Mazda MX-5 satışa sunuldu

 Mazda MX-5 satışa sunuldu

Mazda MX-5 www.e-motoring.com
Mazda’nın efsane roadsteri Mazda MX-5’in dördüncü jenerasyonu satışa sunuldu. 1.5 litre SKYACTIV-G 131 HP ve sipariş üzerine ithal edilecek 2.0 litre SKYACTIV-G 160 HP’lik motorlarla satılacak otomobilin fiyatı lansmana özel olarak 102 bin TL’den başlıyor. Motion, Power ve Power Sense olmak üzere ç farklı donanım seviyesi olan 1.5 litre motorlu versiyonda fiyat 128 bin TL’ye kadar çıkıyor. Geçtiğimiz ay hem Dünyada Yılın Otomobili hem de Dünyada Yılın Tasarımı ödüllerine aynı anda sahip olan tek marka unvanını almasının ardından Fethiye’de otomobilin Türkiye lansmanı gerçekleşti.

Nurkan YurdakulDördüncü nesil MX-5, Japon üretici Mazda’nın SKYACTIV Teknolojisi ve KODO-Hareketin Ruhu tasarımına sahip araçlardan oluşan yeni nesil araç serisinin altıncı modeli. 1.5 litre SKYACTIV-G ve 2.0 litre SKYACTIV-G manüel şanzıman ile birlikte sunulan Mazda MX-5, geleneksel safkan roadster sürüş keyfi sunmaya devam ediyor. Lansmanda açıklama yapan Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul Mazda MX-5’in 29 Nisan 2016 tarihinden itibaren tüm Türkiye’deki Mazda showroomlarında yerini alacağını ve test sürüşü imkanı sunulduğunu belirtti. Ayrıca Türkiye’deki satış hedeflerinin bu yıl için 80 adet olduğunu ve 35 adet ön satış teslimatı yapılacağını iletti.

Mazda MX-5 www.e-motoring.com
Yeni Mazda MX-5, kendinden önce gelen üç nesilden daha agresif bir görüntüye sahip. Sanki her an ileri atılmaya hazır gibi.. Özellikle uzun burun tasarımı, otomobile sahip olduğu güçten daha saldırgan bir ifade kazandırmış. LED’li arka lambaların tasarımlarıyla da dikkat çektiği kısa kuyruk yapısı roadsterin tanımını yapıyor. SKYACTIV Teknolojisi’ne sahip yeni MX-5, geniş bir modern aktif güvenlik ve bağlantı sistemleri sunuyor. MX-5 aynı zamanda hafif sadelik ve saf sürüş keyfi sunma hedefine sadık kalınarak, üçüncü nesil modelden 100 kg hafif olarak üretilmiş. Her zamanki gibi çok çekici görünen otomobil yedi farklı renk seçeneğine sahip. Manuel olarak kolaylıkla açılan kumaş tavan, arkaya katlanıp sabitleniyor. Yaklaşık 5 saniyede açılıp sabitlenebilen kumaş tavan, kolay kuruma özelliğine sahip. Otomobil 16 ve 17 inçlik jantların üzerinde ilerliyor.

Mazda MX-5 www.e-motoring.com
En şöhretli roadster olarak MX-5 gövdesi nesillerdir sunduğu ön ve arka akslar arasında 50:50’lik müthiş güç-denge oranını sunuyor. Alçak ağırlık merkezi sayesinde yola kapandığını hissettiren otomobil, arkadan itişle bir roadster kullanmanın keyfini yaşatıyor. Roadsterler için eşsiz bir tarif olan “eldiven gibi giyilme” sanki MX-5 için söylenmiş. Otomobilin sadece alçak oturma pozisyonu değil, direksiyonu, vites kolu ve diğer kumandalara ulaşımı, sürücüye ancak bu kadar oturabilir. Özellikle kısa vites topuzu ve kısa vites yolları, sürüşe keyif katıyor. Son dönemde Mazda modellerinin tümünde gözlediğimiz iç mekan estetiği MX-5’de de ön planda. Gerek berrak göstergeler, gerek az düğmeli direksiyon ve kokpit, ferah hissettiriyor, sürücüyü boğmuyor. Kokpit üzerindeki büyük dairesel kumandalar, her şeyin kolay kullanılmasını sağlıyor. Renkli bilgi ekranı dokunmatik değil ama vites konsolundaki dairesel HMI kumandayla MZD Connect menülerine ulaşım son derece pratik. Kapı içlerini saran gövde rengi plastik kaplamalar, kalite hissini güçlendiriyor. Fethiye’de deneme şansı bulduğumuz otomobiller Power Sense donanımlı olduğundan kırmızı dikişli deri Recaro marka sportif koltuklara sahipti. Yolcu tarafında ayak boşluğunu daraltan yerdeki kabartıya bir anlam veremesem de kabin ergonomisi sınıfı geçti. Yine en üst donanım seviyesine sahip test otomobilimizde 9 hoparlörlü Bose marka müzik sistemi yer alıyordu. MX-5’in A sütunlarında 2.5 cm çapında tweeterlar, kapılardaki 16.5 cm çapındaki hoparlörler, kafalıklardaki 5 cm çapındaki UltraNearField hoparlörler, 13 cm’lik woofer ve tavan kaplama alanındaki Bose dijital sinyal işlemcili amfiden oluşan ses sistemi, müzik kalitesiyle sürüş keyfine olağanüstü destek sağlıyor. Koltukların arkasındaki takla barları, -sağladığı güvenliğin yanında- görsel olarak da stili destekliyor. Otomobilin minik bagajı 130 litre hacme sahip. Bagaj kapağı, tampon üzerinde çok iyi gizlenmiş bir düğmeyle açılıyor!

Mazda MX-5 www.e-motoring.com
Otomobilde en dikkat çeken özelliklerden biri, SKYACTIV gövdeyi yola bağlayan süspansiyon sistemi. Yola çok iyi tutunan otomobil, süspansiyonun sert yapısına karşın, iki kişi için yüksek konfor sağlıyor. Önde çift salıncaklı, arkadaysa çok kollu elemanlardan oluşan süspansiyon sistemi, arkadan itişli otomobili yola bağlıyor. Tabii, DSC devreden çıkartıldığında arkadan keyifli oynamalar yaşanıyor ama hassas direksiyonla verilecek kontra manevralarla otomobil çevikçe rotasına döndürülebiliyor.

Mazda MX-5’in kullanma şansı bulduğumuz 1.5 litrelik benzinli motoru, önde uzunlamasına konumlandırılmış. 13:1’lik yüksek sıkıştırma oranına sahip motor, çok güçlü değilse de makul tork çıkışı ve kısa vites oranlarıyla huysuz bir ses eşliğinde seri hızlanmalar sağlayabiliyor. Gövdenin selefine göre 100 kg hafifletilmiş olması (1.5 lt 1050 kg -2.0 lt 1090 kg), bu çevik hızlanmalarda pay sahibi. 1.5 litrelik motorla 0-100 km/s hızlanmasını 8.3 saniyede gerçekleştiren otomobil, 2.0 litrelik motorla derecesini 1 saniye geliştiriyor. Ulaşabildiği maksimum hızlar ise 204/214 km/s. Mazda MX-5 versiyonlarının 100 km’deki yakıt tüketim ortalamalarıysa motorlara göre 7.9/4.9/6.0 ve 8.7/5.4/6.6 litre.

Mazda MX-5 www.e-motoring.com
Sürüş keyfi kadar güvenlik de Mazda MX-5’te önemsenmiş. Şerit Değiştirme Uyarısı Sistemi (LDWS), Uzun Far Kontrol Sistemi (HBC), Adaptif Far Sistemi (AFLS), Kör Nokta İzleme Sistemi (BSM) ve Arka Trafik Uyarısı, Power ve Power Sense donanım paketlerinde alınabiliyor. Dinamik Stabilite Kontrolü DSC ve Çekiş Kontrol Sistemi TCS ise tüm modellerde standart sunuluyor. Kilitli diferansiyel ise sadece 2.0 litre motorlu versiyonda yer alıyor.