Mercedes-AMG PETRONAS F1 Ekibi, Mercedes-AMG F1 W14 E PERFORMANCE’ı tanıttı

 Mercedes-AMG PETRONAS F1 Ekibi, Mercedes-AMG F1 W14 E PERFORMANCE’ı tanıttı

Mercedes-AMG PETRONAS F1 Ekibi, 2023 yılında yarışacak olan Mercedes-AMG F1 W14 E PERFORMANCE’ı tanıttı. Mercedes-AMG F1 W14 E PERFORMANCE, geçtiğimiz hafta İngiliz motorsporlarına ev sahipliği yapan Silverstone pistinde görücüye çıktı. Zor geçen 2022 sezonundan öğrenilenler neticesinde şekillenen W14, görünümüyle dikkatleri üzerine çekiyor. Takım, W13‘ün altında yatan konsepti korurken geliştirme, temel performans alanlarına odaklanıyor. Bu da kendinden öncekilerin ayırt edici DNA’sını koruyan ve dikkate değer değişikliklerin kombinasyonunu sunuyor. Tıpkı motor kapağındaki oluklu gövde yapısı ve yüzeyin altındaki diğer detaylar gibi.

reklam

Otomobilin dikkat çekici görünümü mimarisiyle de sınırlı kalmıyor. 2020 ve 2021’den kalma ikonik siyah görünüm, toplam ağırlığı azaltma projesinin bir parçası olarak rafine edildi. W14’ü sürecek isimler ise beraber geçirecekleri ikinci sezonları için bir araya gelen Lewis Hamilton ve George Russell olacak ve üçüncü pilot rolündeki Mick Schumacher tarafından desteklenecek.

reklam
Yeni 208 Advertisement

Takım Patronu ve Mercedes-AMG PETRONAS F1 Takımı CEO’su Toto WolffBeklentimiz her zaman Dünya Şampiyonluğu için yarışabilecek kapasitede olabilmek. Diğer taraftan geçen yıl rakiplerimiz ile mücadelemiz çok çekişmeliydi. Biz de arayı kapatıyoruz. Önde yarışmak, dayanıklılık, takım çalışması ve kararlılık gerektiriyor. Her zorluğun üstesinden gelecek, ekibi ilk sıraya koyacak ve her milisaniye için verilecek olan savaşta çevrilmemiş taş bırakmayacağız. Bu yıl, tekrar öne geçmek için her şeyi yapıyoruz. yorumunu yaptı.

Rafine bir konsept 
Toto Wolff Geçen yıl bizim için zordu ancak birçok şey öğrendik. Umarım 2023, sorunları nasıl çözeceğimizi ve arabanın gücünü nasıl geliştireceğimizi anladığımızın bir yılı olur. W13 kesinlikle potansiyeline ulaştıramadığımız ve tüm downforce’u (yere basma gücü) piste yansıtamadığımız bir performansa sahipti. Aracımız sezon sonunda çok iyi performans gösterdi. Bununla birlikte, bazı pistlerde hala zıplamalar (porpoising) yaşıyorduk ve otomobil sürücülere hiçbir zaman iyi geri bildirim vermedi, bu da onları aracın limitlerini zorlayabilme konusunda sınırlıyordu. Haliyle, W13’ün iyi taraflarını korumaya ve zayıflıklarını gidermeye çalıştık. yorumunu yapıyor.

Takım sezon içinde çözebileceği sorunları giderirken, geçen yılki arabanın performansını ortaya çıkartma mücadelesi de hem Brackley hem de Brixworth tarafında öncelikli konuydu. Dikkate değer şekilde, yıl içindeki bu gelişim sezon sonunda yapılan Brezilya Grand Prix‘sinde unutulmaz bir dubleyi (Russell ve Hamilton yarışı ilk iki sırada bitirdi) mümkün kıldı. 2022 boyunca kaydedilen bu ilerleme, Teknik Müdür Mike Elliott‘u heyecanlandırıyor. Elliott,”Geçen yıl, ne yapmamız gerektiğini anladıktan sonra ilerleme kat etmek için çok çalışmamız gerekti. Sezonun sonuna doğru performansın arttığını görebiliyordunuz ve kış dönemi her şey sıfırlanmış oldu. Geçen yıl W13’te yapmak isteyip de -kaynak kısıtlamaları veya diğer sorunları çözmeye odaklandığımız için- yapamadığımız her şeyi yaptık. yorumunu yapıyor.

Yeni yıl, yeni bir motto: “All in Performance”

Toto Wolff geçen yılki aracın tanıtımında İleriye dönük renklerimiz gümüş ve siyah olacak. demişti ve takım 2023 aracında performans nedenleriyle ikincisine geri döndü. Yeni nesil Formula 1 araçlarında ağırlık sınırının altında kalmak ciddi bir mücadele gerektiriyor ve takımın orijinal Gümüş Oklar’ın efsanevi tasarımından ilham aldığı da biliniyor. Bununla birlikte, boyayı alttaki parlak alüminyuma kadar sıyırmak yerine, W14’ün hakim rengi şık siyah karbon fiber olacak.

Toto Wolff konuyla alakalı olarak, Geçen seneki otomobilimiz oldukça ağırdı. Bu yıl her bir gram ağırlıktan tasarruf edebileceğimiz noktaları bulmaya çalıştık. Yani artık tarih tekerrür ediyor. Aracın bazı ham karbon parçalarının yanı sıra mat siyaha boyanmış olduğunu göreceksiniz. Elbette, 2020’de dış görünümü değiştirdiğimizde bizim için ana itici faktör, her zaman kalbimizde olan çeşitlilik ve eşitlik ilkelerini desteklemekti. Siyah renk o noktada DNA’mızın bir parçası oldu, bu yüzden ona geri dönmekten memnuniyet duyuyoruz. yorumunu yapıyor.

Bununla birlikte, tarihsel bağlar burada bitmiyor ve siyah dış görünüm 1993 yılında Formula 1’de yarışan Sauber C12‘yi de anımsatıyor. ‘Concept by Mercedes’ gücünü kullanan bu araç, üç köşeli yıldızın 1955’ten beri ilk kez motor sporlarının zirvesine, Formula 1’e dönüşünün sinyalini vermişti.

Geçen sezon George Russell’a ilk pole pozisyonunu ve Grand Prix zaferini getirdi. Bu yıl daha fazla başarı bekliyor. Russell, başlamak için can attığını belirtiyor ve şunları ekliyor:  “Uzun bir kış oldu ve W14’ün beklentilerimizi karşılayıp karşılamayacağını görmek için sabırsızlanıyoruz. Heyecanlıyım ve sezonun bu noktasında çok fazla şey konuşulacak olsa da araç piste çıktığında nasıl performans gösterdiğimizi görmemiz gerekiyor.” Kariyerindeki ilk galibiyetsiz sezondan çıkan Lewis Hamilton ise çok motive ve bu sezon geri dönecek gibi gözüküyor. Hamilton, “Tekrar yarışacağım için heyecanlıyım. Sakin, enerji dolu hissediyorum ve odağım keskinleşti. Kazanmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım.” diyorLewis ve George takım arkadaşı olarak ikinci sezonlarına başlıyorlar ancak 2023 için yedek sürücü konusunda bir değişiklik mevcut. Mick SchumacherHaas F1 takımında iki yıl yarış pilotu olarak mücadele ettikten sonra ekibe katılıyor. 23 yaşındaki Alman pilot şunları belirtiyor: “Mercedes’e her zaman çok yakın hissettim. Takımın bir parçası olduğum için çok mutluyum ve W14’ün gelişimine yardımcı olma konusunda rolümün ne kadar önemli olacağını biliyorum.”

PETRONAS ile takım arasında süregelen Ticari Unvan ve Teknik Ortaklığın 2026 sezonundan itibaren uzatılacağı da açıklandı. Toto Wolff, PETRONAS ile olan ortaklıkları için “PETRONAS artık sadece ortak değiliz, biz bir aileyiz ve daha uzun yıllar boyunca tek bir ekip olacağız. Pist performansımızda standardı bir kez daha belirleme hırsıyla ve küresel bir spor takımının net sıfır geleceğe geçişine öncülük ederek, PETRONAS ile birlikte geleceğe doğru yarışıyor olmaktan heyecan duyuyoruz.” diyor.