Mistik limuzin

 Mistik limuzin

Yollarda her gün gördüğümüz otomobiller ilk çıktıklarında ilgimiz çeker ve gözümüz alıştıktan sonra dönüp bakmayız bile. Ama bilinmeyen hep merak uyandırır. Oysa gizlenen otomobiller hep gözleri üzerlerine çeker. Başbakan nasıl bir otomobile biniyor, Marilyn Monroe nasıl bir koltukta oturuyordu, ya genelkurmay başkanının otomobili zırhlı mıdır, her biri merak konusudur. Bu saydığımız bilgilere ulaşmak çok kolay değil ama biz en eN EN zorunu seçtik ve Papalık makam otomobiline bir göz atıyoruz. 1978’de ölen 6. Paul ve 2005 yılında ölen 2. Jean Paul’ün kullandığı makam otomobiliyle ilgili detaylar, bu bilinmeyen otomobiller serisinin ilki olsun…

Vatikan’ın mistik makam otomobili, W100 gövde kodlu Mercedes-Benz 600 Pullman Landaulet idi. Dört kapılı bu otomobil 1963-1978 arası papa olan Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini ya da bilinen adıyla 6. Paul’e 1965 yılında makam aracı olarak tahsis edildi. Mercedes-Benz koleksiyonuna katıldığı 1985 yılına kadar 6. Paul’den sonra “kutsal baba” olan 2. Jean Paul tarafından da kullanıldı. Mercedes-Benz’in 1963-1981 arası üretilen W100 gövdesi, günümüzün S Serisi ayarında bir limuzin. 20 yılı bulan üretim sürecinde üst düzey makam aracı arayışında ilk tercih olan bu otomobil, papalık makamına da özel birçok düzenlemeyle adapte edilmiş.

Uzun şasili MB 600 üzerinde test ve üretim departmanlarının işbirliğiyle markanın merkezi Sindelfingen’de geliştirilen otomobilde standart versiyondan farklılıklar bulunuyor. Arka kapıları alışılmıştan çok daha geniş olan kapılar, ön kapılara bitişik yapılandırılmış. Papa için arka bölümde tam ortaya tek koltuk konumlandırılırken kapı kolları ve cam kumandaları da bu yerleşime göre düzenlenmiş. Düz zeminli otomobilde açılır kapanır özellikli yüksek yapılı kumaş tavanı da yüksek tasarımıyla kapalı pozisyonda alışılmadık derecede ferah kafa boşluğu sunuyor. Papa 6. Paul tarafından “Alman titizliği ve verimliliğini tüm dünyaya gösteren Mercedes-Benz modeli” ifadesiyle söz edilerek “kutsanan” otomobilde, klima, sürücü bölümüyle konuşmayı sağlayabilmek için intercom ve sabitlenebilen termoslar da bulunuyor. Farklı yönlere ayarlanabilen ek arka koltuklar, Papa’yı her durumda görülebilecek durumda tutuyor ve engellemiyor. Otomobilin SCV1 plakası da Stato della Citta del Vaticano (Vatikan kent devleti 1) olarak açılıyor.