Kia reklamı

McLaren GT meydan okuyor

 McLaren GT meydan okuyor


McLaren yeni GT modelinin örtüsünü kaldırdı. Süper spor otomobil üreticisinin Track25 projesi kapsamında ürettiği dördüncü model olan GTiçin siparişler alınmaya başlandı ama ilk teslimatlar için 2019 sonu veriliyor. 4.7 metrelik uzunluğa sahip süperspor otomobil, Aston Martin DB11 ve Bentley Continental GT gibi modellere rakip olacak. McLaren’in MonoCell II-T platformu üzerine yerleştirilen kaslı gövde, yerden sadece 110 mm yükseklikte. İngiliz üreticinin gelmiş geçmiş en lüks modeli olan GT, kokpitinde yine markanın en sofistike 7 inçlik infotainment ekranına sahip. Gösterge tablosu da 12.3 inçlik TFT ekrandan oluşuyor. Kabini yüksek kaliteli malzemeler ve özel tasarımlarla oluşturulan otomobilde 12 hoparlörlü Bowers & Wilkins müzik sistemine yer verilmiş. Önde 150 ve arkada 420 litrelik bagaj hacmine sahip McLaren GT’ninuzun gövde sayesindesi bagajda golf ve hatta kayak takımlarını bile sorunsuz taşımak mümkün.


Otomobilin ortasına konuşlandırılmış 4.0 litrelik ikiz turbo beslemeli V8 motorun 7500 d/d’de ürettiği 612 HP güç ve 5500 d/d’de ürettiği 630 Nm’lik maksimum tork çıkışı, 0-100 km/s hızlanmasını 3.1 saniyede gerçekleştirmesine imkan veriyor. 200 km/s hızla ulaşmak ise sadece 9 saniye sürüyor. McLaren GT’nin maksimum hızıysa 326 km/s. Motor 7 vitesli SSG otomatik şanzımanla eşleştirilmiş. Gövde ağırlığı 1530 kg olan süper GT, en yakın rakibinden 130 kg daha hafifletilmiş. McLaren GT’nin hidrolik süspansiyonu Proactive Damping Control ise Comfort, Sport ve Track seçeneklerine sahip.


Şirketin CEO’su Mike Flewitt “Yeni McLaren GT, rekabetçi performans seviyelerini kıtasal geçiş kabiliyeti ile birleştiriyor. Güzel bir vücuda sarılmış ve McLaren’in rakiplerine karşı net bir ağırlık avantajı ile üst düzey otomobiller tasarlama felsefesine sadık kalıyor. Uzun yolculuklar için tasarlanan Grand Tourer, kullanıcılarının beklediği konforu ve kullanım alanı sağlıyor. Ancak bu segmentte daha önce hiç denenmemiş bir çeviklik seviyesine de sahip. Özetlersem yeni Grand Tourer nosyonunu yalnızca bir McLaren’in yapabileceği şekilde yeniden tanımlayan bir otomobil ”dedi.