Reklam
Reklam

Mercedes-Benz E200d

 Mercedes-Benz E200d
reklam
Reklam

Otomobiller çok pahalı. Yok, değil! Aslında bizim ekonomimiz berbat. Döviz kurları ve tabii üstüste bindirilen ÖTV ile 1.6 litrelik motora sahip bir Mercedes-Benz E Serisi 860 bin TL’ye satılıyor! Bu rakamın yarısından fazlası vergi! Vergiler hariç fiyatı 423.487 TL! Tamam, dünyada da önünde yıldız olan otomobil hep yüksek fiyatla satılageldi. Ama hiç bu kadar absürd bir durum ortaya çıkmamıştı, gerçekten isyan etmemek elde değil! Almak bir dert, alsanız bu koşullardaki ülkede binip gezmek apayrı bir dert! Gel gelelim bu ne Mercedes-Benz’in, ne Fiat’ın ne Dacia’nın ne de diğerlerinin suçu! Her markada durum böyle! Bu fiyatlar yüzünden ne Mercedes’in ne BMW’nin gerçek performans ölçeğindeki motor versiyonlarını göremiyoruz, vergi mağduru gariban ülkeler için zorlanmış sınırlı hacimlerle yetiniyoruz. Yani ulaşıp da yetinmeye mahkum edilenler için söylüyorum! Neyse bu sert girişin ardından otomobile dönelim biz.

reklam
Reklam

Mercedes-Benz’de sürpriz olmaz, yine çok çok iyi bir otomobille karşı karşıyayız. 2016 sonunda 2017 model olarak çıkan W213 kodlu bu kasa, ilk lanse edildiği 2016 Ocak ayında “markanın tarihinde ürettiği en teknolojik araç” olarak nitelenmişti. 1990’ların ortalarından itibaren beşinci nesil olan bu E Serisi modeli, geçen yaz Alman üreticinin “çağın gereği” bazı yeni dijital uygulamalarla bezenerek hafif bir rötuştan geçirilmişti. Dış görünümde far ve arka aydınlatma grubunda yenilemeye gidilirken kaputun üzerine ikiz güç kubbeleri oturtulmuş, yeni renk ve jant seçenekleri sunulmaya başlanmıştı. Özellikle arkada geniş omuzlara ve iki parçalı arka aydınlatma grubuna sahip arka tasarım, selefinden daha estetik görünüyor.

reklam

İçeri girdiğimizde de görünürde küçük ama etkileri büyük bazı yenilikler bizi bekliyor. Yılların COMAND sistemi yerini diğer “akıllı” MB modellerinde görmeye alıştığımız MBUX’e bırakırken bu şık sedan da artık soru cevaplı iletişime geçmiş oluyordu. Bağlanabilirlik, sürüş asistanları ve multimedya uygulamaları hep en ileri hallleriyle Mercedes-Benz kabinine sığdırılmış. Gerçi diğer modellerdeki gibi hala Türkçe komutları anlayıp yerine getirmekte aksamalar yaşanıyor ama sürekli güncellemeler gelmekte! Kokpitte konvansiyonel ibreli göstergelerin yerini alan 12.3 inçlik yatay ekranda dokunma hassasiyetleri revize edilirken sürücü destekleri de güncellenmiş. Buna göre otomasyon sürüşlerde kapasitif hands-off algılama sistemi yenilenmiş.

Mercedes-Benz başka bir çağın otomobillerini üretiyor, söylemeye gerek yok. Şimdi bu teknolojiler uygulanırken kalkıp kokpitte analog saat kaldırılmış, yok koltukların kumandaları şöyle, klima böyle diye anlatmanın gereği yok. Onlar artık başka mevzulara geçmiş durumda!

Otomobilde yapılan en önemli yeniliklerden biri, tabii ki yine gariban ülkelerin kullanıcıları da Mercedes-Benz kullanmaya devam edebilsin diye, önceden 1950 cc hacimli olan turbo dizel motoru 1597 cc’lik motorla değiştirmek olmuş. Makyaj öncesinde 2.0 150 HP olan E200d, şimdi 1.6 litre 160 HP seviyesinde. Sadece 4MATIC dört tekerlekten çekişli ithal edilen E220d ise 2.0 motorla 194 HP üretiyor. Vergi ayarsızlığımız Mercedes-Benz’e pazara özel motorlar geliştirtiyor!

 

Otomobilin 1.6 litrelik dizel motoru, hacmini hiç küçümsemeyin, herhangi bir hantallık hissettirmeden adeta şahlanarak hızlanmayı seviyor. Değişen motor teknolojileriyle artık küçük hacimler de destansı sürüşler sağlayabiliyor. Nasıl bir tork eğrisi çizildiyse adeta nefes almıyor ve 1.7 tonu bulan kütle bir çırpıda 100 km/s hıza ulaşabiliyor. Belki ara hızlanmalarda daha hızlı olması beklenebilir ama bu otmobilin müşterisinin de hep “kelle koltukta” gitmediğini biliyoruz. Herhangi bir hantallık, ağırkanlılık hissetmezsiniz, ödediğiniz 860.000 TL’nin karşılığını verebiliyor. Bu miktarın önemli bir kısmını ulaştığınız yüksek teknolojiye saymanızda yarar var. Zira motor ve şanzıman artık birer detay durumunda! Otomobilin 9 ileri vitesli çift kavramalı şanzımanı performans kadar yakıt ekonomisine de oynuyor. Yoksa koca otomobilin 4.5-5.0 litrelik tüketim değerleri hayal olurdu.

Sürüşle ilgili kusur bulmak gerçekten zor. Her şey mükemmelleştirilmeye adanmış. AMG donanım paketiyle arkası boş olmayan elit bir dinamizm her an karşınızda. Bu otomobille ilgili en önemli sorun mekanik ya da teknolojik değil. Tamamen sosyolojik! Giderek fakirleşen toplumda, kendi ürün gamında mütevazı bir model bile olsa böyle ışıl ışıl süzülmek bazı bünyelerde rahatsızlık yaratabilir. Peki Mercedes-Benz ne yapsın, ekonomisi batık ülkelerde otomobil mi satmasın? Ne yapalım herkes hak ettiği otomobile binemiyor, dünyanın adaletsizliklerinden biri mi bu!

Neyse, otomobilin direksiyon tepkileri müthiş, süspansiyon tarifsiz, frenleme hassasiyeti akıl alıcı, güvenlik donanımı eşsiz, tüketim düşük, performans hacime göre yüksek, halk fakir, vergiler çok yüksek, E200d iç geçirenlerin nazarı değebilecek kadar güzel!

 

+ Hangi birini yazalım?

– MBUX’in Türkçe ile sorunu!

 

Yakıt tipi: Dizel

Motor hacmi (cc): 1597

Motor gücü (HP/d/d): 160@3800

Maksimum tork (Nm/d/d): 360@1600-2600

Vites kutusu: 9 ileri otomatik

Maksimum hız (km/s): 226

0-100 km/s hızlanma (sn): 8.4

Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 5.4/4.0/4.5

Ağırlık (kg): 1680

U/G/Y (mm): 4923/1852/1468

Aks mesafesi (mm): 2939

Bagaj hacmi (lt): 640