Mazda elektrik santrali: i-ELOOP

 Mazda elektrik santrali: i-ELOOP

Mazda Motor Corporation, dünyanın ilk kapasitör kullanan iyileştirilebilir fren sistemini geliştirdi. Mazda’nın i-ELOOP olarak adlandırdığı bu çığıraçan sistem, 2012’den itibaren markanın tüm araçlarında görülmeye başlanacak. Sıklıkla gaz ve fren kullanılan gerçek sürüş koşullarında i-ELOOP, yakıt ekonomisine yaklaşık yüzde 10 katkıda bulunuyor.

reklam

Mazda’nın bu yenilikçi fren sisteminde yüksek miktarda elektriği geçici olarak depolayabilen bir kapasitör kullanıyor oluşu onu eşsiz kılıyor. Diğer bataryalar ile kıyaslandığında kapasitörler, hızlıca şarj ve boşalma özelliğine sahip olduğundan uzun süreli kullanıma karşı bozulmaya da dayanıklı. i-ELOOP, araç yavaşlatılırken, aracın tüm kinetik enerjisini etkili bir biçimde elektriğe dönüştürüyor ve bu kazanımı klima kontrol, müzik sistemi ve diğer çeşitli elektrikli bileşenlerde kullanıyor.

Kinetik enerjiyi boşa gitmek yerine yeniden kullanılabilir enerji haline getiren fren sistemleri, bir yakıt ekonomisi teknolojisi olarak popülaritesini gittikçe arttırıyor. Sistem, bir elektrik motoru ya da alternatör kullanıyor ve aracın yavaşlatılması sürecindeki kinetik enerjinin bir kısmını da koruyarak elektrik üretiyor. Hibrid araçlarda ise genellikle büyük elektrik motorları ve ayrı akülerin kullanımı söz konusu.

Otomobil her yavaşladığında bu etkin sistemin hızlı bir şekilde büyük miktarlarda elektriği depolayabilmesi özelliğini geliştirmek adına Mazda, araçların hızlanma ve yavaşlama mekanizmaları üzerine incelemelerde bulunmuştu.

reklam
Advertisement

i-ELOOP ünitesi, yeni bir 12-25V değişken voltaj alternatörü, düşük dirençli çift katmanlı bir kapasitör ve bir de DC/DC dönüştürücü içeriyor. Sürücü, ayağını gaz pedalından kaldırdığı ve araç yavaşlamaya başladığı anda i-ELOOP kinetik enerjiyi dönüştürmeye başlıyor. Değişken voltaj alternatörü, maksimum verimlilik için 25 volta kadar elektrik üretiyor ve bunu EDLC’ye (Çift Katmanlı Elektrik Kapasitörü) depolanması için gönderiyor. Bu sistemin bulunduğu araçta kullanılan kapasitör, saniyeler içinde tamamen şarj olabilecek şekilde özel olarak geliştirilmiş. DC/DC çevirici ise üretilen elektriği aracın elektrik bileşenlerine göndermeden önce 25 volttan 15 volta düşürüyor. Sistem aynı zamanda aküyü de gerektiği kadar şarj ediyor. i-ELOOP araç her yavaşladığında devreye girerek, aracın elektrik oluşturmak için motorun yaktığı ekstra yakıtı azaltıyor. Sonuç olarak dur-kalk şeklindeki bir trafik sürüşünde yakıt ekonomisine yaklaşk yüzde 10’luk bir destek sağlanıyor.

i-ELOOP ismi, “Intelligent Energy Loop” (Akıllı Enerji Dolaşımı) kavramından yola çıkılarak ve Mazda’nın etkili enerji dönüşümünü akılcı bir yolla sunmak üzere konmuş. i-ELOOP, aynı zamanda Mazda’nın “i-stop” boşta çalışmayı durdurma teknolojisi ile birlikte işleyerek motorun çalışmadan kalma zamanını arttırıyor.

Mazda, içten yanmalı motorlu araçlarda verimi maksimize etme çalışmalarına yine çığı açıcı SkyAktive Technology ile devam ediyor. Bu yeni çalışma ile i-stop, i-ELOOP ve gereksiz yakıt tüketimini ortadan kaldırmaya yönelik diğer elektrikli üniteler sayesinde Mazda; aynı Zoom-Zoom sürüş konseptini müşterilerine sunduğu gibi, araclarını mükemmel çevresel performanslara ulaştırmaya çabalıyor.

42. Tokyo Motor Show kapsamında Mazda, KODO (Hareketin Ruhu Dizayn Teması) ve SkyActive Technology özelliklerini barındıran, orta segment yeni jenerasyon TAKERI konsept aracıyla birlikte i-ELOOP’u da ilk kez görücüye çıkaracak.