Advertisement

Mercedes-Benz C180 Estate

 Mercedes-Benz C180 Estate

Fotoğraflar:Batuhan Kıran

Mercedes-Benz C180 Estate Elite www.e-motoring.com
Orta sınıfta uzun yıllar ezeli rakibi BMW 3 Serisi’nin gerisinde mücadele veren Mercedes-Benz, başarının çaresinin gençleşmekte, üzerine yapışmış kalmış “baba otomobili” yaftasından kurtulmakta olduğunu anlayınca dişini de göstermeye başladı. Hatta 2007’de tanıtılan C Serisi, Türkiye için üretildiği söylenen (!) kompresörlü 1.6 litrelik motor sayesinde rekor sayılabilecek adette satış gerçekleştirmeyi başarmıştı. Performans açısından başarılı olsa da tüketimi yüksek olan o versiyon, motor hacmi 1.8 litreye yükseltilince havası bozulmuştu. C180’in son macerası, güçlü geri dönüşü 2011 yılında 1.6 litrelik turbo beslemeli motora kavuşması oldu. Bu versiyon, C Serisi’nin en olgun hali olurken yakıt tüketimi ve kompresör ünitesiyle ilgili sorunları da bitirmeyi başardı.

Daha önceki aylarda test sürüşü yaptığımız, BMW 316i le karşılaştırdığımız C180 sedanın şimdi Estate kardeşiyle karşı karşıyayız. Mercedes-Benz C180’i marka içinde dönem dönem değişen isimleriyle station wagon/kombi/T Model haline getiren en yeni adıyla Estate eklentisi, 485 litreden 1500 litreye kadar genişletilebilen bir yükleme alanını ifade ediyor. Tabii otomobile lifestyle kimliği kazandırdığını eklemek gerek. Birçokmarkanın station wagonları lifstyle ifade edebilir ama bu Mercedes style!
Aerodinamik özellikleri en iyi olan gövde formu sayılan (‘90lı yıllarda bu yüzden Volvo BTCC yarışlarına 850 ile katılırdı!) station wagon da bu kazançla hem ivmelenmede hem de virajlarda keyif veriyor. Zaten bu dirilik onun normal performansı. O bir stil otomobili, sıradan olmayan güzel görev makinesi. Yok, aklınızda daha fazlası var ve fikriniz de “yoldan çıkmakta”ysa Mercedes-Benz’in başka modelleri var…

reklam

Mercedes-Benz C180 Estate Elite www.e-motoring.com
Bir stil yükleme alanı
Bagaj kapağı açılınca tabanda yaklaşık 1 metrelik bir derinlik (sırtlık seviyesine çıkıldığında 80 cm’ye düşüyor), 1.4 metrelik genişlik ve 80 mm’lik yükseklik kullanıma sunuluyor. Ama yanlış anlaşılmasın, burası patates çuvallarının, peynir tenekelerinin taşınmasına pek uygun değil! Zira C180 Estate stiliyle öne çıkan bir model ve bagajda bavullar dışında sadece kayak, snowboard, köpek, bisiklet, dalış tüpleri gibi lifestyle malzemelere yer var. “Yok, bana fark etmez” deyip en az kabin kadar lüks görünen, duvarları bile halı kaplı bagaja yine de istediğinizi yükleyebilirsiniz, ayırt edici sensör yok! Arka koltuk sırtlıkları yatırıldığında neredeyse dümdüz olan alan 540 kiloya kadar taşıma kapasitesi sunuyor. Tabii yine kıyabilene! Ne var ki çekim yapmak için kayakları yüklemeye çalıştığımızda bir eksik karşımıza çıkıverdi; arka koltuk sırtlıklarında kayak kapağı bulunmuyordu. Çaresiz koltuk sırtlıklarından küçük parçayı yatırdık! Belki aksesuar paketinde vardır diyerek fazla üzerinde durmadık! Yoksa EASY PACK gibi yük bölmesi yönetim ekipmanı ya da yolcuların araç yüklüyken bile aynı süspansiyon konforuyla ilerlemelerini sağlayan seviye ayarı gibi iki önemli opsiyonun sunulduğu araç için elbette kayak kapağı da vardır diyelim! (Meraklısı için neyse ki tavan rayları var!) Bu arada test otomobilimiz, elektromekanik bagaj kapağı gibi keyifli bir opsiyona sahipti. Sistem, bagaj kapağının sürücü koltuğundaki, kapağın üzerindeki ya da kontak anahtarı kumandasının üzerinden tek bir düğmeyle otomatik olarak açılıp kapatılabiliyor. Sistem, kapağı ara kademelerde de sabitlemeye imkan veriyor.

reklam

Mercedes-Benz C180 Estate Elite www.e-motoring.com Mercedes-Benz C180 Estate Elite www.e-motoring.com Mercedes-Benz C180 Estate
Mercedes-Benz C180 Estate Elite www.e-motoring.com
Terzi işi kabin detayları
Otomobilin iç mekanında herhangi bir sürprize yer yok, Mercedes-Benz’in terzi işi kusursuzluk kokpitten, koltuklara kadar her noktada hakim. Kokpit de, koltuklar da kumandalar da sedan ve coupe kardeşinden farklı değil. Hatasızlık üzerine kurulu Alman disiplini, tasarımın yapıldığı İtalyan topraklarının estetiğiyle birleştirilince ortaya bu otomobil çıkmış. Her zevkin kabullenebileceği mükemmellikte kokpit tasarımı, ergonomik yerleşimler, teknolojik ekipmanlar ve tartışılmaz kalite, hepsi bir arada kabine sığdırılmış. Stil dolu kokpitte aydınlatmaların tonundan başlayıp LCD ekrandaki görüntülerin keskinliği, en basit butonda kullanılan plastiğin kalite hissi bile Mercedes-Benz station wagonunun satıldığı fiyatı ne kadar hak ettiğini kanıtlıyor. Suni deri kaplı koltuklar, direksiyon simidi, kokpiti kaplayan plastik ve metal paneller, her bir detayda akıl çeliyor.

Mercedes-Benz C180 Estate Elite www.e-motoring.com
Akışkanlık mucizesi
Otomobilin düşük hacimde turbo mucizesini netleştiren 1.6 litrelik motoru, performans, yakıt ekonomisi ve konforlu kullanım gibi temel kriterleri bir araya getirebilen bir makine. Gerçekten de maksimum devir bandı geniş 250 Nm’lik tork çıkışı, istendiğinde ipeksi sürüş karakteri, istenildiğinde de sportif azgınlık sağlayabiliyor. Kalkışlarda turbo boşluğu yaşanmasına izin vermeyecek kadar düşük devirden aşırı beslenmeye başlayan motor, 1250-4000 d/d arasında da her şey doyasıya yaşanıp bittiği için 156 HP’lik gücün izini sürmeye gerek bırakmıyor. Arzu edenler için manuel modda üst devirleri zorlamak mümkün ama genelde gerek bırakmıyor. Tabii sadece motorun esnek çalışma karakteri değil, 7G-TRONIC PLUS şanzımanın kesintisiz sürüş sağlayabilmesi, elde edilen akıcılıkta rol üstleniyor. Otomobil sanki şanzımansızmış gibi sadece akıyor gidiyor, hani manuel kullanım imkanı olmasa vites değişimini de yok sayacağım! Elektrikli otomobil gibi gidiyor ve gerektiğinde duruyor, kullanırken değişim hissi diye bir şey yok! Dahası bu kadar keyifli sürüş sonucunda saptadığım ortalama tüketim değeri 8.5 litrede kalıyor ki bu da üç günlük sürüşte 10-200 km/s arasında değişen hızla elde ettiğim “derece”dir! Ancak bu kadar savurgan işte! Cimriliği ölçmek için uzun yolculuk seanslarına ihtiyaç var! Ben izlenimlerimle ve tutkulu sabır denemeleriyle 5.5 litre ve alt civarını garanti edebilirim.

Mercedes-Benz C180 Estate Elite www.e-motoring.com
Sürat yapan kütüphane!
C180 Estate ile yolculukların en keyifli yanı sessizlik. Hani kimi lüks markaların hızını belli etmediği, konforunu koruduğu söylenir ya, çok da üst segmentlere ait bir otomobil olmamasına karşın C180 Estate huzurunu koruyor, sessizliğini bozmuyor! Kabinde tıkırtı pıtırtı zaten söz konusu değil. Otomobilin orta sertlikteki süspansiyonu o kadar iyi dengelenmiş ki, yol tutuştan taviz vermezken konforu da üst düzeyde tutabiliyor. Avantgarde donanım paketi kapsamında sunulan 17 inçlik jantlara rağmen, konfor üst düzeyde, süspansiyonda rahatsız edici bir sertlik hissedilmiyor. Yol tutuştan taviz vermeyecek kadar sert, sonsuz rahat… Zaten sürüş sırasında arkadan itişin olgun sürüş nitelikleri de kendisini fazlasıyla hissettiriyor. Stabilite konusu da ESP ile garanti altına alınmış durumda. Ama ESP’ye iş düşene kadar otomobilin akıllı Agility Control ismi verilen gelişmiş süspansiyon sistemi, değişen yol ve sürüş koşullarına anlık olarak adapte olabilip dengeyi koruyor.

Mercedes-Benz C180 Estate Elite www.e-motoring.com
Test otomobilimizin 115.000 TL’lik fiyatında büyük parçayı 7000 TL’lik fiyatıyla panaromik cam tavan tutuyor. Neredeyse biner liralık otomatik kararan aynalar ve elektrikli katlanan aynalar gibi ekstraları da donanım dışı bırakırsanız Mercedes-Benz C180 Estate’in Avantgarde donanımlı satış fiyatı 106.500 TL’ye düşüyor. Opsiyonlarla ya da opsiyonsuz, ödenecek rakamın karşılığında Mercedes-Benz’in teknolojisine ek olarak bir de lifestyle imajına sahip oluyorsunuz.

(+) Tasarım, bagaj kapasitesi/değişkenliği, performans, yakıt tüketimi
(-) Kayak kapağı yok, radyo istasyon araması manuel imkanı sınırlı

Mercedes-Benz C180 Estate
Yakıt tipi: Benzin
Motor hacmi (cc): 1595
Motor gücü (HP): 156 HP/5300 d/d
Maksimum tork (Nm): 250 Nm/1250-4000 d/d
Vites kutusu: 7G-TRONIC PLUS Otomatik
Maksimum hız (km/s): 216
0-100 km/s hızlanma (sn): 8.7
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 7.8/5.3/6.2