Mazda3 satışı 15 Nisan’da başlıyor

 Mazda3 satışı 15 Nisan’da başlıyor

mazda3
Mazda Türkiye, yeni Mazda3’ün satışına 15 Nisan’dan itibaren başlıyor. Sedan versiyonu 55.600, hatchback versiyonu ise 60.600 TL başlangıç fiyatlarıyla satılacak otomobil, ilk etapta sadece 1.5 litrelik benzinli motorla sunuluyor. Otomobilin dizel motorlu seçeneği ise yılbaşından sonra gelecek. Mazda3’te 5 ileri manuel ya da 6 ileri otomatik şanzıman seçeneği mevcut. 4460 mm uzunluğundaki otomobilin yüksekliği 1450, genişliğiyse 1795 mm. Ford Focus ile platform paylaşan Mazda3’ün aks mesafesi de 2700 mm. 365 litre bagaj hacmi sunabilen otomobilin arka koltuk sırtlıkları yatırılarak kapasitesi 1250 litreye kadar genişletilebiliyor.

Yeni Mazda3’ün Türkiye’de yollara çıkması ile ilgili olarak Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul: “Mazda’nın en çok satan modeli ünvanına sahip Mazda3, bizim için de her zaman lokomotif görevi görmektedir. Tamamıyla yenilenen modelimiz Mazda3’ü Türkiye’ye özel 120 HP’lik motor ve 5 farklı donanım seçeneği ile 55.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuyoruz. Türkiye’de Mazda3 ile tanışmak isteyenlerin kesinlikle beklentileri aşacağına inanıyorum” dedi.

Mazda’nın yeni kabini güvenli ve ergonomik bir konfor sunuyor. Bir önceki modelinden daha geniş olan Yeni Mazda3’de otomobil ile sürücü arasındaki interaktif ilişkiyi güçlendiren özellikler arasında; sürücünün göz hizasına yerleştirilmiş olan Aktif Sürüş Ekranı, küçük bir göz hareketi ile görülebilen 7’’ dokunmatik renkli TFT ekran, bilgi-eğlence fonksiyonlarının gözle temas kurulmadan kullanılmasını sağlayan HMI kumandası bulunuyor.

Tüm yenilikçi teknolojilerin yanısıra Yeni Mazda3’de Mazda’nın i-ACTIVSENSE adını verdiği zengin bir güvenlik donanımı da sunuluyor. i-ACTIVESENSE güvenlik sistemi yaklaşan tehlikeler hakkında sürücüyü uyararak güvenle yol alınmasını sağlıyor. i-ACTIVSENSE ile sunulan sensör bazlı ve radar destekli güvenlik teknolojileri arasında SCBS Akıllı şehir içi fren desteği, RVM Arka araç izleme sistemi, LDW Şerit değiştirme uyarı sistemi ve HBC Uzun far kontrol sistemi gibi sensör bazlı ve radar destekli güvenlik teknolojileri bulunuyor. Ayrıca “MRCC + SBS” Mazda radar hız kontrol ve akıllı fren sistemi sayesinde uzun yolculuklar daha konforlu hale geliyor.

Japonya’da Axela adıyla satılan Mazda3’te yer alan 1.5 litrelik direkt benzin enjeksiyonlu motor 6000 d/d’de 120 HP güç ve 4000 d/d’de 150 Nm maksimum tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 10.8 saniyede tamamlayan otomobil, 182 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. Otomobilin yakıt tüketim verileriyse şehir içinde 6.5, şehir dışında 4.3 ve karma kullanımda 5.1 litre olarak açıklanmış.

mazda3 www.e-motoring.com
İzmir-Ayvalık arasında düzenlenen basın organizasyonunda hem hatchback hem de sedan gövde versiyonunda otomatik şanzımanlı modelini kullandığımız otomobil, tipik Japon standartlarından uzak, tok, Avrupalı bir otomobil gibi hissettirdi. Gerçi günümüzde küçük motor hacimlerinde turbo rağbette ama Mazda atmosferik beslemeyle -trafik yoğunluğundan pek performanslı sürüş yapılamıyor olduğunu da destekleyip!- hala yakıt tüketimine oynuyor. Sakin ama keyifli bir akıcılık sunabilen 1.5 litrelik Mazda tasarımı Skyactive G100 motor, düşük yakıt tüketimiyle ilgi görebilir. Ama otomobilin arzulanan satış performansını gelecek yıl dizel versiyon satışa sunulduğunda göreceğimiz bir gerçek. Benzinli versiyonun yılsonuna kadar ulaşması hedeflenen satış adedi 1000.
mazda3 www.e-motoring.com