıkışını azaltıyor. SCBS bu yolla çarpışmaları engellemeye yardımcı olurken diğer araçlarla yapılan kazaların en yaygını olan düşük hızlarda arkadan çarpmalarda hasarı azaltıyor.

Akıllı Şehiriçi Fren Desteği’nin (SCBS)* faaliyet detayları
Aracı yaklaşık 4-30 km/s hızda kullanırken, ön camın üst kısmına monte edilen bir lazer sensörü, aracın önündeki bir engeli veya aracı tespit edince sistem çarpışma riskinin olduğunu hesaplarken bu lazer frenlemeyi hızlandırmak için fren rotor mesafesini azaltıyor. Daha sonra, sürücünün frene basmak gibi çarpışmadan kaçınma manevrasını yapamaması halinde, otomatik frenleme sistemi aktif hale getiriliyor. Sistem, sürücünün aracı ve öndeki araç arasındaki hız farkının 30 km/s’den az olması durumunda, çarpışmayı engellemek veya çarpışmadan kaynaklanan hasarı azaltmak üzere tasarlanmış.