Mazda3’ler Baykal’a ulaştı

 Mazda3’ler Baykal’a ulaştı
Reklam

Mazda_Route3 www.e-motoring.com
Hiroshima’dan Frankfurt’a Meydan Okuma Turu’nda” yer alan Mazda3 araçları 5300 kilometre mesafeyi başarıyla kat etti ve dün, orta Sibirya şehri olan Krasnoyarsk’e güvenli bir şekilde vardılar. Çoğu zaman tehlikeli olan yol koşullarına rağmen, 15.000 km’lik yolculuğun ilk üç etabı planlanan zamanda tamamlandı. Bugün yerel Mazda bayisinde yapılan servis kontrolünde de teyit edildiği üzere bu seyahatte kullanılan sekiz hatchback araç yol alıyor.

reklam
Skoda Superb

Mazda_Route3 www.e-motoring.com
Vladivostok’da başlayan ve Çin sınırına paralel olan ilk etap yerel yiyecekleri ve pazarlarıyla Doğu Asya dokusuna sahipti. Bu etapta en fazla ön plana çıkan olaylardan biri, şüphesiz ki Khabarovsk’te bulunan ve 5000 ruble kağıt para üzerinde resmedilen 3.9 kilometrelik mühendislik harikası ünlü Amur Nehri köprüsünün geçilmesiydi. Etap, Mazda3 konvoyunun, Çin metropolü Heihe’ye çok yakın olan Blagoveshchensk şehrine girmesiyle sona erdi.

reklam

Mazda_Route3 www.e-motoring.com
Her etapta olduğu gibi yeni bir katılımcı grubunu karşılayan ikinci etap ise Trans-Sibirya Demiryolunu takip etti. Rusya’nın en önemli Budist tapınağı ve manastırı olan Ivolginsky Datsan’a yapılan ziyaretde dahil olmak üzere toplamda 2300 km’lik yol kat edildi. Bu yolculukta aynı zamanda turun en uzun sürüş gününde (900 km’den fazla yol geçildi) mükemmel bir manzara çeşitliliğine sahip rota takip edildi Mazda3 takımlarında, büyük yol çukurlarına ve yolun dökülen parçalarına rağmen motivasyon yüksekti.

Mazda_Route3 www.e-motoring.com
Üçüncü etabın ön plana çıkan ana noktası şüphesiz ki Baykal Gölü’ydü; burada yeni katılımcılara dünyanın en derin, en eski, en temiz ve en büyük tatlı su gölünde tekne gezisi imkanı sağlandı. Katılımcılar Listvyanka kasabasının kıyı kesimindeki molanın ardından Irkutsk üzerinden 1620 km’lik ayağın varış noktası olan Krasnoyarsk’a vardılar.


Bugün bir Mazda bayisi tüm Mazda Route3 araçlarının süspansiyonlarını, gövde altlarını, hava filtrelerini ve olağan seviyeden daha fazla kullanıma maruz kalan diğer bütün parçalarını kontrolden geçirdi. Yeni Mazda3 araçları şimdiye kadar, Sibirya’nın karşılarına çıkardığı tüm engelleri başarıyla geride bıraktı. Bir sonraki servis kontrolü Moskova’ya kadar yapılmayacağı için, bu oldukça iyi bir haber. Buraya ulaşana kadar tehlikeli dağlık alanları ve daha uzun bir asfalt yolu içeren 7000 km’lik bir rotada batı yönünde ilerlenecek. Yolculuk, yarın dördüncü etabın başlaması ile kaldığı yerden devam edecek.