Mercedes-Benz G350 Bluetec SW Long

 Mercedes-Benz G350 Bluetec SW Long

Mercedes-Benz G350 Bluetec SW Long
Öyle bir araç ki reklama ihtiyacı yok. Savaşlar görmüş geçirmiş efsane Unimog deneyimlerinden sonra 1970’li yıllarda bir kez tasarlanmış ve 1979’da sahneye çıktığında konu kapanmış. Sonradan yıl yıl eklenen her şey, özüne zarar vermeden kolaylaştırıcılar olmuş. Artık üzerinde binbir elektronik ekipman var, artık konfordan (da!) yıkılıyor ama hala dünyanın en iyi arazi aracı, en çetin çeviz.

Mercedes-Benz G350 Bluetec SW Long
Mercedes-Benz G Serisi’nin boyutlarını anlatmak istemiyorum. 1970’lerin tasarım anlayışından bahsederim ama. En sert halleriyle köşelerden oluşuyor bu yürüyen kale. Mercedes-Benz o köşelerden zamansız bir tasarım yaratmış. 1972’de Stuttgart’ta geliştirilmeye başlanan araç, o dönemde kömür madenlerinden Kuzey Kutbuna, Büyük Sahra’ya her koşulda test edildi. Ve her yere gidebileceği fikrine varıldıktan sonra 1979’da Avusturya/Graz’daki Puch tesislerinde üretilmeye başlandı. İşte o günden bugüne G Serisi markanın -Unimog’dan sonra- en uzun süre üretilen modeli durumunda.
Yaydığı güven hissi çok çabuk onay gördü, 1980’da Vatikan, Papalık için siparişini vermişti bile! Sonra yıl yıl, geormetrisi ve ruhu korunmak kaydıyla bütün teknolojik gelişmeler yıl yıl G Serisi’ne eklendi. Bu içinde bulunduğum, en modern hali. Ama hiç kıyılamayacak bir durumu yok, o kadar eminim ki kırılmaz bir araç olduğuna. Tamam, inmesi binmesi her yerde “eziyet” ama tırmanınca tadından inmek gelmiyor içimden. Çamur arıyorum girmek için, kaya arıyorum tırmanmak için. Onlar kolay da şehir içinde başım dertte bu kamyonla! Daracık sokaklardaki dönüşleri mi söylesem, duble ücret isteyen yıkamacıyı ya da otoparkçıyı mı?

Mercedes-Benz G350 Bluetec SW Long
Kabinde konfora dair ne biliyorsak sunulmuş neredeyse. E Serisi’nde kokpitte ne görüyorsam tümü aynı zarafetle yerini almış. Bağımsız otomatik klima kontrollerinden LCD ekrana, koltuk ısıtmalarından yol bilgisayarına eksik yok. Fazlalıklar ise en çetin arazi koşullarına meydan okuyabilecek ruhuyla ilgili. Üç farklı diferansiyel kilidi uygulamasıyla arazi koşulları sertleştikçe modunu değiştirmek, cam açmak kadar kolay. Yani takım elbisenizi kırıştırmadan bataklıklardan geçip işe gidebilirsiniz! Üstelik bunları direksiyondan da kontrol edebileceğiniz otomatik vites konforuyla yaşayabilirsiniz. 7G-TRONIC otomatik şanzımanda low range’i (arazi vitesini) seçmek -40 km/s’ye kadar süratlerde olmak kaydıyla- tek bir düğmeyle, sadece ön akslardaki diferansiyeli, merkezi ya da merkezi ve arka diferansiyeli kilitlemek yine sadece bir düğmeyle.

Mercedes-Benz G350 Bluetec SW Long Mercedes-Benz G350 Bluetec SW Long
Elektronik çekiş kontrol sistemi 4ETS’yle entegre çalışan mekanik kilitler, çekişi gerektiğinde sadece sağ ya da sol akslara, ön ya da arka akslara, özetle hareketliliği kesintiye uğratmamak için tutunan aksa aktarabilecek özellikte. 4ETS, motorun torkunu tereddütsüz en iyi tutunan aksa aktarıyor. Büyük bir mühendislik dehasıyla hareket ediyoruz. Zaman zaman G Serisi’nin canlı olup olmadığını düşündüren bir hassasiyet var.

Mercedes-Benz G350 Bluetec SW Long Mercedes-Benz G350 Bluetec SW Long
Rakamlarla konuşursak, %54 yanal eğimde dengesini koruyabilen G Serisi, 36 derece yaklaşma ve 27 derecelik uzaklaşma açılarına sahip. 60 cm’lik göletlerden geçebilen aracın karın açısı ise 21 derece. Ve 27 derecelik engel aşma yeteneğine de sahip. Tırmanma yeteneği ise tez konusu! Yüzeyin durumuna bağlı olarak %100’e kadar eğime tırmanabiliyor!
G Serisi’nin bu en düşük motor versiyonu, 3.0 litre hacimli 211 HP gücünde V6 dizel. Piezo enjektörlerin dizel yakıtı 1600 bar basınçla beslediği motor, turbo desteğiyle 1600-2400 d/d arası 540 Nm gibi olağanüstü torku kullanıma açıyor. Motorun Bluetec’i, gelişkin katalitik konvertörünün egzoz gazındaki nitroksidin %80’e kadarını ya da karbondioksit salımını süzebilmesinden geliyor. Start/Stop’u da ayrı! Sınır kabul etmediği çevreyle hep iç içe hep dost. Tabi zorlandığı yerde o coğrafyayı değiştirmesi hariç!..

Mercedes-Benz G350 Bluetec SW Long
Bir hız aracı değil, gerçek ama hüneri başka yerde. Onu da isteyenlerin G500 ya da diğer iki AMG versiyonlarına yönelmesi gerek. Otoyol denemelerinde 160 km/s civarında nefesinin tükendiğini hissettiren araç, dizel motoruna karşın yakıt tüketiminde de pek kullanıcı dostu olmadığını söylüyor. Genelde 15 litre ve üstü ortalamaysa seyrediliyor ama deposu 96 litre olduğundan yakıtı kolay kolay bitmiyor. Zaten bitmesi ekonominin sarsılması demek!..:)

Mercedes-Benz G350 Bluetec SW Long
Aksların rijitliği hep Unimog deneyimlerinden, belli. Yüzey düzeldiğinde eski haline gelemeyecekmiş gibi düşündüren korkunç artikilasyon mesafeleri, kusursuz aktarma yetenekleriyle birleştiğinde insan önünde sınır olmadığını hissediyor. Sadece varmak istediğiniz yeri hayal edin, o engel tanımadan gidiyor.
Bu kadar yetenekle donatılmış olduğunuzdan valeler dahil kimsenin haberi olmadan Reina’ya gittiğinizde, kulübün en havalı kişisi olarak algılanacağınız da şüphe taşımıyor. Şöyle ki bu vahşi araçta lüksten de geri kalınmamış. Diz mesafeleri, kol dayanağı, açılır tavan, hız sabitleme sistemi, ısıtmalı direksiyon simidi konularına girmeyeceğim, konu lüks ise ahşap kaplamaları bile var! Ön koltukların lokal ayarlanabilir destekleri, hatta arazi ruhuna uygun bardaklık, mükemmel bir sentezin eseri. Sadece mini etekli eşiniz inip binerken düşünsün! Arka zaten şart da önde bile park sensörü sunulan araçta bunların arazi performansında kısa ömürlü olacağını düşündüm. Ama şehir içinde onlar olmadan kullanım gerçekten çok zor. Önü ve arkası nerede bitiyor, hiç kolay algılanmıyor. Neyse ki geri görüş kamerasının detaylandırması da mükemmel. Eksik mi arıyorsunuz, açılır tavan camlı değil. Ama bir arazi aracından söz ettiğimizi unutmayalım da…
Bütün bu coşkuyu yaşamanın bedeli, 620.000 TL’den başlıyor. Bu en düşük motor versiyonlu G Serisi’nin ucu daha da tırmanıyor. Ama yerini hiçbir aracın tutmayacağı da ortada.

Mercedes-Benz G350 Bluetec SW Long
+ Sınır tanımayan performans
+ Lüks hissi
+ Coğrafya değiştime yeteneği
+ Konfor, donanım, kalite

– Yakıt tüketimi
– İnme/binme zorluğu

Mercedes-Benz G350 Bluetec SW Long
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 2987
Motor gücü (HP): 211@3400
Maksimum tork (Nm): 540 @1600-2400 d/d
Vites kutusu: 7G-TRONIC PLUS otomatik
Maksimum hız (km/s): 175
0-100 km/s hızlanma (sn): 9.1
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 13.6/9.8/11.2
Ağırlık (kg): 2500
U/G/Y (mm): 4660/1930/1760
Aks mesafesi (mm): 2850