Michelin, LOEB ve Peugeot Sport ile Pikes Peak rekorunu kırdı

 Michelin, LOEB ve Peugeot Sport ile Pikes Peak rekorunu kırdı

Pike Peaks_Michelin
Dünyanın en ünlü zirve tırmanma yarışı olan, ABD Colorado’da düzenlenen Piles Peak’de zafere Fransız Sébastian Loeb ulaştı. 9 kez dünya şampiyonluğu tatmış olan Loeb, bu zorlu parkurda da üstün yetenekleri sayesinde başarılı oldu. Sébastien Loeb’in aracı Peugeot 208 T16, muhteşem performansı ile dikkat çekerken, yarışa özel olarak tasarlanan Michelin lastikleri ile donanan araç gücüne güç kattı. Sébastien Loeb, Amerika zirve tırmanma yarışındaki 8 dakika 13 saniyelik bitirme performansı ile yeni Pikes Peak rekorunu da kırmış oldu.

Her kilometrede ortalama sekiz dönüşe sahip olan Pikes Peak tırmanışı, lastikleri başka hiçbir yerde görülemeyecek zorlamalara maruz bırakıyor. Start ve finiş noktaları arasındaki 1500 rakım farkının yanı sıra, tutarsız yüzeyler ve nem seviyeleri, bu yarışın kendine özgü zorluk seviyesine katkıda bulunuyor ve konvansiyonel yarış lastiklerini yarışa uygunsuz hale getiriyor.

Michelin, bu zorlu parkura özel olarak geliştirdiği lastikler, Peugeot 208 T16 Pikes Peak aracının kendisinden talep ettiği performansı sonuna kadar karşılıyor. Gelişmiş aerodinamik özellik paketi, aracın sıfırdan 200 km/s hıza sadece 4.8 saniyede ulaşmasını sağlıyor.