Advertisement

Mercedes-Benz C 250 Coupe AMG

C Serisi Coupe’nin deneme sürüşü organizasyonu için süreç aynen şu sözlerimle başladı, “Zaten iyi tanıdığım bir geometri, bir çift kapı eksilince çok bir şeyin değiştiğini düşünmüyorum”… İmajı doğrudan belirleyen Bir çift kapı elbette ki sürüş karakterini değiştiremez ama otomobilin kendi ruhu, taşıdığı 1.8 litrelik motorla bambaşka bir boyuta geçmiş. Çok kararlı davranmayıp kullanmasam o ruhu ıskalayacakmışım meğer! Yoksa geometri, gerçekten bildiğim geometri. O ki, C Serisi’ni yeniden yaratan, Mercedes-Benz’i o ‘ağırbaşlı’ imajından kurtaran!.. Ezeli rakibi 3 Serisi Coupe’nin canını sıkabilecek kadar iyi bir durumda artık! Evet daha C 250 Coupe AMG’yle yola çıktığım ilk kilometrelerde benim için önem noktası ortaya çıkmıştı! Çok beğendiğim sedan ve SW C Serisi tasarımının coupe haline gelmiş AMG ekipmanlı tahrik edici özel boyutu ve sofistike yorumu dışında 1.8 litrelik güç paketinin cazibesi!

reklam

Bu küçük ama şık coupeye yerleşmeden önce detaylı bir incelemeye tutuyorum, gözümdeki büyüteçle! Dediğimde haklıyım, iki kapı eksiği dışında çok da önemli bir değişiklik yok gövde yapısında. Aynı uzunluk, aynı aks mesafesi… Ama coupe formatına uygun olması için yükseklik 4 cm azaltılmış. AMG Paketiyle gelen bazı etkileyici aksamlar yerleştirilmiş. Burunda tahrik edici bir ızgara, dinamizmini belli eden keskin bir siluet, tartışmasız bir akıcılık… Tabii yine coupe gövde yapısına uygun olarak kapılar uzatılmış.. Otomobil sırtında bir coupe için fazlasıyla büyük bir çanta taşıyor. Bu büyüklükte hacim kaygısından çok estetiğin daha çok önemsendiğine bahse girerim! Şişkin çamurluklar, kromajlı cam çerçeveleri ve tabii yine AMG tipi 18 inçlik jantların estetik anlayıştaki yeri daha belirgin! AMG Spor Paketi’nin sürüş dinamikleriyle ilgili otomobile getirdiği en önemli kazanım,15 mm daha alçaltılmış olan yürüyen aksam. Bunun etkileri virajlarda daha yüksek limitler ve daha da etkileyici yol tutuş olarak yansıyor sürücüye. Güven veriyor, güç veriyor!

reklam

Otomobilde kullanılan model ismi biraz kafa karıştırıyor. Bu geçmişteki C180’lerde kompresör destekli 1.6 motor kullanmasından daha komplike bir durum… Zira C 250 Coupe  AMG’de 1.8 litrelik motor yer alıyor. Güncel C 180’deki turbo beslemeli 1.8 litrelik motordan! Ama gücü 156 HPdeğil de 204 HP! Hayli aşırı beslenmiş durumda yani! Bu bilgiler ışığında “250 nereden geliyor” derseniz, size sadece “güç gösterisi, meydan okuma” diyebilirim! Teknik bir dayanağı yok, bu modelin ismi bu!

C250 Coupe’nin kabininde dört yolcu için yeterli genişlik, ferahça sunulmuş. Açık renkli koltuk döşemeleri kabin ambiansını lükse boğuyor. Makamıma yerleştiğimde daha önce neredeyse 100 Mercedes-Benz modeli kullanmış olmama karşın yine de hayran kalıyorum. Özellikle C Serisi’nin yenilenmesinden sonra kabin içindeki kalite artışı fark edilmeyecek gibi değildi. Ne de olsa otomobilin aldığı en büyük eleştiri buydu. Bu otomobilde C180 gibi rent a car firmalarının gözdesi olan bir modele göre elbette ki ayrıcalıklar olacaktı ama bu şık coupe’de belli ki özenilmiş. Ön koltuklar kafalıklarıyla da karizma yaratıyor ama beni özellikle de arka koltuklar çok etkiledi. 1970’lerin Amerikan coupeleri gibi birbirinden bağımsız tasarlanmış koltuklarda araya bir üçüncüyü oturtmak zor ama o zaman da kullanıcı profilinin parayı bulmuş tekstilcilerden farklı olmaz! Arka koltuk minderlerindeki Isofix çocuk koltuğu montaj noktaları, cırt cırtlı olarak çok güzel kamufle edilmiş. Tek aklıma takılan son derece şık görünse de entegre arka koltuk kafalıklarının geri görüşü perdeleyip perdelemediği oluyor… Aynadan gördüğüm kadarıyla sıkıntı yok… İlerleyelim bakalım yol neler getirecek…

 

Virajlarda adeta yola kapanarak ilerleyen otomobil, hızlı direksiyon tepkileriyle beklentilere çabuk yanıt verebiliyor. Mercedes-Benz’in rafine sürü dinamiklerini eleştirmek zaten pek kolay olmuyor. Yapabildiğim en tutarlı Mercedes-Benz eleştirisi, yıllar önce ismini dahi hatırlamak istemediğim robotize şanzımanı ile ilgili olmuştu ki, onun defolarını da ancak algıları düşük olanlar fark etmezdi! Stuttgartlı teknisyenler kullanıcı beklentilerini model model çok iyi analiz ettiklerinden ortada pürüz bırakmıyorlar, tasarladıkları otomobile karakter çizmeyi ise asla ihmal etmiyorlar. O şanzıman nasıl kullanıma alınmıştı, hala aklım almaz. Neyse ki markanın ürün gamında çok kalamadı. Yani söylemek istediğim şu ki, C Serisi’nin kapıları uçurulmuş versiyonu değil bu coupe! Sportif süspansiyon sistemiyle başka bir kimlik kazanmış. Sahip olduğu gücün hakkını güvenle verebilen bir karakter bu.

Motorun henüz 2300 d/d’de ulaştığı 310 Nm’lik maksimum tork değeri, çok etkileyici bir ivmelenme sağlıyor ve kompakt coupe istekle devirleniyor. Üretici verisi 7.2 saniye olarak verilen akselerasyon değeri, birçok kullanıcı Gelişkin 7G-Tronic otomatik vites kutusunun bu hıza gösterdiği uyum beni etkilese de -daha hızlı değiştireceğim ya!- manuel kullanım moduna alıyorum ama ben yetişemiyorum kimi zaman! Çok geçmeden kolu yeniden otomatik kullanıma alıyorum ve ancak hızlı viraj girişlerinde fren yapmadan hızımı ayarlayabilmek için kompresyon amaçlı olarak kullanıyorum. Yine hızlı ve sorunsuz. Kick-down yapıldığında inilebilecek en alt vites hazır olduğundan güzel bir çeviklikle vites düşürüp tekrardan hızlanma sağlayan bu gelişmiş sistem, seyredilen her hızda da mümkün olan en düşük devirle çalışma sağlıyor. Bu da yolculuk konforu kadar yakıt tüketimine de olumlu katkı sağlıyor. Performanslı kullanımda, vites kutusu Sport moda alındığında motorun gaz tepkileri oldukça hızlanıyor, etrafa yayılan sesi dinlemek için müziği kapatıp camları aralamak gerekiyor. Zira yalıtım o kadar başarılı ki başka türlü duymanın pek yolu yok… Sakin kullanımdaysa düşük devirde seyretmenin keyfini çıkarıyorum. Otomobilin son hıza ulaşma isteği de çok kararlı. 7G-Tronic vites kutusu gibi turbo desteğinin aksamaması ve devir bandının canlılığı otomobili sürekli diri tutmayı sağlıyor.

 

Mercedes-Benz Türk, bu otomobil için satış fiyatını 67 bin Euro olarak belirlemiş. Hayli zengin donanıma sahip olan otomobilde alışılagelmiş Mercedes-Benz standartlarının yanında basen havayastığı da standart olarak yer alıyor. Çift bölgeli klimadan panaromik sunroofa, Parktronik park asistanından yağmur sensörüne birçok ekipman standart donanım dahilinde. Coupe meraklılalrı içinse şüphesiz en heyecan verici olanı sportif süspansiyon sistemi ve 7 kollu alaşım 17 inçlik jantlardan oluşan AMG Spor Paketi. Dış görünümü daha agresifletirmek içinse ekstra donanımlara yönelmek gerekiyor.